GSS Primi Ne Kadar 2019

16.02.2019
280
GSS Primi Ne Kadar 2019

Genel Sağlık Sigortası yada GSS olarak bilinen yapı ile sağlık alanında önemli ve kökten bir değişim vatandaşlarımızın karşısına getirildi. Genel anlamda bir sigorta türü olan GSS ile hemen herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanması hedeflenmektedir. Her vatandaşımızın GSS sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesinin önü açılmış ve 2012 yılından bu yana hayatımıza girmiştir. Ancak normal sigorta güvencesi olmayan birçok kişi, şu an zorunlu olan bu sigorta türüne borcu olup olmadığını merak ediyor. Ayrıca GSS sigorta pirimi ne kadar 2019 yılı sorusu da sıkça karşılaştıklarımız arasında yerini alıyor. Yazımızda bu sorulara yanıt vererek GSS hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Sağlık ve sigorta sistemine getirilen düzenleme ile hayatımıza giren GSS ile pek çok insan prim ödeyerek sosyal güvencesi olması dahi prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. 2019 yılında GSS için ödenecek prim tutarı 76.6 ₺ olarak belirlendi. Bu rakamı ödeyenler sağlık hizmetlerinden faydalanma olanağı elde ediyor.

GSS kapsamında olanlar için 6824 sayılı Kanunla gelir testi zorunluluğu kaldırılmış olsa dahi, gelir testini kişi kendisi isterse yaptırabilmektedir. Gelir testi yaptırmayanların ödeyecekleri aylık GSS prim tutarları yıllara göre şu biçimdedir.

 

01/01/2019 – 31/12/2019 arası  76,75

01/01/2018 – 31/12/2018 arası  60,89

01/04/2017 – 31/12/2017 arası  53,33

01/04/2017 – 31/12/2017 arası 53,33

Bu tutarlar aylık ödemedir.

Bazıları için sağlık hizmetlerinden güvencesi olmasa dahi düşük miktarlarla bu olanağı elde etmek güzel olsa dahi çeşitli eleştiriler GSS için yapılmaktadır. Çünkü çalışmadan bu miktarları dahi ödeyemeyen insanlar bulunmaktadır. Zaten ödemekte sıkıntı yaşadıkları bu tutarlar nedeni ile, zorunlu olmasından dolayı ceza yükümlülüğüne girmek ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Bu sebepten dolayı sistemde bu konuya da bir çözüm bulunması oldukça yararlı olacaktır.

GSS Nedir?

Bir sigorta hizmeti türüdür ve vatandaşların sağlıklarının korunması için ortaya çıkmıştır. Onların sağlık risklerini karşılamak, yapılacak harcama ve tedavi masrafları karşılamak için oluşturulan bir sigorta türü olarak 2012 yılında devreye sokulmuştur. Daha öncesinde SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvence kuruluşları sonrasında da Sosyal  Güvenlik Kurumu’na bağlı vatandaşlar zaten sağlık hizmetlerinden devlet desteği ile yararlanırken; GSS sayesinde herkesin Sağlık hizmetlerinden eşit olarak faydalanmasının önü açılmıştır.

GSS Sigorta Pirimini Kimler Öder?

Her hangi bir kurumda çalışmayan, SGK’dan geliri veya aylığı olmayan, çocuklarda 18 yaşını, lise gidiyorsa 20 yaşını, üniversiteye gidiyorsa da 25 yaşını tamamlamış olup ailesi tarafından bakılması yükümlü olma statüsünü kaybedenler GSS primi ödemek zorundadır. Bu kişilerin gelir testi yaptırma zorunluluğu vardır. Bu gelir testini yaptırmanız halinde sağlık hizmetlerinden prim ödeyerek faydalanabilirsiniz. Gelir testi tercihe bırakılır. Yaptırmadığınız taktirde, mevcut prim miktarlarından en yüksek olanını yani da aylık 486, 96 ₺’yi ödemeniz gerekebilir. Eğer prim ödemesi yapması gereken grupta yer alıyorsanız gelir testi yaptırmanızda yarar var. Sonrasında da aylık gelirinizle belirlenecek olan prim miktarını her ay ödemeniz gerekir. Hatta borcunuz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

GSS Prim Borcu Yapılandırma

Zorunlu olan GSS için ödemizi yapmanız gereklidir ve ödememeniz halinde borç çıkması kaçınılmaz olur. GSS için borç sıkıntısı yaşayanlara yapılandırma avantajı 2018 ile getirilmişti. Daha öncesinde son tarih olarak gösterilen GSS prim borçlarını yapılandırma için tarih, 28 Şubat‘a uzatıldı. GSS prim borçları gecikme zammı veya cezası olmadan şubat ayı sonuna kadar ödeyebilirsiniz. Adınıza GSS için bir borç görünüyorsa bir af çıkmadığı sürece ödeme zorunluluğunuz var. Varsa borcunuzu, taksitlendirilip taksitlendirilemeyeceğini, nasıl ödeme yapacağını, tutarını size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüğüne müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.