Geliri Olmayan Bayanlara Devlet Destekleri

15.01.2018
327
Geliri Olmayan Bayanlara Devlet Destekleri

Bankalar tarafından sunulan krediler artık her alana yönelik farklı amaçlar üzerine kullanılabiliyor. Fakat bankaların uyguladığı faizler maalesef tüketicilerin en büyük şikayetleri arasında ilk sırada bulunmaktadır. Bunun üzerine özellikle de son dönemlerde iş gücü potansiyeli ile alakalı olarak kadınlar da erkekler kadar girişimci ruhunu ortaya koymaktadırlar. Ev hanımı, üniversite mezunu veya iş bulamayan kadınlara yönelik olarak devlet destek sağlıyor. Devlet teşviki ile birlikte KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen kurslar dahilinde bulunarak 13 farklı ana iş programı üzerinden değerlendirilmektedir. Devlet, KOSGEB ve İş Kur birlikteliği ile yürütülen proje nezdinde bekar veya evli bayan fark etmeksizin geri ödemesiz kredilerden faydalanabilmektedirler.

KOSGEB aracılığı ile sunulan geri ödemesiz veya faizsiz kredilerden faydalanan birçok kadın günümüzde kendilerine ait işyerlerini açarak iş gücü potansiyeli göstermektedir. Bu duruma ek olarak halen devam eden bu dev proje kapsamında birçok kadın kendi işyerini açmak adına programlar dahilinde bulunuyor. Geliri olmayan bayanlara devlet destekleri ile birlikte sunulan bu fırsatlar tamamen karşılıksız olmakla birlikte, ülke ekonominin artması ve kişilerin gelir elde etmesine yönelik olmaktadır. KOSGEB dışında Sosyal Yardımlaşma Kurumları ve Kaymakamlıklardan da 15 bin TL’ye kadar faizsiz işyeri açma kredisi kadınlara yönelik desteğe tabii edilmektedir. Öte yandan ilgili bu iki kurum tarafından eşi vefat eden, doğum yapan, şehit veya gazi yakını kadınlara da devlet tarafından destek sağlanmaktadır.

KOSGEB’den Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi

Erkeklere nazaran kadınların bu konu da daha önde olmasını isteyen devlet cinsiyet ayrımından değil, toplum üzerine kadına yönelik olan eksikliğin giderilmesi için uygulamalar yapmaktadır. Elbette ki erkeklere yönelik de bu projelerin değerlendirilmesi bulunuyor. Fakat kadınlar üzerinde daha etkin bir projelendirilme durumu olduğunu söylemek daha mantıklı olacaktır. Kadınlar KOSGEB tarafından sunulan geri ödemesiz kredilerin tamamından faydalanabilirler. Devlet teşvikli olan ve KOSGEB aracılığı ile birtakım şartların yerine getirilmesiyle birlikte 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz kredi desteği veriliyor.

KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Şartları Nelerdir?

Erkek veya kadın fark etmeksizin KOSGEB’in sunduğu bu destek aynı kurallar çerçevesinde işlemektedir. T.C. vatandaşı ve 18 yaşında olmak bu hibe programından faydalanmak için iki önemli etki alanını oluşturuyor. Bunun yanında hali hazırda tamamlanmış bir projeniz ve kurs katılım belgenizin de olması gerekiyor. Yapacağınız işe bağlı olarak projenizin hazır olmasıyla birlikte ilgili KOSGEB kurumuna ait il veya ilçenizde bulunan binaya giderek kayıt işleminizi yaptırmanız gerekiyor. Akabinde yönergeler ile birlikte atacağınız adımların ilki ise KOSGEB tarafından sunulan iş gücü programları olacaktır. Bu iş gücü programlarına dahil olarak kursu eksiksiz ve başarılı bir şekilde bitirmeniz size kurs katılım belgesini kazandıracaktır. Burada unutulmaması gerekilen en önemli şey kurs katılım belgesi olmadan ilgili kurumun kuruluna proje sunumu gerçekleştiremiyor olmanız. Bu nedenle bu belgenin elde edilmesi gerekmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB geri ödemesiz krediler sağladığı gibi, aynı zamanda mevcut işyerine sahip kişilerinde taleplerini değerlendiriyor. Kobi kredi olarak da geçen bu hizmet faktörü sayesinde işinizi büyütmeye yönelik bir projeniz var ise veya benzeri farklı durumlarda olarak 100 bin TL’ye kadar kredi talebinde bulunabilirsiniz. Gerekli evraklar sektörden sektöre değişiklik gösterdiğinden ötürü bu konu hakkında net bilgiler veremiyoruz, fakat bir takım belgeler genellikle aynı olmaktadır.

Diğer Devlet Destekleri;

  • Engelli ve yaşlılar için evde bakım maaşı
  • Boşanmış kadınlara devletten maaş desteği
  • Fakire kira yardımı olarak da bilinen muhtaç aylığı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.