Geliri Olmayana Kredi Verilir mi?

06.11.2018
238
Geliri Olmayana Kredi Verilir mi?

Belgelenebilir geliri olmayanlar için kredi almak gün geçtikçe zorlaşıyor. Memurlar ve sürekli düzenli gelire sahip olanlar ise çok düşük kredi notuna sahip olmadıkça ( kredi sicili sorunlu değilse ) yalnızca kimlikleriyle başvuruda bulunarak neredeyse tüm bankadan kredi alabiliyor. Bu bankaların haricinde sigorta şartı aramadan ve herhangi bir düzenli gelir grubunda bulunmayanlar için bankalar da vardır. Yazımızda gelir belgesine sahip olmadan hangi kredileri kullanabileceğinizi, bankaların sunmuş olduğu gelir belgesiz kredi türlerini açıklayacağız.

Bazı bankalar mevcut müşterilerine şartların yerine getirilmesiyle gelirsiz kredi alma konusunda yardımcı oluyor. Kullandırılan kredi tutarı yüksek oranlarda olmasa da başvuru sahiplerinin anlık ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Mini krediler olarak tanımlanan ödenekler bazı dönemlerde kampanya olarak sunuluyor. Bankaların yaptığı kredi kampanyalarını ilgili makalelerimizden takip edebilirsiniz. Maaş bordrosu istemeden de kredi kullanımına uygun olan kredi kampanyalarında başvuru sahiplerinin kredi notunun uygun olması şartı aranıyor. Bu şartı yerine getiren müşterilerine kredi çekme olanağı  veriyorlar. 

Gelir Belgesiz Kredi İmkanı

Serbest meslek grubunda bulunanlar sigortasını yatırmadığında bankalara gelir belgesi sunamıyor. İsteğe bağlı olarak yatırılabilen sigorta hizmetini ödemeyen vatandaşlar, nakit ihtiyacı hissettiğinde bankaların gelir belgesini zorunlu tuttuğu kredi avantajlardan yararlanmada zorluk çekiyor. Ancak bazı bankalar bu durumdan şikayetçi olan vatandaşlara yardımcı oluyor. Özel sektör çalışanlarının da kredi çekebilmesi için mesleklerine özel kredi tanımları yapmaktadır. Esnaf kredisi olarak adlandırılan bu kredileri her banka düzenli aralıklarla hazırlamakta ve vatandaşın hizmetine sunmaktadır.

İpotekle Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Taşınır ya da taşınmaz mülkü olanlar ihtiyaç anında mülklerini satmak yerine nakit para alabilecekleri yollar deniyor. Elindeki mülkü paraya çevirmek istemeyenler için bankalar kullandırdıkları kredinin güvencesini ipotekle sağlıyor. Başvuru sahiplerinin vermiş olduğu bilgilere göre bankanın görevlendirdiği uzman kişi keşfe gelir. Mülkünüzün kullanmak istediğiniz kredi tutarına uygunluğunu kontrol eder. Uygun görmesi halinde evraksız, sigortasız, kefilsiz kredi kullanmanıza olanak tanır. Bu tür avantajlarla acil nakit ihtiyaçlarınızda mülkünüzü satışa çıkarmadan ipotek ettirerek bankalar aracılığıyla ihtiyacınıza çare bulabilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca ipotek ettireceğiniz mülke ait sahiplik belgeniz ve nüfus cüzdanınızla tercih ettiğiniz bankanın şubesine gitmenizdir.

 

Kefilsiz Kredi Kullanma Kanalları

Bankaların her türlü hizmetinden yararlanabilmeniz için bankalar yaşam koşullarına ayak uyduracak gelişmiş seçenekler sunuyor. Önceleri yalnızca banka şubelerinden kredi başvurusunda bulunabilirken günümüzde kredi kullanabilmek için ATM, bankaların web siteleri, mobil bankacılık kanallarını kullanabilir ayrıca her bankanın belirlediği başvuru şekilleriyle bankaya SMS atabilirsiniz.

Gelir belgesine gerek duymadan bankanın ATM’lerinden de kredi çekmeniz mümkün. Müşterisi olduğunuz banka ödemelerinizi takip ederek uygun görmesi halinde hesabınıza mevduat tanımlar. Mevduat hesabı tanımı için tarafınıza bilgi verir. Bu mevduatın tutarı yine önceki ödemelerinize göre şekillenir. Kredili mevduat hesabı olarak nitelendirilen bu sistem sayesinde ister nakitle ister taksitle kredi kullanabilirsiniz. Kredili mevduat hesaplarından çekilen krediler vatandaş için en uygun kredi özelliği taşımıyor olsa da acil ihtiyaçlarınızda destek alabileceğiniz bir sistemdir. Çünkü bu tür hesaplara tanımlanan limitlerden kullanacağınız krediler daha yüksek faiz oranlarına sahiptir.

 

Vadesiz hesabınıza tanımlanan kredili mevduat limitleri kullanım yapılmadığında kişiye herhangi bir olumsuzluk yansıtmaz. Sadece kullanılan limit üzerinden günlük faiz alınır. Örneğin ayın ilk günü mevduat hesabınızdan bir miktar para kullandınız ve 1 hafta sonra ödemesini yapmak istediğinizde sizden 1 haftalık faizle birlikte geri ödeme yapmanız istenir. Kredi veren bankalar kredi notu yüksek müşterilerine çeşitli imkanlar sunar. Bunların başında da kredili mevduat hesabı gelmektedir. Ayrıca kredi kartlarınızdan da nakit avans çekerek nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.