Evlilik Kredisi 2019

22.02.2019
214
Evlilik Kredisi 2019

Devlet tarafından verilen destek seçenekleri arasında dünya evine girmek isteyenler de girdi. Yeni evlenmeyi düşünenlere yönelik Evlilik Kredisi 2019 seçenekleri var. Elbette verilen destekten yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Şartları sağlayanlara 12.500 ₺ miktarında bir tutar çeyiz hesabı adı ile veriliyor. Bazı özel bankalarca bu kredi yeni evlenenlere sağlanabiliyor. İşte yazımızda evlilik kredisi 2019 ile ilgili bilgilerle birlikte şartlar konusunda da sorusu olanlara yanıt vermeye çalışıyoruz.

Evlilik Kredisi Ne Demektir?

Yaşanan ekonomik koşullar nedeniyle sorun yaşayanlar yeni bir yuva kurarken destek arayışına giriyor. Özellikle çoğu evlilik düşünen genç, maddi imkanları ya çok zorluyor yada yüksek maliyetler nedeni ile evliliği erteliyor. Bu noktada devlet en büyük yardımcı olmak için soyunuyor ve maddi açıdan mağduriyet yaşamamaları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yaşamı Destekleme Projesi’ni hayata geçirerek evlilik kredileri veriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirtilen şartlara uymakta olan konusu edilen projeye başvuru yapan herkes evlilik kredisi imkanını elde ederek dünya evine maddi kaygılarını aşarak girebiliyor. Çeyiz Hesabı adı verilen hesap üzerinden bu evlilik kredilerine ulaşılabiliyor.

 

Evlilik Kredisi Alacaklar İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Elbette devlet tarafından da veriliyor olsa dahi evlilik kredisi için bazı başvuru şartları bulunuyor. Bu şartlar;

📌        27 yaşını geçmemiş olmak evlilik kredisi başvurusu yapmamak için ilk ve en önemli şart.

📌        Bu koşul sonrasında da devlet desteği olan bir bankada açılmış çeyiz hesabı olması ve buraya birikim yapılmaya başlanması gerekiyor.

📌        Açılmış olan çeyiz hesabına en az boyunca belli miktarda birikim yapılması gerekiyor.

Eğer yaş şartını evlilik kredisi alabilmek için aşmış iseniz, bankada açmış olduğunuz çeyiz hesabına düzenli bir biçimde para yatırmanız gerekiyor. Eğer bunu da yapıyor yada açmış olduğunuz çeyiz hesabına belli bir miktar toplu para yatırımı yaptıysanız, devlet tarafından belirlenen miktarda evlilik kredisi alabileceksiniz demektir.

 

Devlet Tarafından Verilecek Destek Miktarı Nasıl  Belirleniyor?

Eğer 27 yaşını aşmamış, çeyiz hesabı açmış ve en az 3 yıldır düzenli yatırımı bu hesaba yapıyorsanız alabileceğiniz evlilik kredisi için basit bazı hesaplarla miktarı bulmaya çalışalım.

Eğer 36 – 47 ay arası düzenli ödeme çeyiz hesabına yapıldıysa, hesapta biriken paranın %10’u kadar miktarı evlilik kredisi olarak alınabilir. Alınabilecek maksimum evlilik kredisi miktarı 5.019 ₺.

Eğer 48 – 57 ay arası düzenli ödeme çeyiz hesabına yapıldıysa, hesapta biriken paranın %15’i kadar miktarı evlilik kredisi olarak alınabilir. Alınabilecek maksimum evlilik kredisi miktarı 5.646 ₺.

Eğer 60 ay üzeri düzenli ödeme çeyiz hesabına yaptıysanız en fazla desteğe sahip olabilirsiniz. Bu tarz bir birikime giden gençler evlilik kredisi olarak biriken paranın %20’si kadarını alabilir. Bu tutar ise alınabilecek maksimum evlilik kredisi miktarını 6274 ₺ olarak ortaya çıkarıyor.

Çiftlerin her biri için evlilik kredisi düşünülürse devlet tarafından destek ile yeni evlenecek olan çiftler 12.500 ₺ tutarında desteğe sahip olabiliyor.

 

Yeni Evlilere Konut Desteği

Yeni evleneceklere aynı çeyiz hesabı seçeneğinde verildiği gibi bir destek, konut desteği olarak da sağlanıyor. Bu destek için de hesap açılıp birikim yapılması gerekiyor. En az 3 yıl boyunca düzenli yapılacak birikimler ile kısa bir hesap yaparak konut kredisi desteğini açıklamaya çalışalım.

Alt limit olan aylık 250 ₺ birikim ile 3. yılın sonunda hesabında 9.000 ₺ olacak ve 2.250 ₺ destek alabileceksiniz.

Üst limit olan düzenli aylık 2250 ₺ birikimle de alınabilecek destek ise 20.250 ₺ oluyor.

 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Aşağıdaki bankalara başvurduğunuzda evlilik kredisi için başvuru sırasında istenen belgeleri de detaylarını da öğrenebilirsiniz. Bu bankalar aracılığı ile devlet destekli evlilik kredisi 2019 ile evliliğe adım atabilirsiniz.

📌         Akbank

📌         Halkbank

📌        İş Bankası

📌         TEB

📌        Garanti Bankası

📌         Yapı ve Kredi

📌        T.C. Ziraat Bankası

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.