Faturalı Hatlara Nakit Kredi Alınır mı ?

17.10.2019
292
Faturalı Hatlara Nakit Kredi Alınır mı ?

Bankaların kredi şartlarından, faiz oranlarından ürken ya da çeşitli nedenlerden dolayı bankalardan kredi alamayanlar için son zamanlarda ortaya yeni bir uygulama çıkmış ve nakit paraya ihtiyacı olanlar tarafından büyük ilgi görmüştür. Faturalı hatlara nakit kredi şeklinde tanımlanan bu sistem hakkında öyle fazla bilgi kirliliği vardır ki, birçok vatandaşımızın konu hakkında sıkça duyumu ama net çok az bilgisi vardır.

Dolayısıyla bu konuda bilgi ve detay sahibi olmak isteyenler için topladığımız bilgilerden derlediğimiz makalemizde konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulacaksınız

 

 • Faturalı Hatlara Kredi Ne Demektir?

“Kredi” tanımlamasının zihinlerde doğrudan ilişkilendirdiği bankalar ile hiçbir ilgisi olmadığını öncelikle belirtmek gerekir. Aslında tanım olarak kredi terimi kullanılmasına rağmen, yasal olarak da bu tanıma girmez ve uymaz. Bunula birlikte kullanılan kredi tanımı, tamamen sistemin açıklaması amacıyla kullanılmış ve benimsenmiştir. Faturalı hatlara kredi verme sisteminin muhattabı telefonculuk işi ile uğraşanlar işletmeler ve sahipleridir. Uygulama tam olarak şöyle çalışır:

Telefon operatörleri faturalı hatlara sağladıkları ek ödeme olanakları ile cep telefonu satışlarına önemli katkılar sağlarlar. Bu sayede cep telefonu satarken belli aylara yayılması şartıyla anlaşmalar düzenlenir. Bu anlaşmalar gerek alıcı gerekse satıcı için farklı avantajlar sağlar. Faturalı hatlara tanına ek ödemeler sayesinde cep telefonu almak mümkündür. Dolayısıyla satın aldığınız cep telefonunu telefon işletmesi sizden geri satın almış olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, 5.000TL tutarında bir cep telefonu satın aldığınızı farz edelim. Bu değer üzerine belli bir miktar konulması şartı ile anlaşma yapılır. Bu ortalama olarak telefon ücretinin % 10’u kadardır. Telefon işletmecisi size 5.000 TL tutarı nakit verdikten sonra üzerine koyduğu % 10 tutarında oranı kendine alır. Bankacılık kredi sisteminden aşina olduğunuz bu yöntem sayesinde faizli kredi almış gibi olursunuz. Yapacağınız anlaşma üzerinden kalan borcunuzu taksitlendirme imkanına kavuşmuş olursunuz.

 

 • Faturalı Hatlara Kredi İçin Nereye Müracaat Edilir?

Genelde algılandığı şekilde bu uygulamanın yapıldığı yerler bankalar değil, cep telefonu satan işletmelerdir. Faturalı hatlara kredi almak için başvurduğunuz telefon satıcısının uygulamadan detaylarıyla birlikte haberdar olması ve her şeyden önce rızası olması gerekir. Yasal bir dayanağı olmayan bir sistem olduğundan, bazı telefon satıcıları bu uygulamaya sıcak bakmayarak girmek istememektedir.

Kabul eden bir telefon satıcısı bulduğunuzda aranızda yapacağınız anlaşma gereği yukarıda bahsettiğimiz şekilde kredi alabilir ve kredi taksiti öder gibi faturanızın taksitlerini ödersiniz.

 

 • Faturalı Hatlara Kimler Kredi Verir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu işlemlerin yapıldığı mecra bankalar değildir. Hatta olan bitenle uzaktan yakından ilgileri yoktur. Gene kamuoyunda son derece yanlış bilindiği üzere her telefon operatörlerinin de konu ile ilgisi yoktur ve ilgilenmezler de

Faturalı hatlara kredi işlemi tamamen cep telefonu satan işletmelerin uyguladığı bir sistemdir. Bir kısmı kabul eder, bir kısmı etmez. Çeşitli nedenlerden dolayı bankalardan kredi alamayıp nakit paraya sıkıştığınızda, öncelikle bu uygulamayı yapan bir cep telefonu satan işletme bulmalısınız.

 

 • Faturalı Hat Nasıl Alınır?

Faturalı hatta kredi alabilmeniz için öncelikle faturalı bir hat sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki işlemleri yerine getirmelisiniz.

 • T.C vatandaşları için kimlik belgesi
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için oturma izni ve pasaport bilgileri
 • Muhtarlıklardan alınacak ikametgah belgesi

Ayrıca daha önce başka operatörlere borcu olmaması gerekmektedir.

