Girişimci Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

25.07.2017
185
Girişimci Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Girişimci olmanın en temel noktalarından birisi mutlaka azimli olmalarından geçer. Doğru kararlar alınması her zaman size başarıyı getirecektir. Peki, doğru kararları almak için neler yapmalısınız? Ya da Girişimci olmak için nelere dikkat etmelisiniz? Sizin işinize yarayacak en önemli tavsiyelerden bazıları ise şu şekildedir.

İş hayatınca girişimci olmak için genelde genç nesil kendisini başarılı olmak adına Lise ya da Üniversite gibi eğitimlerini tamamladıktan sonra yola koyulmaktadırlar. Bazıları istedikleri başarıyı elde ederken bazıları da başarısız oldukları gibi bu girişimciliğe karşı artık olumsuz yönde ön yargıları oluşmaktadır. Çünkü maddi açıdan zararın olduğu ve heyecanının kaybolmaması kötü sonuçlar doğurmaktadır. Büyüklerimizden aldığımız yorumlar ve düşünceler aslında kişiye göre değişkenlikte gösterebiliyor. Örneğin, daha önce iş hayatında bir girişimde bulunan kişi eğer istediği başarıyı elde edememiş ise size olumsuz yönlerini anlatacak ve sizin o an korkuya kapılmanıza neden olacaktır. Ancak öyle insanlar vardır ki, size anlattıklarıyla adeta sizi girişimci iş adamları gibi hissetmenizi sağlayacaktır. ‘’ bir tek simit arabasıyla bu işe giriştim ve şimdi şuyum oldu buyum oldu ‘’ gibisinden örneklendirmeler ise sizi adeta hayata yeniden bağlayacak türden olabilmektedir. Özellikle iyi bir girişimci olmak için teknolojiden iyi bir şekilde faydalanılması ilk önerilerimiz arasında olmaktadır.

İletişimde Etkili Olun! Kendinizi Geliştirin!

Aslında bu durum sadece girişimciler için geçerli sayılmaz. Her insanın girişime karşı etkili olmaları birçok kazanç getirecektir. Artıları olan bu işlemde yeteneğiniz yoksa bile kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. Girişimde bulunacak kişilerin çok fazla ihtiyacı olan bir durumdur. Bir eleman bulurken ya da müşteri ararken etkili yöntemlerden birisidir.

 

Lafta Kalmasın Kağıda Yazın!

İş fikirlerinizi her zaman yazılı olarak kağıda dökmenizin tarafıyız. Çünkü gerek personellerinizle, gerekse iş akışı ile ilgili detayları lafta söyleyerek ya da gelecekteki başarılara imza atmak için her daim kağıt üzerinden gitmelisiniz.

Planlarınızı Geciktirmeyin!

İş hayatında plan çok önemlidir. Plansız, programsız işe kalkışırsanız hiçbir işiniz düzgün şekilde ilerlemeyecek aksine ite, kaka yürüyecektir. Plan yaparken hazırlık sürecinde, planım bitmedi diyerek bazı şeylere geç kalmayın. Plan ve hazırlık konusunda orta yolu bulmak, dengeyi sağlamak gerekir.

İş Fikirlerinizi Paylaşın!

Birçok kişi işleri ile alakalı kafalarında canlandırdıkları bazı teknikleri, bilgileri ya da onları başarıya taşıyacak önemli şeyleri başka kişilerden saklamaktadırlar. Saklamalarındaki sebep ise benim aklımdaki projeyi benden önce davranarak faaliyete geçirdi gibisinden söylemler ortaya çıkmaya başlar. Bazen bu ikili tartışmaları da beraberinde getirir. Ancak bu durum her zaman olacak diye bir şey söz konusu olmamalıdır. Çünkü 10 kişiden birisi bu şekilde bir yaklaşım sergileyebilir. Bu sebeple siz yine de önleminizi alarak başarıyı yakalayacağınız iş fikirlerinizde ikinci kişi ya da kişilerle bilgi alışverişinde bulunmalısınız. Belki de çok yatırım yapacak ama hep pozitif yanlarına bakarak ilerleyeceksiniz. Ya negatif yanları varsa?

Çevrenizi Genişletin!

İş hayatında çevrenin oldukça çok önemi vardır. Örneğin bir emlakçıyı düşünün, konut almaya karar verdiniz. İlk işiniz tanıdığınız emlakçı ile bir görüşmek olacaktır. Kuaförleri de örnek gösterebiliriz. Mesela X kişi kuaför olarak aynı bölgede binlerce insanı tıraş etmiştir. Bu sebeple çevresi genişleyecektir. Aynı kişiler sürekli olarak ona tıraş olmaya gelecek gibi örneklendirmelerimizi yapabiliriz. Örneklerde mantık ilerletmek için belki de sizin iş fikirlerinizle alakası olmayacak türden olabilir. Ama mantık?

Ekibiniz Sağlam Olsun!

Yanınızda çalıştıracağınız personellerinizle bir aile gibi olmalısınız. Eğitim, bilgi, beceri bir araya geldiğinde yapacağınız tüm işlerde profesyonel olacaksınız demektir. Eğer yanlış kişilerden ekip oluşturursanız eğer sizin kazançlarınıza etki edecek birçok sorunla karşılaşacaksınız demektir.

  • Başarısız olduğunuz durumlardan ders çıkarmasını bilin!
  • Müşterilerinizin istediklerini zarar etseniz dahi uygulayın!
  • Sadece internetten ya da farklı kişilerden bilgiler alarak girişimciliğe katılmayın. Sizleri girişimcilik konusuna hazırlayacak çok güzel kitaplar olduğunu bilin ve her şeyden önce okuyarak işe başlayın.

Unutmadan yukarıdaki paragraflarda anlatılanları uygulamadan sadece maddi yönden durumum iyi ofisimi, işimi, teknik personellerimi kurarım işime bakarım diyorsanız tamamen başarısız olacağınızı buradan söyleyebiliriz. Eğer azim ve bilgi yoksa sadece günü kurtarmakla yetinirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.