Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

20.10.2019
274
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Etkileri küresel ölçekte hissedilen ekonomik sıkıntılar, ülkemizde de kendini hissettirmektedir. Özellikle nakit para bulma sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, bu sorunlarını çözmek amacıyla bankalar müraacat etmekte ve nakit kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Bu sayede nakit ödemek zorunda oldukları borçlarını gidermeyi, ihtiyaçlarını karşılamayı umut etmektedirler.

Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmamakta, birçok para nakit kredi vermek adına yığınla belge istemektedir. Bunların bir kısmı kolay tedarik edilebilir olsa da bazıları için bir kısmını tedarik etmek son derece zordur. Bu yüzden kredi talepleri kabul edilmeyen ve nakit ihtiyacını karşılayamadığı için de mağduriyet yaşayan vatandaş sayısı bir hayli fazladır.

Bunun giderek büyüyen bir sorun olduğunu düşünen bazı bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerden gelir belgesi istemeyerek, işlemlerini biraz olsun kolaylaştırmıştır. Gelir belgesiz kredi veren bankalar sayesinde pek çok vatandaş kolayca kredi alabilmektedir.

 

 • Gelir Belgesiz Kredi Nedir?

Bankalar kendilerinden kredi talebinde bulunan vatandaşların bu talebini yerine getirmeden önce bir takım belgeleri eksiksiz şekilde kendilerine sunulmasını ister. Bunlardan biri de kredi talebinde bulunan kişinin gelir durumunu gösteren belgedir. Bu belgede kişinin aylık veya yıllık gelirinin ne kadar olduğu yazılıdır ve bankalar bu gelir üzerinden talep edilen krediye onay verirler. Gelir belgesindeki rakamla orantılı olarak kredi miktarınız düşük ya da yüksek olur.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar ise bu belgeyi talep etmez. Bu sayede aylık veya yıllık düzenli bir geliriniz olmasa bile sizden bu konuda bir belge istemeyen bankalar sayesinde kredi alma şansınız doğar.

Özellikle herhangi bir bordroya tabi olmayan ev hanımları, öğrenciler, tarım işçileri gibi kesimler düşünülerek hayata geçirilen bu uygulama, düzenli bir geliri olmamasına rağmen alacağı krediyi ödeme gücü olanları da memnun etmiştir. Zira bir kişinin gelir belgesi sunamaması onun aldığı krediyi düzenli olarak geri ödeyemeyeceği anlamına gelmemektedir.

 

 • Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Her kredi talebinde olduğu gibi, gelir belgesiz kredi almanın da bazı şartları vardır. Bankalar hiçbir belge istemeden ve bu belgeleri değerlendirmeden önüne gelene kredi verecek kuruluşlar değildir. Aksi halde onlara banka değil hayır kuruluşu derdik. Sonuçta yaptığı işlemlerde bir kar amacı güden ticari kuruluşlardır ve kredi başlığı altında verecekleri paranın doğru ve uygun kişilere verildiğinden emin olmak istemeleri haklarıdır.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar aracılığı ile kredi alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken şartlar şunlardır.

 • İpotek ettirebileceği bir varlığa sahip olmak
 • Kefil sunabilecek durumda olmak
 • Belgelemek suretiyle ek gelir göstermek
 • Geri ödeme planına uygun olarak taahhütte bulunmak

 

 • Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Vatandaşların bu yönde talep ve şikayetlerine daha fazla kayıtsız kalamayan bankalar birer birer gelir belgesiz kredi verme hizmeti sunmaya başlamıştır. Çünkü çalışan ve üreten kesimden büyük bir çoğunluğun böyle bir belge sunması imkanı yoktur. Örneğin ev hanımları ve öğrenciler isteseler de bordro ya da gelir belgesi gibi bir evrağı kredi taleplerinde sunamazlar. Bunun yanında tarım işçileri de bu kategoriye girer. Her tarım işçisinin düzenli bir geliri vardır ama bunu belgeleyemez.

Bu kesimlerin kredi taleplerine karşılık veren bankalar ise şunlardır: Akbank-Odeabank-INGBank-Enpara Cep Bankacılığı-CEPTETEB-NKolay kredi-Garanti Bankası ve Aktifbank

 

 • Banka Banka Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Gelir belgesiz kredi veren bankalar genelde aynı şartları uygulasalar da, bazıları kuruluş ve işlem yapılarındaki faklılıklar nedeni ile değişik kredi talebinde bulunanlarda farklı şartlar aramaktadır.

