Garanti Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılıyor ?

26.03.2018
207
Garanti Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılıyor ?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların farklı hizmetleri bulunuyor, her ne kadar kredili ürünler üzerine ezberlenmiş kategoriler bulunsa da tüketiciler bankalardan farklı taleplerde de bulunabilmektedir. Bunların başlıca olanları arasında ise yatırım hesabı adını taşıyan hizmet aksamları bulunmaktadır. Borsa, özel sektöre yönelik tahviller, yatırım fonları, hisse senetleri, bono, viop, borsa yatırım fonu, trade online ve benzeri türevlerin tamamı “Varant Piyasası gibi önemli yatırım ürünleri üzerine işlem görülebilmesi için açılmaktadır. Bu açılması gerekilen yatırım hesapları birçok banka tarafından sağlanmasına ek olarak aynı zamanda yatırım şirketleri tarafından da açılabilinen bir özelliğe sahip olabildiğini söylemekte fayda var.

Yatırım hesabı adını taşıyan bu hizmetlere aynı zamanda hisse senedi adı da verilebilmektedir. Öte yandan Varant, Euro Bond, tahviller ve benzeri birçok alış satışları yatırım fonları bünyesinde yapabilmek mümkün bir hale getirilebilinmektedir. Burada bilinmesi gerekilen önemli konulardan biri de yatırıma yönelik bu hesapların tüketici tarafından ödenen ücretlerinin de bulunduğu mevcudiyeti üzerine olmasıdır.  Bizlerde yatırım hesabı açtırmak isteyenler için özel olarak yaptığımız araştırma nezdinde en çok tercih edilen bankalar arasında ilk sıralarda yer alan Garanti Bankası’na ait yatırım hesabı nasıl açılır ve ne gibi belgeler gerekmektedir gibi merak edilen sorulara cevaplar hazırladık. Sizlerde konumuzu takip ederek Garanti Bankası üzerinden yatırım hesabınızı açtırabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Yatırım Hesabı için Gerekli İşlemler Nelerdir?

“Öncelikli olarak ilgili bankadan yatırım hesabı açtırmanız için banka tarafından sizden talep edilmekte olan bir takım önemli belgeleri kendilerine sunmanıza gerekiyor. Hemen aşağıda yer alan belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde doldurarak size en yakın Garanti Bankası şubesine gidip ilgili işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

  • Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Alım ve satım kapsamında yer alacak olan sözleşme,
  • Risk bildirim formu
  • Yatırım hesabı üzerine yapılacak olan işlemle alakalı olan sözleşme formu gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

Garanti Bankası tarafından bu hesabı açtıran kişilere sağladığı yatırım ürünler içerisinde pay senedi, mevduat ürünleri, repo, birikim, altın, borçlanma araçları, viop, varant, eurobond, bor işlem platformu, yatırım fonu hizmetleri ve yatırım fonu gibi birçok özellik kapsamında yer almaktadır. Öte yandan sağlanan yatırım fonları da kendi içerisinde 10 farklı ayrı alternatif özelliğe ayrılmaktadır. Yatırım fonunun tam olarak işlevselliği, ilgili banka nezdinde bulunan hesap ya da birikimlere yönelik sürekli olarak işlemde bulunabilecek olan banka üzerindeki aktarılma şeklini yansıtan birikimleri değerlendirmektedir.

Yatırım Hesabımı Devredebilir Miyim?

Bu şekilde bir işlem yapma isteğindeyseniz, yatırım hesabındaki portföy durumunda bulunması nedeniyle komisyon oranları veya farklı sebeplerden ötürü de değişiklik talebini yansıtacak olan kurumun bir diğer aracı kuruma iletebileceği talimat üzerinden mevcut portföy ile birlikte transfer edilebilmesi gerçekleşebilmektedir. Talep edilecek olan transfer işleminin hemen ardından banka ve kurum tarafından yapılacak olan izlenim ve kontrollerden sonra operasyonel bir çerçevede portföy aktarımı başarıyla gerçekleştirilebilinmektedir.

Komisyon Durumlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Bu hizmetten faydalanabilmek mümkündür, buna yönelik bir işlem kapsamında olabilmek için size en yakın banka şubesine giderek daha detaylı bilgi almanızı öneriyoruz. Ufak çaplı tutarlar üzerinde yapılacak olan alım ve satım işlemlerinde komisyon ücretleri talep edilmemektedir. Fakat bazı ürünlerde açılışı gerçekleşen hesap türevleri birtakım ücret kesintilerini kişiye yansıtabiliyor. Bu durumlar üzerine internet bankacılığı veya banka şubelerinden de detaylı bilgiler alınabilinmektedir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.