Genel Sağlık Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

27.10.2018
238
Genel Sağlık Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

Sigorta türleri arasında vatandaşların en çok merak ettiği seçeneklerden birisi olan genel sağlık sigortası ve hakkındaki detaylara yazımızda yer vereceğiz.

GSS yani genel sağlık sigortası, herhangi bir sigorta şirketine bağlı olarak sosyal güvencesi olmayan bireylerin ve ailelerin sağlık hizmetlerinden maksimum derecede faydalanabilmesi için geliştirilen bir sistemdir. Asıl amacı sağlık hizmetlerinde tüm vatandaşların eşit miktarda hizmet alabilmeleri olan genel sağlık sigortası, tüm aile fertleri için geçerli bir sigorta çeşididir. Aileden en az bir kişinin genel sağlık sigortası sistemine kayıtlı olabilmesi, diğer fertlerin de bu sigortadan yararlanabileceği anlamına gelmektedir.

Genel Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Nedir?

Ülkemizde büyük bir öneme sahip olan genel sağlık sigortası sistemi sayesinde 18 yaşını doldurmamış çocuklar için prim ödeme ve diğer koşullar bağımsız olarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş aile fertleri ise lise ve dengi öğrenim kurumlarında, eğitimlerini sürdürmeleri durumunda 20 yaşına kadar bu sigortadan yararlanabilecektir. Yüksek öğrenim kurumlarında eğitimlerini devam ettiren 25 yaşını doldurmamış tüm bireyler de genel sağlık sigortası kapsamında yer alabilecek. Ancak bekar olma şartı aranmaktadır. Sigorta hizmetlerinden yararlanabilmek için kanuna göre malül sayılan çocuklar ise yaşları dikkate alınmaksızın bu hizmetlerden faydalanabilecektir.

 

Genel Sağlık Sigortası’ndan Kimler Yararlanabilir?

Hizmet akdi neticesinde bir veya birden çok işverene bağlı olarak çalışanlar, kamu iş yerlerinde çalışanlar, köy ve mahalle muhtarları ile birlikte hizmet akdine bağlı olarak çalışanlar, isteğe bağlı olarak sigorta yaptıranlar, tüm bunların dışında kalan ve başka bir sigortası olmayanlar genel sağlık sigortasından yararlanabilirler. Genel sağlık sigortası kapsamında merak edilen bir diğer konu da sigorta primlerinin ödemelerinin çalışanların ücretlerine göre değişiklik göstermesidir. Çalışan kişilerin, primlerini işverenler tarafından ödemesi bu konuya açıklık getirmektedir.

Gelir Testi Nedir, Yapılması Zorunlu mudur?

Sosyal güvenlik mevzuatlarına göre genel sağlık sigortasına tabi olanlar: bağ-kurluklar, işçiler ve memurlardır. Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışanlar, kendine ait bir işyeri olan bireyler, 25 yaşını doldurmamış öğrenciler genel sağlık sigortasından yararlanabilirler. 65 yaş aylığı alanlar ve askeri personeller de yine genel sağlık sigortasında yararlanabilmektedir. Fakat bu saymış olduğumuz grubun dışındaki vatandaşlar gelir testi yaptırmakta mükelleftir. Gelir testinin yapılmasındaki amaç aile içerisinde kişi başına düşen geliri hesaplamak ve vatandaşın genel sağlık sigortasından yararlanabilmesidir.

Nereden Gelir Testi Yaptırılır?

Sağlık hizmetlerinden yararlanma amacıyla vatandaşların yaptırması zorunlu olan gelir testi kaymakamlıklar ve valiliklere bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca yapılmaktadır. Genel olarak SGK aracılığı ile yaptırılması düşünülmektedir fakat bu bilgi yanlıştır. İkametgahtaki il veya ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na şahsen müracaat edilmelidir. 

Gelir Testi Nasıl Hesaplanır, İçeriği Nedir?

Ailede yer alan bireylerin kişi başına düşen geliri hesaplanarak gelir testi yapılır. Test yapılacak olan vatandaşın menkul ve gayrimenkul varlıklarıyla, diğer sahibi olduğu varlıklar incelenir. Ayrıca gelir testi içerisinde 19 adet soru vardır. Yaşanılan evin durumu, oda sayısı, kira ise tutarı, aylık harcamaları ve bazı özel sorular bunların birkaçıdır. Bahsetmiş olduğumuz form şahsen gelir testine tabi olan birey tarafından doldurulmalıdır. Fakat bazı özel durumlar, hastalıklar gibi gerekçeleri olan kişilerin gelir testlerine birinci derece yakınları başvurabilir. Başvuruların akabinde, başvuru durumunu E-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun yanında gelir testi sorgulama, genel sağlık sigortası sorgulama gibi online hizmetleri E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir Genel sağlık sigortası hakkında sormak istediğiniz sorular için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın kanallarını kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.