Geri Ödemeli Devlet Bursu Nasıl Alınır?

28.02.2018
258
Geri Ödemeli Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Ülkemizde her yıl milyonlarca üniversiteye hazırlık yapan öğrenci sınava girmekte ve alınan sonuçlara göre birçok kişi üniversiteye yerleşmektedir. Bilindiği üzere milyonlarca öğrencinin daha elverişli bir ortamda öğrenim görmesi adına gerekli olan bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak maddi sıkıntıların çözülmesi ve öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim alması esastır. Bu noktada devlet desteği de söz konusudur. Devlet tarafından isteyen öğrencilere burs verilebilmektedir. Tabii ailesinin gelir kaynağı yeterli düzeyin altında olan ve belirli standartların altında yaşayanlar geri ödemesiz burs olarak almaktadır. Peki ama siz de geri ödemeli devlet bursu nasıl alınır diye merak ediyor musunuz? O halde bu yazının devam kısmını da inceleyebilirsiniz.

 

KYK Bursu Almanın Yolları

Devlet tarafından her yıl üniversite öğrencilerine sunulan farklı avantajlar bulunmaktadır. Bunların birincisi yurt imkanı iken bir diğeri ise maddi olanaklar burstur. Burslar kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Birincisi geri ödemesi olan, ikincisi ise geri ödemeli olan. Geri ödemesiz olana burs adı verilebilir ancak geri ödemeli olarak kullandırılan ise kredidir. Geri ödemeli devlet bursu almak için öncelikli olarak üniversite öğrencisi olmanız gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ilk özelliktir. Ayrıca Dikey Geçiş Sınavı ile üniversite hayatına başlamış öğrenciler de burstan faydalanabilir. Gerekli şartları taşıyorsanız daha sonra başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Geri ödemeli devlet bursu almak için başvuru tarihlerini beklemeniz gerekir. Bu her yıl KYK’nin resmi web sitesi üzerinden açıklanır. Genel olarak Ekim ve Kasım aylarında yapılan başvurular değerlendirmeye alınır. Çok kısa süre sonra açıklamalar yapılır. Başvurular sadece KYK web sitesi üzerinden değil, aynı zamanda e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. Başvuru yaparken tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Gereken form internet üzerinden doldurulduktan sonra sonuçlar beklenir. Sonuçlar yine KYK kurumunun resmi web sitesi üzerinden açıklanır. Eğer ki sonucunuz olumlu ise yani geri ödemeli devlet bursu almaya hak kazanmışsanız ödemeleriniz Ziraat Bankası üzerinden yapılır. Bu burs için hem banka kartı hem de kredi kartı niteliğinde bulunan kartlarınıza aktarılır.

Burs Almada Önceliği Bulunanlar

KYK yani devlet bursu konusunda önceliği olan bazı kişiler bulunmaktadır. Bu noktada bakılan ilk özellikler arasında şehit ve gazi yakını olup olmadığıdır. Şehit ve gazilerin yakınları, çocukları devlet bursundan tam olarak yararlanır. Bunun yanında farklı kamu kurumlarında çalışıp malulen emekli olanların yakınları, %40’ın üzerinde engelli raporu bulunan öğrenciler, babasını ve annesini kaybetmiş öğrenciler her zaman önceliklidir. Ayrıca Darüşşafaka’da öğrenim görmüş öğrencilerden üniversiteye kaydını yaptırmış olanlar da öncelik sırasında yer alır. Üniversite sınavları sonucunda belirlenen puanlar ile ilk 100 kişi arasında bulunanlar, milli sporcu olanlar ve terör mağduru olup yerlerinden olanlar yine burs konusunda öncelik sahibidir.

Daha önce yükseköğretim kurumundan mezun olmuş öğrenciler, ek süre sayesinde öğrenim görmeye devam eden öğrenciler, okulunu uzatan öğrenciler, sağlık koşulları dışında okuluna ara verenler, KYK bursunu daha önce almış olanlar ve benzeri durum içerisinde olanlar kesinlikle bu burstan yararlanmamaktadır. Başvuruları takip etmek için KYK web sitesini her yılın Ekim ve Kasım aylarında takip etmek gerekir. Başvurular yapıldıktan en geç 1 hafta sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Şunu da belirtmeliyiz ki bazı dönemlerde geri ödemeli devlet bursu almayı beklerken geri ödemesiz devlet bursu için hak kazanan öğrenciler de olabilmektedir. Geri ödemeli burslarda öğrencilik hayatı bittikten belli bir süre sonra düzenli taksitler ile ödemeler başlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.