Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

02.07.2017
209
Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde yatırım denildiği zaman akla ilk gelenler arasında altın ve gayrimenkul gelmektedir. Büyüklerimizin her zaman dediği gibi ‘’ toprağa yatırım yapın ‘’ demek ileride karşılığını kat ve kat alacaksınız anlamına gelmektedir. Gayrimenkul yatırımı denildiği zaman akla konut, arsa veya farklı bir yapının uygun fiyatlarla alınması ya da o anki döneme uygun fiyatla satın alınarak ilerleyen yıllarda daha fazla paraya çevrilmesi gelmektedir. Buna göre 2017 yılında 250 Bin TL’ye konut aldığınızı varsayarsak eğer 2020 yılında verdiğiniz paranın neredeyse çeyrek kadarını kazanmış olacaksınız. Yani 300 TL’ye satmak istediğinizde anında müşteri bulacaksınız demektir. Burada belirtilen rakamlar aslında örnek teşkil etse de minimum kazanç göz önünde bulundurularak örneklendirilme yapılmıştır. Aslında bir kazanç kapısı gibi de düşünülebilir.

            Gayrimenkul Yatırım

Satın alınan bir konutun size her zaman getirisi fazla olacağı için insanlar günümüzde topraktan konut sahibi olmayı hedeflemiş görünmektedir. Peki, topraktan ev almanın avantajı ne olur? Öncelikle alacağınız konutun inşaatı başladığı andan itibaren daireyi satın alıyorsunuz. Belli bir miktar para ödeyerek ya da kredi kullanarak aslında konut daha ortaya çıkmamışken siz bunu satın almış oluyorsunuz. Konut bittikten sonra ise minimum %10 karla bunu paraya çevirebiliyorsunuz. 1 senede bittiğini kabul ederseniz 150 Bin TL’den daireyi aldığınızda 200 Bin TL’ye sattığınız gibi örneklendirilebilir. Ancak bu durum her zaman istenildiği gibi kazandıracak diye bir şey söz konusu değildir. Gayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir bu konuda da bilgi sahibi olmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Her An Satılabilir Yerlere Yatırım Yapın!

Her zaman bilindiği gibi toprak kazandırır sözüne elbet katılıyoruz. Ancak dağ başında bir yerden toprak alarak değerleneceği günü beklerseniz aslında uzun vadeli belki yıllar sonra para etmesini beklemeniz anlamına gelmektedir. İyi bir analiz ederek yola çıkmanız sizin için en büyük avantajlardan birisi olacaktır. Buna göre örneklendirme yaparsak eğer; İstanbul’un merkezi yerlerinde oturduğunuzu varsayarsak eğer; Bu bölgede nerelerin gelişmekte olduğunu çok iyi anlayabilirsiniz. Bu sebeple 〈 şurası gelişiyor ya da şurası gelişecek 〉 diyerek gayrimenkul yatırımı yapmanız gerekir. Durum bu şekilde olduğu zaman çok kısa sürede kar elde etmiş olabilirsiniz. Burada belirlediğimiz örnekte al-sat işlemlerinin hızlandırılmasına yönelik bir yatırımdır. Olurda İstanbul’un merkez yerlerinde yaşayan siz hiç bilmediğiniz bir yerden yatırım için burası gelişebilir ya da başkasından duyarak buradan yatırım yapılacak yerler listesinde kulağınıza bir şeyler gelirse eğer aslında yine karlı olursunuz ama hızlı bir şekilde al-sat yapamayacağınızı bilmenizi isteriz.

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • İlk olarak hayatınızda ilk defa yatırımlık bir gayrimenkul alacaksanız biliniz ki bu işte acemisinizdir. İşin erbabı kişilerden bilgi alarak yola koyulmalısınız.
  • Size kazanç sağlayacak araştırmaları yapmadan, bilgilenmeden, bir tek satıcının lafına bakarak yatırımlık alana para ödemeyin. Araştırmalarınızı geniş çaplı yapın.
  • Yatırım yapmadan önce kendinizi kasmayacak bir bütçeyi kenara koyun. O bütçe üzerinden alışverişinizi yapın. Harici olarak üzerini borçlanayım da alayım şeklinde yol almayın.
  • İhtiyacınız olanı alın. Yani ortada çoluk çocuk yokken 4-1 almanın anlamı yoktur. Örneğin iki kişilik bir aileye 2+1 yeterli olacaktır.
  • Gayrimenkul alacağınız vakit harici olarak ödemeler çıkacağını bilin. Sonrasında yatırım için aldığınız yerin ödemesini yaptıktan sonra satışını alamayacak duruma düşmeyin.
  • Pazarlık yapmayı asla ihmal etmeyin.
  • Güvenli bir alışveriş yapın. Gayrimenkul hukuku hakkında bilgi sahibi olan kişilerden destek alın.
  • Her ne olursa olsun, birisinin dolduruşuna gelerek acil, hemen al, alırsan karlısın gibi söylemlere kanarak acil bir şekilde alışveriş yapmayın. Ancak bunları doğruluk derecesini de hesaba katarak çokta ağır kalmayın.
  • Emlak veya Gayrimenkul işi yapan firmalara güveninizi doğrulayın. Güvenmediğiniz kişilerin sizi dolandırmasına izin vermeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.