Findeks Kredi Notu Öğrenme

13.10.2017
322
Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi notu; ülkemizdeki bankacılık sektöründe kullanılmakta olan en yaygın risk derecelendirme notudur. Kişilerin bankacılık sektöründeki kredibilitesinin resmi niteliğini oluşturmaktadır.

Artık birçok alanda satış yaparken bile kredi notuna bakılmaktadır. Tabi bu dediğimiz durum taksitli alışveriş yapmakta olanlar için geçerlidir. Emlak sektöründe yapılacak olan satışlardan önce kredi notu öğrenilmektedir. Bunun yanında işletmelerde ilk defa çalışmaya başlayacak olanların ödeme düzenlerinin nasıl olduğunu anlamak amacıyla kredi notlarını sorgulamaktadırlar. Kendi kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi artık başkalarına ait kredi notlarını da öğrenebiliyorsunuz. Findeks üzerinden kredi notu öğrenmek isteyenler; oto kiralama, beyaz eşya, mobilya ve cep telefonu operatörü olan firmalardır.

Findeks hizmet olarak sadece kredi notunuzu değil aynı zamanda da kredi notunuzun ne anlama geldiğini ve ülkemizin ortalaması 1400 puan civarındadır. Bu ortalamanın üzerinde olan kişiler itibarlı olarak değerlendirilmektedir.

Findeks kredi notu sorgulamanın yanında risk raporu da alabilmektesiniz. Bu rapor ile hangi bankada ne tür kredi borcunuz olduğunu ve borçların zamanında ödenip ödenmediğini, toplam limitiniz ile kalan borç miktarını görebiliyorsunuz.

Findeks kredi notu, bankacılık sisteminde yer alan kredi ödeme alışkanlıklarınıza yönelik Risk Raporunuzun özeti niteliğindedir. Findeks kredi notu sahibinin gelecek 12 ay içerisinde borcunu ödeyip ödemeyeceğine yönelik olarak olasılığı tespit etmektedir. Findeks kredi notu, kişilerin bankalardan almış olduğu kredili mevduat hesapları, kredi kartları ve bireysel kredilerinin kullanım verilerinden oluşmaktadır. Burada belirtilen veriler aylık olaraktan Türkiye Bankalar Birliği (TTB) Risk Merkezi bünyesinde yapılan girişler toparlanmaktadır.

Findeks kredi notu; bankacılık sisteminden aktif olarak bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat kullanan ya da 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan tüm bireysel kredi kullananların vardır. Bankalarda hesapları bulunan fakat hiçbir şekilde kredi ürünü kullanmamış kişiler ile son 5 yıldır bankalardan kredi kullanmamış olan kişilerin Findeks kredi notu bulunmamaktadır. Findeks kredi notu 0 puan ile başlamakta olup 1900 puan ile bitmektedir. Bu iki puan arasındaki çıkan rakam sizin kredi notunuzdur.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir ve Öğrenmek Ücretli Midir?

Bireysel kredi, kredi kartı ve mevcut olan hesaplarınızdaki ödeme alışkanlıklarınızın mutlaka düzenli olması gerekmektedir. Bu durum genel olarak kredi notunuzu olumlu bir şekilde etkilemektedir. Findeks kredi notunuzu öğrenmek için girdiğinizde risk raporunuzda veya kredi notunuzda herhangi bir değişiklik olmasına neden olmamaktadır.

Findeks kredi notunuzu ilk defa öğrenecekseniz eğer ücretsiz idi. Fakat Findeks yapılan değişiklikler ile ücretli olarak öğrenmeye başlanılmıştır. Mevcut olan notunuzu istediğiniz zaman Findeks’e giriş yaptığınızda öğrenebilirsiniz. Fakat kredi notunuzun güncellemesini talep ettiğinizde 4.-TL gibi bir ücret belirlenmiştir. Bunun yanında Risk Raporunuzu da öğrenmek isterseniz ek olarak 3,5.-TL ödemeniz gerekmektedir.

Bireysel kredi taksitlerinizin ve kredi kartı ekstrelerinizin asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi kredi notunuzu yükseltmektedir. Ödemeleriniz son ödeme tarihinden itibaren 1 gün dahi geçmiş olsa kredi notunuz olumsuz olarak etkilenecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.