Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Nedir ve Nasıl Alınır?

26.09.2019
354
Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Nedir ve Nasıl Alınır?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ile evlilik tazminatı almak isteyen kadınların doğal hakkı olan kıdem tazminatı, her evli kadının bazı şartları yerine getirmesi ile aldığı bir haktır. Normalde bir insan kendi isteği ile işten ayrıldığından hukuk önünde tazminat alamazlar. Bunun önü engellenmiştir. Lakin devlet, kadınlara ayrıcalıklı davranıp evlilik sonrasında işten çıkmak isteyen kadınlara kıdem tazminatı ödeme hakkı getirmiştir.

 

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak isteyen kadınların hakları, yasa önünde korunmuştur. Eğer bir kadın evlendikten sonra 1 yıl içerisinde çalıştığı yere belge ile başvurarak kıdem tazminatı almaya hak kazandığının bildirir ve işten de ayrılırsa, kadına; kıdem tazminatı alma hakkı doğar. Burada önemli olan 2 şart bulunmaktadır;

 • Yazılı olarak şirkete, firmaya başvuru yapması
 • Kıdemine göre belirli süreler içerisinde başvuruda bulunmasıdır

Bu iki şartı taşıyan ve evlilik nedeniyle işten ayrılmayı düşünen kadınlara ‘rehber’ görevindedir.

 

 

 • Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Hesaplaması

Evlilik sonrası yazılı olarak şirkete işten ayrılacağını belirten her kadına, kıdem tazminatı hakkı doğar. Doğal olarak bu süreçte, ne kadar çalıştıysa o kadar kıdem hakkı doğar. Bunu detaylıca açıklamak gerekirse;

 • 6 aya kadar kıdem tazminatı hakkı olan birisi 2 hafta
 • 6 ay ile 1 buçuk yıl kıdem hakkı bulunan birisi 4 hafta
 • 1 buçuk yıl ile 3 yıl arasında kıdemi bulunan işçi için 6 hafta
 • 3 yılın üzerinde kıdemi bulunan kadın işçi ise; 8 hafta

Tüm bu süreçlere başlamadan iş yerine bildirmesi gerekmektedir. Kadın işçi, en az 2 hafta en fazla 8 haftadan önce işyerine işten ayrılacağını ve kıdem hakkının doğduğunu yazılı şekilde beyan etmesi gerekmektedir. Bu sonuçlar sonucu, kıdem hakkı kazanır ve iş akdini feshetme hakkı doğar.

 

 

 • Evlilik Tazminatı Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İstifa eden kadın işçinin evlilik tazminatı alabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartları karşılayan her kadın kıdem tazminatından yararlanabilir. Bu şartlar ise şöyledir;

 1. Kıdem tazminatını alacak kişinin kadın olması
 2. Evlilik durumundan itibaren 1 yıl içinde işten ayrılmalı, eğer 1 yıl geçerse evlilik tazminatı hakkını kaybeder.
 3. Evlilik cüzdanının bir suretini, dilekçeye eklemeli, dilekçeye de kıdem tazminatı istediğini belirtmelidir
 4. Evlilik cüzdanında hangi tarih yazıyorsa o tarih; evlilik tarihidir. O günden 1 yıl içerisinde işten ayrılırsa hak kazanır.

 

 

 • Evlilik Tazminatı Nasıl Alınır?

İş kanuna göre, 1 yıl içerisinde ortada hiçbir neden yokken işten ayrılması sonucu elde edebileceği kıdem tazminatını kadınlar alabilir. Evlilik tazminatı almak için bir yazılı belge oluşturup şirkete vermeniz gerekmektedir. Bunu da şirkete, evlilik nedeniyle ayrıldığınızı bildirip evlilik cüzdanınızı eklemeniz yeterli olacaktır.

Burada işverene hiçbir hak tanınmamıştır. Eğer işveren bu hakkı ödemek istemez, ya da direkt olarak ödemezse kadın işçinin dava etme hakkı bulunmaktadır. Dava sonucu; kadın işçi çalıştığı süre boyunca kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.