Franchise Veren Kahve Zincirleri

09.09.2019
737
Franchise Veren Kahve Zincirleri

Dünyanın en çok tüketilen ikinci içeceği hiç kuşkusuz kahvedir. Kahve hayatımızda büyük yer kaplar. Sabahın mahmurluğunu üzerimizden kahve ile atarız. Uzun çalışma süreleri sonunda kahve içerek dinleniriz. Arkadaşlarımızla sohbet ederken sohbetimizi kahve içerek koyulaştırırız. Dünyada birçok insanın temel geçim kaynağı kahve üzerine kurulur. Kahve sektörü ABD ülkesinde 2016 yılında 782 milyar dolarlık ekonomi yaratmıştır. Kahve Franchise olarak adlandırılan kahve bayilikleri dünya genelinde milyonlarca insana iş imkânı sunar.

Kahve Bayiliği Nedir?

Franchise; bir markanın ya da sistemin belli sürede üçüncü kişilere kullandırılmasıdır. Küçük girişimciler büyük markalarla ortaklık yaparak gelirlerini arttırırlar. Dünya genelinde bu sistem yoğun olarak kullanılır. Franchise sistemi ilk olarak ABD ülkesinde ortaya çıktı. Zamanla dünyanın farklı ülkelerinde uygulanmaya başlandı. Sistem özellikle turizm ve yeme içme üzerine kurulmuştur.

 

  • Franchise veren kahve Firmaları

GÖNÜL KAHVESİ: Ülkemizde 40 şubesi olan gönül kahvesinden bayilik almak için 300 bin lira sermayenizin olması gerekir. Firma son olarak Adana, Bolu, Mersin, İnegöl, Osmaniye, Tarsus ve Kayseri’de şubeler açtı. Yurtdışından da çok sayıda master franchise talebi gelmeye başladı. Yatırımcıya hazır bir konsept sunan firma bayilerine; personel ve işletmeci eğitimi, reklam-tanıtım, operasyonel destekler, açılış ve organizasyon desteği sunmaktadır. Açılacak şubenin minimum 60 metre kare kapalı alana ve geniş bir teras ya da bahçeye sahip olması gerekir. Firma iletişim bilgileri şunlardır:

KAHVE DEPOSU: Kahve deposu ilk şubesini 2009 yılında İstanbul Güngören semtinde açtı. Şirketin İstanbul Beylikdüzü, Bahçelievler ve Alibeyköy’de şubeleri bulunmaktadır. İstanbul dışında Niğde ve Samsun’da aktif olarak hizmet vermektedir. Türkiye genelinden gelecek tüm franchise talepleri firma tarafından değerlendirilmektedir. Bir Kahve Deposu şubesi açmak için 250-300 metrekare büyüklüğünde bir işyerine sahip olmanız gerekir. Franchise giriş bedeli 7 bin dolardır. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 2 olarak belirlenmiştir. Firmaya aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

KAHVE DURAĞI: Franchise bedeli 25 bin dolardır. Merkezi İzmir’de yer alır. Kahve Durağında satılan tüm ürünler tek bir merkezden şubelere gönderilir. 2009 yılında faaliyete başlayan Kahve Durağı genç girişimcilere büyük fırsatlar sunmaktadır. Şuan İzmir, Samsun ve Adana İllerinde toplam 6 şubesi bulunuyor. Tüm şubelerini franchising sistemiyle açılmış. Kahve durağı açmak için en az 80 metrekare kapalı 25 metrekare açık alanınızın olması gerekir. Yatırım maliyeti işyeri büyüklüğüne göre değişir.  İşletme sermayesi için yaklaşık 300 bin TL’ye ihtiyaç vardır. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Firmaya aşağıdaki iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.

