Gayri Nakdi Kredi Nedir?

11.05.2019
297
Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Kredi denildiği an kişilerin aklına ilk gelen şey bankalar tarafından müşterilere sunulan nakit paradır. Fakat kredi yalnızca nakit verilen para anlamına gelmez. Krediler kendi aralarında 2 gruba ayrılırlar bunlardan biri nakdi kredi olarak adlandırılırken bir diğeri de gayri nakdi kredi olarak belirtilir.

Nakdi krediler, herkesin yakından tanıdığı taşıt, ihtiyaç ve konut gibi kredilerdir. Gayri nakdi kredi hakkında çoğu kişi yeterli bilgiye sahip değildir. Nedeni ise; nakdi kredilerin kurumsal ya da bireysel olarak verilmesinin yanında gayri nakdi krediler yalnızca şirketler tarafından kullanılabilir. Dolayısıyla bireysel bankacılık işlemleri yapan kişiler, gayri nakdi kredi hakkında bilgi birikimleri bulunmaz. Ticaret hayatında mal ile hizmet alışverişinin hızlı bir şekilde yapabilmek adına oluşturulan gayri nakdi krediler, bankaların şirketlere tanımış olduğu hizmetler arasındadır.

Kurumlar, mal ve hizmet almak istediğinde şayet peşin olarak almak istemiyorsa gayri nakdi limitini kullanır. Böylece vadeli alışverişlerin önü de açılır ve şirketler anlık nakit çıkışı yapmamış olur. Bu sayede de rahat bir nefes alırlar ayrıca, alacağı parayı garanti altına alan diğer şirket de rahatlar. Bankalar da gayri nakdi kredi uygulaması ile kar elde etmiş olurlar ve bankaların çıkardığı gayri nakdi limitler özelliklerine bağlı olarak değişir. Komisyon, faiz ve masraf olarak ödeme bankalar aracılığıyla yapılır. Bankalar da bu işten kar elde eder.

Ticari hayatta oluşan birtakım problemler vardır ve satılan mal veya hizmet için nakit alamayan şirketler borcunu tahsil edemeyeceğinin garantisi yoktur. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için gayri nakdi kredi ile gerçekleşen işlemler şirketlerin problem yaşamalarının önüne geçer. Alacaklarını garantilemiş olan şirket, geleceği görerek yatırımlarını ona göre gerçekleştirir.

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Gayri Nakdi Kredi Türleri

Akreditif

Akreditif, ithalat ve ihracatta önemli bir yere sahiptir. Gayri nakdi krediler arasında bulunur ve uluslararası ticarette olmazsa olmazlardandır. Bankalar da şirketlere sunduğu akreditif kredi sayesinde kolaylık sağlamaktadır. Diğer taraftan akreditif vesaik, kredi mektubu ve vesaikli kredi gibi adlarla da bilinir. Alınmış olan malların ödeme işlemlerinin yapıldığı bankaların özel finans yöntemi olarak bilinir. Akreditif de ithalatçı ülkede yer alan bankayla ihracatçı ülkede olan banka arasında işlemler yapılır. İthalatçı ülke bankası, ödeme gerçekleştireceğinin taahhüdünü verir. Bu şekilde satıcı alışverişte güvenli olan taraftır.

Teminat Mektubu

Gayri nakdi krediler içinde en çok bilinen türüdür. Teminat mektubu bulunan kişi bankanın ödeme garantisi altında mal alımı yapabilir. Teminat mektubu, belli bir metin ve düzen içinde yazılır ve mektubun verildiği yerin ismi, tarih, tutar alacaklı olarak bulunur. Mektubun verileceği kurum mektupta yer alan tarih ile tutarla alacaklı durumundadır. Mektubun tarihi geçmediği sürece üstünde yazılı olan miktar bankanın teminatındadır. Mektubu veren şirket eğer vazifesini yapmazsa alacaklı borcunu bankadan alabilir. Banka mektupta yazan tutar kadar ödeme gerçekleştirmek zorundadır. Mektupta bulunan tutar, gayri nakdi rakamdır.

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Doğrudan Borçlanma Sistemi

Bankanın müşterilerinin ismine belli bir teminat verir. Bunun hepsi gayri nakdi limit altında değerlendirilir. Bunların bir tanesi de doğrudan borçlanma sistemidir. Yurt içinden mal alışverişi yapıldığında kullanılan bu sistem, şirketten vadeli olarak mal alan diğer şirket banka teminatında alımını yapar. Bu sistem alacaklılara garanti kapsamına alarak vadeli mal alımlarında kolaylık sağlar. Mal alımında bulunan kişiye bankadan belli bir teminat sağlanır ve mal satan kişi de bankanın sunduğu teminat sayesinde satışını yapar. Sisteme satış yapan kişi müşteri faturasını ekler, bankada yüklenen faturanın vadesi geldiği zaman firmadan ödemeyi alır. Ancak müşteri ödeme yapmazsa banka tarafından teminat miktarı ödenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.