Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

17.12.2018
200
Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet politikaları, son yıllarda girişimcileri destekler nitelikte. Özellikle kendi işini yapmak isteyen genç girişimciler için avantajlı krediler sunulmakta. Teşvik adı da verilen bu krediler, hibe kredileri, 2019 ertelemeli krediler  veya yatırım teşvikleri olarak adlandırılmaktadır. Mevcut bir iş projeniz varsa ve yatırımla projenizi hayata geçirmek istiyorsanız, devlet girişimci destek kredilerinden yararlanabilirsiniz. Konumuzda girişimci kredisi nasıl alınır, hangi şartlar gereklidir, bu konularda bilgi vereceğiz.

 

Girişimci Kredisi Veren Kurumlar Nelerdir?

Girişimcileri destekleyen platformlardan birisi KOSGEB, bir diğeri de Halk Bankası’dır. KOSGEB aracılığı ile faizsiz veya düşük faizli krediler almak mümkün. Devlet bankası olan Halk Bankası da genç girişimcilere destek veren bir diğer kurum. Hem KOSGEB hem de Halk Bankası’ndan kredi çekebilmek için belirli şartlar aranmaktadır.

 

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

Yeni iş yeri kurma amacıyla projesini hayata geçirmek isteyenlerin en önemli alternatifi KOSGEB‘tir. İlk zamanlarda yalnızca sanayi kuruluşlarına destek olan fakat günümüzde genç girişimcilere de destek sağlayan KOSGEB, küçük ve orta ölçekli kobiler için faal çalışan bir kurum. Bu kurum aracılığı ile kredi alabilmek için öncelikle Girişimcilik Destek Programı’na kayıt olunmalıdır. Programa kayıt olmadan önce ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınmalıdır. Ardından proje oluşturularak, gerekli evraklar tamamlanmalıdır. Tüm bu aşamalardan sora KOSGEB aracılığı ile hibe kredilere başvuruda bulunulabilir.

Girişimcilik Destek Programı’na kayıt olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Mevcut bir işi olanlar, memurlar ve öğrenciler bu programa kayıt olabilirler. KOSGEB kursları olarak da bilinen Girişimcilik Destek Programı belirli aralıklarla yapılmaktadır. KOSGEB  resmi sitesi üzerinden bu programların tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Yıl sonuna kadar planlı olan tüm eğitim programlarını görebilir, kendiniz için uygun olan bir tarihe kayıt olabilirsiniz. Eğitimler tamamen ücretsizdir. Bu eğitimlerin en önemli avantajı, girişimcilik hakkında ve iş kurma aşamaları hakkında gerekli bilgi ve deneyimi kazanmanıza yarımcı olmasıdır. Eğer daha önce bir iş deneyiminiz olmadıysa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, eğitim sayesinde önemli bir tecrübe edinebilirsiniz. Bu tecrübeler, kuracağınız iş için altın değerinde bilgiler içermektedir, bu nedenle son derece önemlidir.

Eğitimlerde belirli bir kontenjan sayısı bulunmaktadır. Bu nedenle elinizi çabuk tutarak, bir an önce programlara kayıt olmanız gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu  programlara kayıt olduktan sonra derslere başlayabilirsiniz. Devam zorunluluğu olan bu  programları tamamladıktan sonra girişimcilik ile alakalı sınavlara katılmanız gerekmektedir. Sınavlardan başarılı sonuç aldığınız takdirde 20 iş günü içerisinde kredi ile alakalı tarafınıza dönüş yapılacaktır. Ardından kredinizi kullanabilirsiniz.

 

Halk Bankası’ndan Girişimciler için Kredi

Düşük faizli veya faizsiz olarak verilen Halk Bankası girişimcilik kredileri, 50.000 TL‘ye kadar olan ihtiyaçlarınızı karşılamak için oldukça idealdir. Bankanın girişimciler için sağlamış olduğu imkanlardan en önemlisi 1 yıl ödeme yapılmamasıdır. Fakat belirli şartlar aranmaktadır. 24 ay iş deneyimi olan üniversite mezunları 4 yıl eşit vadeli ödeme planları oluşturabilir. Ayrıca bu kredi türü için 1 yıl ödeme yapılmamaktadır. 35 yaşını doldurmamış olma şartı aranmaktadır. Eğer iş kurmak isteyen birey üniversite mezunu değilse, 30.000 TL‘ye kadar kredi başvurusunda bulunabilir. Fakat bu tutar, sektöre göre değişkenlik gösterebilir. İlk okul mezunu çıraklık eğitim sertifikalı ve 60 ay iş deneyimine sahip  olanlar için ise 30.000 TL kredi verilebilmektedir. Bu kredi türü için en fazla 30 yaş sınırı aranmaktadır. Ayrıca iş kuracağı sektör, çıraklık yaptığı sektörle benzer olmalıdır. Bu kriterleri karşılayan girişimcilere Halk Bankası destek sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.