Hac ve Umre Kredisi

12.06.2017
188
Hac ve Umre Kredisi

Hac ve Umre ziyareti yapmak her Müslümanın hayali olup, bunu gerçekleştirmek için para birikimleri küçük yaştan başlar. Günümüz de artık bankaların sunduğu Hac ve Umre kredileri ile kolaylıkla ibadetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumun ne kadar doğru olduğu, tartışılan bir konu olup, bununla ilgili net bir bilgimiz yoktur. Sizlere sunduğumuz yazımız Hac ve Umre kredi kapsamında olup, bu olanaktan yararlanan kişilerin hangi bankadan daha uygun faizler ile yararlanması adına yapılmış bir araştırmadır.

Hac ve Umre kredisi çekmek için bazı bankaların sunduğu imkânlar bulunmaktadır. Bu imkânlar arasında oldukça düşük faizler olup, geri ödemeleri ise oldukça kolaydır. Hac ve Umre ziyaretine gitmek isteyen kişilerin birikimleri yok ise fakat gitmek istiyorlarsa bu imkânlardan kolaylıkla yararlanabilirler. Peki, Hac ve Umre kredisi veren bankalar hangileridir? Şartları nelerdir?

Hac ve Umre Kredisi Veren Bankalar

  • Albaraka Bankası: Albaraka bankası hac ve umre ziyaretine gitmek isteyen Müslümanlara kredi imkânı sunan bankalar arasında bulunmaktadır. Sizlere 36 ay vade imkânı ile sunduğu bu krediden ilk kez hacca gidenlerin %49 oranın da masraflarını karşılamakta olup, ikinci veya umre ziyareti için gitmek istiyorsanız %100’ünü karşılamaktadır.
  • Kuveyttürk Bankası: Kuveyttürk bankası da Hac ve Umre ziyaretine giden adaylara kredi imkânı sunan bankalar arasında bulunmaktadır. Dinen caiz görmediği için bu banka krediden faiz almamakla birlikte sadece düşük oranda paranın kullanıldığı için kar payı almaktadır. Bu kar payı ise 0 ile 24 ay vadeli krediden yararlananlar için %0,89 alırken 37 ile 60 ay vade kullananlar için ise %0,99 oranın da kar talep etmektedir. Esnek ödeme olanakları ile sizleri şubelerde beklemektedir.
  • Ziraat Katılım Bankası: Ziraat Katılım Bankası’ da Hac ve Umre ziyareti için kredi kullanmak isteyen adayları desteklemekte olup, onlara oldukça avantajlı kredi imkânı tanımaktadır. Bu banka sizlere Hac ve Umre kredisi kapsamın da 36 aya kadar vade imkânı sağlamaktadır. Bu krediden yararlanmak için ise şubelere gelebilir veya internet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Türkiye Finans Bankası: Türkiye Finans bankası ise Hac ve Umre ziyareti için faizsiz kredi sağlayan bankalardan olup, sizlerden kesinlikle faiz talep etmemektedir. Dinen de bunun uygun olmadığını belirten bankanın bu imkândan yararlanabilmesi için tek şartı ise Diyanet İşleri Başkanlığının sizler için anlaştığı tur firmaları ile ziyaretinizi gerçekleştirmektir. Eğer farklı bir tur firması ile gitmek istiyorsanız Türkiye Finans Bankası kredi imkânını sunmamaktadır. Banka sizden faiz almasa da kar talebinde bulunmaktadır. Bu talep ise %1,39’dur. Sizlere 36 aya kadar vade imkânını da sunmaktadır.

Umre ve Hac Kredisinden Yararlanmak İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Müftülükten alınmış Hac ve Umre kayıt belgesi
  • Gelir belgesi ve evrakları
  • Pasaport, ehliyet veya nüfus cüzdanı
  • Hac firmasından alınmış olan fatura
  • Banka bu bilgilerin yeterli gelmemesi halinde sizlerden farklı evrak veya kefil isteyebilir.

Yukarıda sizler ile paylaşmış olduğumuz bankalar ile daha detaylı görüşerek daha net bilgilere sahip olabilirsiniz. Katılım bankalarının sizlere sunduğu bu olanağın dinen doğru veya yanlış olduğunu ise bilen bir kişiye ya da araştırmalarınız ile net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Fakat sizlere şunu belirtmeliyiz ki kredi çekmenin haram olduğu konu faizdir. Faiz ortadan kalkar ise herhangi bir sorunun kalmayacağını düşünmekteyiz. Devletin desteği ile ve faizsiz kredi çekme imkânı ile haram olacak bir durumun kalmayacağını düşünmekteyiz. Yine de emin olmak için bir bilen ile görüşmeniz tavsiye edilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.