Faizsiz Araç Kredisi Veren Bankalar

15.10.2019
531
Faizsiz Araç Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde araç sahibi olmak artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşıma araçlarında çekilen çile yanında kaybedilen zaman pek çok insanı mağdur etmekte ve bir araç sahibi olmayı zaruri hale getirmektedir. Şahsi aracınız olmadan bir yerden bir yere gitmek hem son derece sıkıntı vermekte, hem de toplu taşıma hizmet ücretlerinin yüksek olması, insanları bir araç sahibi olmayı düşündürtmektedir. Zira ceplerinden çıkan ulaşım ücretlerini hesaplarında bir araç almak uzun vadede çok daha avantajlı görünmektedir.

 

Bununla birlikte ticari faaliyetlerinde araç kullanma ihtiyacı olan işletmeler de ya bir araç edinmek ya da mevcut araçlarını değiştirmek ve mümkünse yenilerini eklemek istemektedirler. Bu sayede iş hacimlerinin genişleyeceğini, işlerin daha kolay ve hızlı yürüyeceğinin farkındadırlar.

 

Bütün bu şartlar düşünüldüğünde araç almak için gerekli uygun şartlar bulmak elbette zordur. Ancak faizsiz kredi veren bankalar ile görüştüğünüzde size uygun şartlarda kredi imkanlarıyla kredi kullanarak artık bir araç sahibi olabilirsiniz.

 

Birçok insan dini hassasiyetlerinden dolayı “faiz” kavramından uzak durmayı seçer.  Zira bu kavram İslam dinice yasaklanmış ve haram ilan edilmiştir. Vatandaşların bu hassasiyeti ile aynı paralelde inanan veya saygı duyan bankalar, faizsiz araç kredisi yöntemi ile araç sahibi olmalarına imkan tanımaktadır. Bu bankalar faiz sistemi yerine katılım sistemini benimseyen bankalardır.

 

Sözünü ettiğimiz bankalar dini açıdan uygun olmadığı için faiz yerine, dinen bir sorun teşkil etmeyen kar payı uygulamasını geliştirmiştir. Çekilen kredilerin geri ödenmesi hesaplanırken faiz değil, kar payı ödenmiş olunur. Almayı düşündüğünüz aracı sizin yerinize banka satın alır ve siz bankanın katılım payını ödeyerek aracı onlardan satın almak suretiyle aracınıza sahip olabilirsiniz.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faiz sistemine dini hassasiyetleri gereği sıcak bakmayanlar için geliştirilen katılım bankacılığı modelini uygulayan banka sayısı ülkemizde fazla değildir. Ancak gerek dünyada gerekse ülkemizde bu konuda ciddi bir talep olması nedeni ile giderek artmaktadır.

Ülkemizde mevcut olanlar aşağıdakilerdir:

 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Finans
 • Ziraat Katılım
 • Vakıf Katılım

 

 • Faizsiz Araç Kredisi İçin Başvuru

Bir malın alım veya satımı söz konusu olduğunda kullanılan ticaret yöntemlerinde İslam dini faiz işletilmesini yasaklamış, haram ilan etmiştir. Bu nedenle bazı kuruluşlar bu hassasiyete uygun yöntemler geliştirmek sureti ile ticari faaliyetleri kolaylaştırmanın yolunu bulmuş ve müşterilerine bu yöntemlerle hizmet vermeye başlamıştır. Faizsiz araç kredisi veren bankalar, faiz yerine katılım sistemi geliştirmek suretiyle, araç sahibi olmak isteyenlere katkı vermektedir.

Sıfır faizli adı da verilen bu krediden yararlanmak için bankalar yapılan başvuru yöntemleri genel olarak aynı olsa da aralarında bazı detaylarda farklılıklar vardır.

Ortak şartların başında, almak istediğiniz aracın ruhsatı ile başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanında katılım bankaları gelir belgesi ve kimlik belgesi de isterler.

Yaptıkları kısa bir değerlendirme sonrası, şayet satın almak istediğiniz aracın üzerinde herhangi bir nedenden dolayı ipotek yoksa ve gelir durumunuz kar payını ödemeye müsaitse araç banka tarafından satın alınır. Ardından ise aranızda yapacağınız anlaşmada belirtilen vadeler doğrultusunda size satışı yapılır.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Veren Albaraka Türk Şartları

İkinci el ya da sıfır araç fiyatı 100.000 TL’nin altında ise % 70 oranında finans desteği verilmektedir. Bu değerde bir araç alımı için ise 400 TL işlem ücreti alırlar.