 • Odeabank Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Bu bankadan gelir belgsia kredi alabilmenin ilk şartı kredi notunuzun yüksek olması ve daha önce bir finans işlemi nedeni ile kara liste diye tabir edilen yasaklılar listesinde bulunmamanız gerekir. 36 aya kadar uzayabilen geri ödeme planı dahilinde % 2,27 faiz oranı ile gelir belgesiz kredi çekebilirsiniz. Bu işlem için 53 TL işlem ücreti talep eden Odeabank, örnek olarak 10.000 TL 36 ay vadeli kredi çekmeniz halinde ödeyeceğiniz aylık ödeme tutarını 439 TL olarak belirlemiştir.

 • Garanti Bankası Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Ülkemiz köklü ve önde gelen bankları arasında yer alan Garanti Bankasından gelir belgesiz kredi talep ettiğiniz takdirde 36 aya kadar varan vade seçenekleri karşınıza çıkar. 100.000 TL’ye kadar geçerli olmak üzere hiçbir gelir belgesi ya da bordro sunmadan kredi alma şansına sahipsiniz. Sabit durmamakla beraber ihtiyaç kredileri için son güncellenen faiz oranı % 2,24 olarak uygulanmaktadır.

 • CEPTETEB Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Türkiye Ekonomi Bankası’nın internet üzerinden hizmet veren bir kuruluşu olan CEPTETEB, online sistem üzerinden hiçbir evrak, sıra, kayıt gibi işlemlerle uğraşmanıza izin vermeden tamamen internet üzerinden işlemlerini gerçekleştiriyor. Bunun için gerekli şartları ise şube bankalarıyla aynı olmakla beraber, gelir belgesiz kredi talebinde bulunan kişinin bankanın devamlı müşterisi olması, borç kaydının bulunmaması ve özellikle bankaya ait kredi kartı kullanması önem taşıyor. CEPTETEB ile 12.500 TL üzeri kredi talebiniz gelir belgesi sunmadan verilebiliyor.

 • INGBank Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Gelir belgesiz kredi veren bankalardan farklı olarak değişik bir paketle karşımıza çıkan INGBank, kredi imkanlarını mini paketler halinde dileyen müşterilerine sunuyor. Bu mini paketlerin maksimum sınırı 5.000 TL olarak belirlenmekle birlikte 48 aya varan vade seçenekleri sunuyor. Bu paketler için uyguladığı faiz oranı ise güncel oranla % 2,29 olarak belirlenmiş durumda. Daha çok düşük gelir grupları ve ev hanımları ile öğrenciler düşünülerek tasarlanmış bu mini paketlerin büyük ilgi gördüğünü de hatırlatalım.

 • Akbank Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Ülkemizin köklü ve güvenilir bankaları arasında yer alan Akbank, 40.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisini gelir belgesi istemeden müşterilerine verebiliyor. Bunun için talep ettiği şartlar diğer bankalarla aynı: Bankanın devamlı müşterisi olmanız, bankaya ait kredi karı kullanıyor olmanız ve kredi notunuzun düşük olmaması. 48 aya kadar vade seçeneği bulunan Akbank’tan örneğin aylık % 2, 16 güncel faiz oranı ile gelir belgesiz kredi aldığınızda bunu 48 aylık bir geri ödeme planı içinde iade edeceğinizi varsayarsak, aylık olarak ödemeniz gereken tutar 1.007,74 TL olarak tespit edilmekte.

 • Aktifbank Gelir Belgesiz Kredi Şartları

Bu banka da gelir belgesi istemeden kredi veren bankalar arasında yer alıyor. 40.000 TL olarak belirlediği kredi limitine başvurmanız için internet bankacılığı üzerinden işlem yapmanıza olanak sağlayan Aktifbank, şartlarını hemen hemen diğer bankalarla aynı şekilde belirlemiş durumda. Bir farklı uygulaması ise internet üzerinden başvurmanız durumunda kredi notunuzun düşük olmasını dikkate almıyor.

Netice olarak gelir belgesiz kredi veren bankalar, sağladıkları bu hizmet sayesinde vatandaşlar tarafından ilgi görmektedir. Özellikle düşük gelire sahip ve gelir durumun isteseler de belgeleyemeyecek olanlar için büyük bir fırsat olan gelir belgesiz kredi imkanı, pek çok sayıda vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede nakit ihtiyacı duydukları anlarda imdatlarına yetişen bu uygulama sayesinde rahat bir nefes alma imkanına kavuşmuşlardır. Ancak her şeye rağmen geri ödeme durumunuzu düşünmeden talepte bulunmamanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.