Findeks Notu Hakkında Merak Edilenler

18.04.2017
330
Findeks Notu Hakkında Merak Edilenler

Findeks notu, bankalarca yıllardır kullanılmakta olan ve kredili ürünlere başvuru yapan kişilere ne denli güvenilmesi gerektiğini gösteren, rakamsal ifadelerden oluşmaktadır. Yıllardır hayatımızda olmasına rağmen, bankacılık sektöründe son dönemlerde bu kadar popüler hale gelmesindeki temel neden ise, kişilerin kredi veya kredi kartı başvurularından olumsuz yanıt almalarıdır. Yapılan başvurular bankalarca değerlendirilirken ilk etapta Findeks üzerinden yapılan sorgulamalar kapsamında değerlendirilmektedir. Kişilerin kredi notlarının rakamsal ve kategorilere göre sıralandırılmasının ardından bir sorun görülmez ise, doğrudan kredi sicil geçmişine bakılmaktadır. Bu sicil geçmişinde ise bankalarca alınan ihtarlar, geç yapılan ya da ödenmeyen tüm borçların detaylarına ulaşılmaktadır.

Anlaşılacağı üzere Findeks sistemi üzerinden yapılacak tüm sorgulama işlemlerinde, kişilerin gizlemeye çalıştıkları tüm bankacılık faaliyetleri gün yüzüne çıkmaktadır. Durum böyle olunca da başvurularından olumsuz yanıt alan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Findeks Notu Sabit Mi Kalır?

Findeks sistemi üzerinden yaptığınız tüm sorgulamalarda karşınıza farklı rakamsal ifadeler çıkabilmektedir. Burada temel faktör, sizin banka kayıtlarında ne kadar aktif olduğunuz ile ilişkilidir. Eğer düzenli olarak harcamalarınızı banka kartınız ya da kredi kartınız üzerinden yapıyorsanız, bir de kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları geciktirmeden ödüyorsanız, Findeks sistemine bu işlem çok kısa bir süre içerisinde düşecektir. Durum böyle olunca, kredi notunuzun sabit kalması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Kredi notunun sabit kalmasından ziyade asıl merak edilen, bazı kişilerde kredi notunun sıfır çıkması durumudur. Öncelikle, ödenmeyen borçlardan dolayı kredi notu sıfır değer alabileceği gibi, henüz kredi notunuz şekillenmediği için karşınıza çıkan sonuç sıfır olarak görülebilir. Her iki durumda da kredi notunun şekillenmesi için az önce belirttiğimiz gibi harcamaların banka kayıtlarına düşeceği şeklilde yapılması, ödemelerin geciktirilmemesi ve eksiksiz bir şekilde yapılması burada etkili olacaktır. Eğer bu şekilde bir harcama ve ödeme düzeni alırsanız, en geç iki ay içerisinde sorguladığınız sonuç sıfırdan farklı çıkacaktır.

Findeks Notu Nasıl Belirlenir?

Findeks notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirli kurallara göre belirlenmektedir. Örnekler ile açıklayacak olursak, ödeme işleminin yapılması ve yapılmaması durumları için belirli puanlar belirlenmiş durumdadır. Ödeme işlemi yapıldıkça bu puan kredi notunuza eklenirken, ödeme yapılmaması halinde de mevcut puanınız üzerinden düşülecektir. Fakat, 90 gün boyunca ödenmeyen borçlardan dolayı kara listeye giren kişilerde, kredi notunun belirlenmesi biraz daha farklı belirlenmektedir. Kara listeye giren bir kişinin, kredi notunu 1400 olarak kabul edersek, kara listeye düştüğü gün itibari ile kredi notu bir anda 500 seviyelerine düşebilmektedir.

Kredi notu kara listeye girilmesi ile birlikte düşmüş olsa da, ödemelerin düzenli yapılmasının ardından tekrar yükselecektir. Ama banka sicilinin temizlenmesi için uzun bir süre geçmesi gerekecektir.

Kredi Sicil Affı, Findeks Notunu Arttırır Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kara listeye girilmesinin ardından Findeks notu ciddi manada düşmektedir. Bunun nedeni ise, bankadan alınan cezadır. Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe konulan kredi sicil affı ile birlikte kişilerin almış oldukları cezanın banka kayıtlarından silinmesi söz konusudur. Eğer belirlenen koşulları yerine getirirseniz, kredi sicilinizdeki cezayı ortadan kaldırabilirsiniz. Kaldırılan ceza sicilinizde görülmeyeceği için, ceza alınan dönemde nasıl ki kredi notunuz düşmüşse, cezanın kalkmasının ardından da kredi notunuz yükselişe geçecektir. Bundan dolayı altı ay süre ile geçerli tutulan kredi sicil affından her bireyin en kısa sürede faydalanması, acil bir şekilde ortaya çıkacak nakit ihtiyaçları için bankalardan problem yaşamaması için bir adım atması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.