İkinci el araç söz konusu olduğunda fatura ya da kasko değerinin % 50 kadar oranına finans desteği veren Albaraka Türk, müşterilerine sunduğu maksimum geri ödeme süresini ise 48 ay olarak belirlemiştir. İkinci el araçlarda 5 yaşına kadar olanlar için finans desteği sunar.

Albaraka Türk katılım bankacılığı uygulamasının ülkemizdeki öncü kuruluşlarının başında gelir.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Veren Türkiye Finans Şartları

Satın almayı düşündüğünüz aracın tutarı 100.000 TL’nin altında ise sağladığı finans desteği % 70 oranındadır. İşlem ücreti için talep ettiği rakam 400 TL olmakla birlikte, vade seçenekleri konusunda maksimum 48 aya varan geri ödeme planı sunar. Faizsiz araç kredisi veren bankaların genelinde uyguladıkları gibi Türkiye Finans da kredi vereceği araç için yaş şartı ve 8 yaşını geçmemiş araçlara finans desteği verir.

Tamamen yerli sermaye ile kurulmuş olan Türkiye Finans, faizsiz araç almak isteyenler için uygun bir adrestir.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Veren Vakıf Katılım Şartları

Vakıf Katılım, satın almak istediğiniz aracın yaşı 5 yaşına kadar ise faizsiz kredi desteği sağlar. 100.000 TL’nin altındaki araçlara verdiği finans desteği % 30 oranındadır ve geri ödemeler konusunda maksimum 36 aya varan vade imkanı sunmaktadır.

Dilediğiniz sıfır ya da ikinci el araçlar için faizsiz araç kredisi veren Vakıf Katılım, ülkemizin köklü kuruluşlarından biri olmakla birlikte, pek çok alanda güvenle müşterilerine hizmet vermektedir.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Veren Kuveyt Türk Şartları

8 yaşına kadar olan araçlara kadar finans desteği veren Kuveyt Türk, ayrıca aynı yöntemle motosiklet alımlarına da kaynak sağlar. 6 yaşına kadar olan ikini el araçlara 36 ay, 7 yai ikinci el araçlara 24 ay ve 8 yaşındaki ikinci el araçlara 12 ay vadeli geri ödeme planları sunarak müşterilerine araç alımında kolaylık sağlar.

Ülkemizdeki katılım bankacılığına sonradan katılmasına rağmen kısa zamanda sektörün önde gelen kuruluşları arasına girmiş ve faizsiz araç kredi desteği veren önemli kuruluşlardan biri haline gelmiştir.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Veren Ziraat Katılım Şartları

Katılım işletim ücreti olarak diğerlerine oranla en düşük tutarı talep eden Ziraat Katılım, maksimum 36 ay vadeye kadar finans desteği sağlamaktadır. Bunun dışında diğer şartları, faizsiz araç kredisi veren bankalar ile aynıdır. Tamamen yerli sermaye olması ve ülkemizin köklü finans kuruluşlarından biri olması nedeni ile müşterilerin her türlü bankacılık işlemleri için sıklıkla tercih ettiği bir kuruluştur.

 

 • Faizsiz Araç Kredisi Neden Tercih Edilir?

Herkes aynı dünya görüşüne sahip olacak diye bir kural yoktur ve olmamalıdır da. Dolayısı ile dini hassasiyetleri düşünülerek insanların ticari hayatların uygun sistemler tasarlanarak uygulanması, ticari faaliyetlerindeki finans işlemlerinde son derece önemlidir. Bu sayede insanlar gönül rahatlığı ile ticaret yapabilmekte ve dini inançlarına uygun olarak bankalar ile muhatap olabilmektedir.

Faizsiz araç kredisi veren bankaların katılım bankacılığı adı altında düzenlediği bu uygulama bu yüzden son derece faydalıdır. Her şartta faiz düzeni ve sisteminin kabul etmeyenler için alternatif bir uygulama olmuş, huzurla ticaret yapabilmelerine, araç veya gayri menkul alımına olanak tanımıştır. Dini vecibelerine bağlı vatandaşlar için gayet güzel bir sistem olup, din otoriteleri tarafından da onaylanmaktadır.

Bunun yanında katılım imkanları son derece uygun şartlarda sağlanmaktadır. Geri ödemede uzun taksitler sağlanması, yüksek finans desteği verilmesi ve hesap katılım işlem ücretlerinin düşük tutulması da uygulamanın avantajları arasında yer alır.

Ülkemizle birlikte dünyada artan Müslüman sayısı ile orantılı olarak giderek diğer ülkelerde de artış göstermesi dikkat çekicidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.