Hacizli Evi Nasıl Satabilirim?

26.05.2017
781
Hacizli Evi Nasıl Satabilirim?

Üstünde haciz yer alan evlerin veya diğer taşınmazların satılması durumu, son dönemlerin en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Bankaya veya diğer kişi / kurumlara oluşan borçlar nedeniyle, borçlu kişinin mallarına haciz konması durumu söz konusu olabilir. Haciz şerhi olarak adlandırılan bu durum, kişinin icra dairesinde üstünde yer alan kayıtlı ev veya arsalarına tedbir konulmasına söylenmektedir. Bu noktada ise şerh durdukça ev veya arsa satışı yapılmamaktadır.

 

İcralık evin satılması!

Değişik borçlardan sebep icralık olan bir evin satışı mümkün olmaktadır. Bunun için öncelikle eve haciz koyduran kişi veya kurumun nitelikleri öne çıkmalıdır. Eğer özel kişi veya kurumların haciz işlemleri, devlet kurumlarının koyduğu haciz durumlarına göre değişim göstermektedir. Bir banka veya kişi tarafından eve haciz gelmesi durumu söz konusu ise, evi bu şekilde satmanız için bazı hizmetleri gözden geçirmek çok önemlidir. Öncelikle kişiye bu konuya istinaden anlaşma teklif edilmeli ve işlem satışı bu adımlarla tamamlanmalıdır;

  • Kendi borcunuzu tamamen kapatıp, haciz şerhini kaldırmalısınız. Zaten bu borcu ödeyemediğinizden sebep haciz gelmesi nedeniyle işlemlerin gerçekleşmesi zor olabilir. Bunun için en önemlisi alıcı kişi ile anlaşmaktır.
  • Bankayı devre dışı bırakmak mantıklı bir yöntemdir! Bu aşamada alıcı ve satıcı arasında anlaşmalar sağlanabilir, aynı zamanda evin devri sağlandıktan sonra da haciz işlemleri ortadan kalkabilir. Alıcı – satıcı arasında ki güven çok önemlidir.
  • Bankayı devre dışı bırakmanıza gerek kalmadan, alıcı üzerinden yeni kredi çekilebilir ve kredi ile haciz kaldırılabilir. Bu şekilde evin borcu yeni kişiye teslim edilmiş olur.
  • Alıcının hacizden haberi olmadan satış yapılması mümkün olmayacağı gibi, bunun en başından ifade edilmesi çok önemlidir.

 

 

Devletin koymuş olduğu haciz şerhi nasıl kalkar?

Başta vergi dairesi olmak üzere birçok devlet kurumunda ev veya arsalara konulan haciz şerhlerinin kaldırılmasına istinaden yöntemler aranmaktadır. Bunun için ilk aşamada alıcıyı devreye sokmadan, vergi dairesi veya diğer ilgili kurumlara gidilmeli ve borçların tek seferde kapatılması gerekmektedir. Bu kapatılma işleminden sonra haciz şerhi kalkar. Bunun dışında hacizli ev ile alakalı herhangi bir işlem yapmak mümkün değildir!

 

Birden fazla banka eve haciz koyabilir mi?

Eğer birden fazla bankaya borcunuz varsa, evinize birden çok haciz gelmesi durumu mümkün olmayacaktır. Şöyle ki, ilgili banka haciz işlemini başlattıysa o haciz işlemi yine ilgili bankaya ait olur ve evle alakalı başka banka haciz uygulaması yapamaz. Haczin mantığı, zaten alacaklı olan kişiyi koruma altına almaktır. 3. Şahıs veya şirketler de eve ortak olmaya çalışırsa işler tamamen değişir. Bu sebeple eve ilk haciz koyan, o ev üzerinden tasarrufa doğrudan ulaşır.

 

İpotekli eve haciz gelmesi!

Banka kredisiyle bir ev satın alındıysa, o evlere ödemeler tamamlanana kadar ipotek konulur. Banka kredisi ne zaman tamamlanırsa, o zaman ipotek otomatik olarak kalkmaktadır. Kredi sahibi herhangi bir bankayı, dolay taksitlerini aksatması itibariyle 3. Aydan sonra icra takibini başlatmaktadır. Bu noktada ise eve el konulup, haciz işlemleri direkt olarak başlatılır.

Bu sebeple bankaya karşı olan ipotekli evlerinizin ödemesini düzenli olarak yapmanız hayati bir önem taşımaktadır. Aksi halde borçlardan sebep mağdur olma riskiniz artış gösterir ve çeşitli sıkıntılar yaşamanız da kaçınılmaz olur. Borç takiplerinin düzenli olarak yapılmasına ve buna istinaden ödeme takiplerinin daimi olarak sağlanmasına özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.