KAHVECİ HACIBABA: Kahveci Hacıbaba mekânında kumda Türk kahvesi pişirilir. 2003 yılında Ankara’da ilk defa faaliyet göstermeye başladı. Türk kahvesini eski usul yöntemlerle pişiren firma kumda Türk kahvesi pişiren firma olarak bilinir. Kahveler özel olarak geliştirilen ocaklarda pişirilir.  Kahveci Hacıbaba’nın halen Kastamonu, Safranbolu ve Ankara’da (2) şubeleri vardır. Franchise giriş bedeli 30 bin dolar olarak belirlenmiştir. Ortalama işletme sermayesi 200 bin dolardır. Reklam katılım payı yüzde 2 olarak belirlenmiştir. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5 olarak tespit edilmiştir. İşyeri büyüklüğü en az 200 metrekare olmalıdır. Alışveriş merkezlerinde ise 40 metrekare yeterli görülür. Firmaya ulaşmak için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

NEŞVE ÇAY KAHVE EVİ:  Neşe Çay ve Kahve evi Kayseri merkezli hizmet vermektedir. Firma ilk olarak 2009 yılında “Herkesin hayalinde bir kafe açmak vardır” sloganıyla franchising faaliyetlerine başladı. Halen Kayseri merkezin yanı sıra Bursa, İstanbul, İzmir, Samsun ve Adana’da franchise şubeleri hizmet veriyor.  Çay ve kahve evi açmak için 100-120 metrekarelik kapalı alan, 50-60 metrekarelik de bahçe ya da bir teras gereklidir. Yatırım tutarı mekânın büyüklüğüne göre değişir. Metrekare maliyeti bin 250 TL civarındadır. Teminat gösterilmesi halinde yatırım tutarının belirli bir kısmını taksitle ödeyebilirsiniz. Firmaya aşağıdaki iletişim kanalından ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde onlarca marka, kahve franchise’ı hizmeti vermektedir. Ülkemizde hizmet veren diğer Franchise kahve zincirleri şunlardır:

  1. SIR WINSTON: 2015 Yılında kuruldu. İsim hakkı bedeli 75,000 dolarDIR. Yaklaşık kurulum maliyeti 1.000.000 TL
  2. TESTA ROSSA: 112 Yıllık bir firmadır. Kurulum maliyeti 750,000 TL
  3. DOUBLE SHOT: 2016 da kuruldu. İsim hakkı bedeli almaz. Kurulum maliyeti 250,000 TL,  yatırım maliyeti ise 75,000 TL
  4. KAVELAND: 2013 Yılında kuruldu. İsim hakkı bedeli 10,000 dolar, kurulum maliyeti 1.250.000 TL
  5. DAVİD PEOPLE: 2011 Yılında kuruldu. isim hakkı bedeli 50,000 dolardır. Kurulum maliyeti 1,000,000TL
  6. KAHVE DURAĞI: 2009 Yılında kuruldu, isim hakkı bedeli 50,000 dolardır. Kurulum maliyeti 800,000 TL

Kahve Bayiliği Almak İçin Güvenli Bir Destek Alın

Bir kahve bayiliği almak isterseniz yola kiminle çıkacağınıza doğru karar vermelisiniz. Güvenilir ve kaliteli bir firma ile işe başlarsanız başarılı olmanız mümkündür. Franchise kahve markaları arasında en dikkat çekici olan firma Cezve Kahve’dir. Firma bayiliklerine her türlü desteği sunar.  Bayilerinden hiç bir zaman elini çekmez. Sektöre iyi bir giriş yapmış ve kısa zamanda önemli gelişme göstermiştir. Cezve Kahve kalitesini sürdürmek ve kahve zincirleri franchise vermektedir.  Bütün yiyecekleri, kahve hammaddesi ve kahve reçetelerini tek bir merkezden gönderilir. Yiyecek ve içeceklerde tek bir standart uygular. Bayilik açmak isteyenler bir usta tutmak ya da yemek hazırlama işiyle uğraşmak zorunda kalmaz. Bütün çalışanlara eğitim firma tarafından verilir. Uygun bir mekanı olan ve yeterli sermeyesi olan herkes kafe bayiliği alabilir. Kafe bayiliğinde mekan seçimi çok önemlidir. Alışveriş merkezleri ve üniversite kampus alanlarına kafe açabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.