Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

20.11.2018
187
Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar bankaların kredi taleplerine olumsuz yanıt almaları durumunda, genellikle faturalı hatta kredi başvurusu yaparak acil nakit ihtiyaçlarını giderme yoluna gitmektedir. Hat sahibinin telefoncular ve çeşitli firmalar aracılığı ile faturalı hatları üzerine alınan telefonların yine aynı telefoncuya veya başka bir telefoncuya satılması suretiyle elde edilen nakit kazanımına faturalı hat üzerine kredi başvurusu ismi verilmektedir. Aslında ortada bir kredi başvurusu bulunmamakta. Yalnızca alınan bu telefonun taksitli olarak geri ödenmesinden dolayı kredi başvurusu adını almaktadır.

 

Faturalı Hatta Kredi Başvurusu İşleyişi ve Kâr/Zarar Durumu Nasıldır?

Yeni yasa yürürlüğe girmeden önce 12 ay, 24 ay ve 36 ay gibi vade seçenekleriyle cep telefonu aboneliğinin üzerine telefon almak mümkündü. Fakat yasal düzenlemeyle artık özel kampanyalar haricinde en fazla taksit tutarı 6 ay olarak belirlenmiştir. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom bayileri müşterilerine 6 aya kadar vadeli olarak telefon satışı yapmaktadır. Cep telefonu tarifelerine ek olarak alınabilen bu cihazlar için en az 6 aydır faturalı hat kullanıyor olmanız gerekmektedir ve yine 6 aydır faturalarınızı düzenli ödüyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan vatandaşlar, faturalı hat üzerine telefon alamazlar. Bahsetmiş olduğumuz bu operatörlerin şubeleri aracılığı ile tarifeye ek olarak alınabilen cihazlar, farklı telefonculara kutusu açılmadan satılabilmektedir. Bu şekilde acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak bu işlemin bir külfeti olacaktır. Örnek verecek olursak, 10.000 ₺ değerinde bir iPhone X cihazı aldığımızı varsayalım. Bu cihaza ortalama 6 ay vadeli ödeme için %15 vade farkı uygulanacaktır. yani siz cihazı 11.500 ₺‘ye almış oluyorsunuz. Aldığınız bu cihazı sıfır fiyatının neredeyse %15 ucuzuna telefoncuya satarak ( 8.500 ₺ ) nakit elde etmiş olursunuz. Yani size 11.500 ₺‘ye mâl olan bu cihazı 8.500 ₺ gibi bir rakama satarak, 6 ay vadede 3.000 ₺ fark ödemiş oluyorsunuz. Toplamda ise %30’luk bir zarardan bahsedebiliriz.

 

Bankalardan Kredi Çekmek mi Avantajlı, Faturalı Hat Üzerine Telefon Alıp Satmak mı?

Bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun istenen değerde olması gerekir ve belirli bir gelirinizin olması gerekir. Bu şartları sağlayan banka müşterileri, gelirinin 10-20 katına kadar ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler. Fakat faturalı hat üzerine alınabilecek telefonların değeri en fazla 10.000 ₺‘dir. Bu da iPhone X cihazını alıp, satışı yapılarak elde edilebilir. Bankaların kredi taleplerinize olumsuz yanıt vermeleri durumunda 10.000 ₺‘ye kadar olan ihtiyaçlarınız için faturalı hat üzerine telefon almanız mantıklı olabilir. Şayet 10.000 ₺‘lik telefon alıp ikinci el fiyatına satmış olursanız yukarıdaki hesapta görüleceği üzere 3.000 ₺ gibi bir zarar söz konusu oluyor. Fakat bankalardan 6 ay vadeli %2.6 faiz oranı ile 10.000 ₺ kredi çekerseniz, ödemeniz gereken toplam tutar 11.200 ₺ civarında olacaktır. (Bu rakamlar İş Bankası‘nın resmi web sitesinde yer alan ihtiyaç kredisi hesaplama tablosu verileridir.) Yani bankadan kredi çektiğinizde 1.200 ₺ zarar etmiş oluyorsunuz. Fakat nakit ihtiyacınızı cep telefonu faturanızın üzerine aldığınızda toplamda 3.000 ₺ gibi bir zarardan söz etmiş oluyoruz. Bu değerlendirme gösteriyor ki; bankalardan kredi çekmek, faturalı hat üzerine telefon alıp satmaktan çok daha mantıklı. Fakat belirtmemizde fayda var, bankalar herkese kredi vermiyor. Bu nedenle acil ihtiyaçlarınızı, ödeme gücünüze bağlı olarak faturalı hat üzerine cihaz alıp satışını yaparak da karşılayabilirsiniz.

 

 

Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Gerek sosyal medya mecralarında gerekse bazı internet platformlarında faturalı hat üzerine kredi çıkartılır gibi çeşitli kampanyalar görebilmekteyiz. Bu işlemi yasalara uygun olarak yapanlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell bayileridir. Bu bayilerin dışındaki telefonculara ve kendini telefoncu diye tanıtan kişilere itibar etmemeniz gerekmektedir. Bu sektörde insanları dolandırarak haksız kazanç elde etmek isteyen kişiler oldukça fazladır ve son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.