Günümüzün Belası: Kredi Kartı Kullanma Hastalığı!

19.05.2017
312
Günümüzün Belası: Kredi Kartı Kullanma Hastalığı!

Kredi kartı kullanıcılarının büyük bir bölümü, harcamaları dikkatsiz bir şekilde yapmalarından kaynaklı, ay sonunda yüklü miktarlarda yer alan faturalar ile karşılaşmaktadır. Bu tip durumların önüne geçebilmek içinse alternatif yolların aranması çok büyük değer taşımaktadır. Kredi kartı harcamalarını kontrol edemeyen kişilerin sayısı, kontrol edebilenlere göre yoğunlukta olmasından dolayı bankalar ile tüketiciler arasında bazı anlaşmazlıklar oluşmaktadır. Kredi kartı harcamalarını kısıtlayabileceğiniz ve aynı zamanda bu hastalığınızdan kurtulabileceğiniz bazı yöntemleri de yazımız ile ele alıyoruz.

Kart borçlarından bir türlü kurtulamayan kişiler harcamaları esnasında cebinde nakit para olmaması veya yapılan harcamanın taksitlendirilmesine sıcak bakmaktadır. Nasıl olsa taksit yapılıyor diye düşünmek, zamanla borçların birikmesine ve katlanarak tarafınıza sunulmasına neden olmaktadır. Kredi kartı müşterileri bu tutumlarını değiştirmedikleri müddetçe, kart borçlarına ilişkin çeşitli mağduriyetler yaşayabilmektedir.

 

Bilinçsiz kredi kartı kullanımları!

Bilinçsiz olarak yapılan kart harcamaları, bu hastalığın en önemli göstergesi olarak görülmektedir. Kredi kartı harcamalarını gelir durumunu düşünmeden yapan kişiler, bu davranışlarını devam ettirdiği müddetçe daha fazla borç ile karşılaşmaktadır. Daha sonrasında ise kredi kartlarını ödeyemez duruma gelir, zamanla bankanın yaptırımlarıyla karşı karşıya kalırlar. Birçok kişinin kredi kartlarını ödeyememesi durumunda bankalar “ihtiyaç kredisi” olarak çözümler sunmaktadır. Kredi kartı borçlarını sıfırlayan kişiler, kart hastalığı sebebiyle en yakın zamanda yeniden kredi kartlarıyla harcamalar yapabilmektedir. Nasıl olsa krediyle borcumu kapattım, biraz harcama yapabilirim diye düşünmek hiç beklenmedik borçlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

Kredi kartlarından nasıl kurtulurum?

Kart kullanıcıları gerçekten kredi kartlarından kurtulmak isterse, bu noktada kendilerine çözüm üretebilirler. İçerisinde bulunduğumuz finansal durumlar ve alışveriş olanakları düşünüldüğü zaman, kredi kartlarını hayatımızdan çıkartmak daha zor bir hal alacaktır. Bunun için ilk olarak çözüm tabii ki kartınızı iptal etmek olacaktır. Fakat bunu yaptıktan sonra diğer gereken harcamalarınız için bir hayli zorluk çekme durumu söz konusu olabilir. Örneğin bir yere gideceğiniz vakit genelde uçak veya otobüs biletlerini online yöntemlerle, internet üzerinden satın alıyoruz. Bu tip alışverişlerin yapılmasına olanak sağlayan kredi kartları hayatımızın bir parçası haline dönüşmüştür. Görüldüğü gibi kredi kartsız olarak da hayat bir hayli sorun haline dönüşebiliyor. Kredi kartlarını kapatarak borç batağından kurtulmak yerine, daha bilinçli harcamalar yapmak doğru olacaktır.

Kredi kartları aslen nasıl kullanılmaktadır?

Kredi kartını bilinçli olarak kullanmak için bazı yapılması gereken ayrıntılar olduğunu atlamamak gereklidir. Bu alanda sıralanacak olan öneriler ile beraber artık kredi kartı kullanımlarınızı çok daha güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz;

  • Kredi kartlarınızı sadece zorunlu olan yerlerde kullanın. Online alışveriş, araç sigortası yapılan alan veya nakit paranın geçmediği bölümler.
  • Market ve giyim alışverişlerinde karta güvenmeyin ve bu harcamaları nakit gerçekleştirin.
  • Akaryakıt harcamalarını nakit olarak gerçekleştirmek faydalı olacaktır!
  • Eğlence harcamalarınız için kartınızı yanınızda dahi taşımayın!

Bilinçli bir kredi kartı tüketicisi olabilmek adına bu tip zorunlu olan durumlardan faydalanmak çok önemlidir. Aksi halde süregelen kart borçlarıyla yüzleşmek durumunda kalabilir, aynı zamanda dönemsel olarak borçlarınızın ödenmesi konusunda da sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunların önüne geçebilmek adına önemli olan faktör ise harcamaları minimum seviye de tutmaktan geçiyor. Minimum bir seviye belirlenebilmesi için de olabildiğince harcamalarınızı nakit bir şekilde sağlamanızı önermekteyiz. Günümüzde her yıl on binlerce kişinin bankalar ile kredi kartı borçları hususunda sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Bunların önüne geçebilmek açısından da harcamaların minimum seviye de ve sağlıklı bir şekilde yapılması hayati önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.