 

 • Faturalı Hatlara Kredi Yasal Mıdır?

Bu sistemin yasal bir dayanağı olmadığı gibi yasadışı bir yanı da yoktur. Yasal olarak ortada bir boşluk olduğu ortadadır ve bundan kredi alan da veren de memnundur. Elbette yasal bir dayanağı olmaması yüzünden içinde riskler barındırır, anacak tanınan ve güvenilir bir cep telefonu işletmesi bulunduğu takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşmanız mümkün olmaz. Faturalı hatta kredi hakkında yasal bir düzenleme getirilmesi giderek bir ihtiyaç haline gelmektedir. Zira bu konuda işlem yaparak vatandaşları dolandıran çok sayıda kişi türemiş ve bunlar yüzünden pek çok kişi mağdur olarak sıkıntı yaşamışlardır.

 

 • Faturalı Hatlara Kimler Kredi Alabilir?

Faturalı hatlara kredi almak isteyenler genellikle banka kredisi başvuruları çeşitli nedenlerle geri çevrilip nakit paraya ihtiyacı olanlardır.

Nakit para ihtiyacı miktarına göre değişmekle birlikte her zaman tedarik edilemeyecek durumlar da vardır. Bankalar dışında yakın arkadaşlarınızdan, çevrenizden tedarik edemediğiniz nakit ihtiyacınızı karşılamak için faturalı hattınıza kredi alabilirsiniz. Bu sayede elde edeceğiniz nakit para sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılama imkanı doğar. Bunun için faturalı hattınızı en az üç ay boyunca kullanmış olmanız gerekmektedir. Ancak bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu sistem yasal değildir ve son günlerde bu konuda türeyen dolandırıcılar yüzünden çok sayıda kişi mağdur olmuştur.

 

 • Faturalı Hatlara Kredi Limiti Nedir?

Bu kredi sistemi tamamen cep telefonu hattı, ihtiyaç sahibi ve cep telefonu satışı yapan işletme üçgeni üzerine kurulmuştur. Yasal bir statü içinde yapılmadığı için yasalarca belirlenmiş bir kredi limiti de elbette yoktur. Alınacak kredi limiti yapılacak puan sorgulaması sonunda ortaya çıkacak tablonun durumu belirleyecektir. Bu miktar günümüzde maksimum 5.000 TL olmakla birlikte bu miktarda kredi alabilmeniz için puan tablonuzun iyi ve istikrar göstermiş olması gerekir.

 

 • Faturalı Hatlara Kredi Geri Ödemesi

Faturalı hatlara alınan kredi geri ödenirken, ödemeler telefon faturaları üzerinden yapılır. Kredi taksitleri aylık olarak gelen cep telefonu faturanıza, kredi alırken anlaştığınız geri ödeme taksit dönemleri süresi kadar sürer. 12 ay taksit üzerinden anlaştıysanız, 12 ay boyunca telefon faturanızla birlikte kredi taksitini de birlikte yatırmış olursunuz. Faturanızı ödeyemediğinizde ise doğal olarak kredi taksiti de aksamış olacağından ilerleyen zamanda hakkınızda yasal takip başlatılacaktır.

 

 • Faturalı Hatlara Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl ki bir bankadan kredi alırken faiz oranlarına, vade durumuna bakıyorsanız, faturalı hatlara kredi alırken de benzer şartlara son derece dikkat etmenizde kesinlikle yarar vardır. Aksi takdirde zararlı çıkmanız içten bile değildir. Bunula birlikte kredi alacağınız cep telefonu işletmesinin güvenilir olup olmadığını iyice araştırdıktan sonra kredi talebinde bulunmanız önemlidir. Özellikle son zamanlarda faturalı hatlara kredi uygulamasına ilginin artmasıyla birlikte, bu durumu fırsat bilen dolandırıcılara gün doğmuş ve pek çok vatandaş dolandırıldıkları şikayetiyle savcılıklara giderek şikayette bulunmuştur. Bu yüzden aşağıda belirteceğimiz hususlara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 • Faturalı hatlara kredi alınırken sizden asla bir ön ödeme talep edilmez. Sizden böyle bir talebi olanların art niyetli kişiler olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın
 • Faturalı hatlar üzerinden aldığınız telefonu asla ve asla kutusundan çıkarmadan satışını yapın. Kutusu açıldığı takdirde, bunu fırsata çeviren ve sizi köşeye sıkıştırmaya çalışacak uyanıkların olduğunu unutmayın.
 • Aylık geliriniz belli bir standartın altında ise, bu uygulamadan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Uygulamanın yasal bir zemini olmadığını sakın unutmayın. Bu yüzden herhangi bir sorun ya da anlaşmazlık yaşamanız halinde yasal olarak hakkınızı aramak isteseniz bile kolay kolay sonuç alamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.