Evde Sabun Nasıl Yapılır?

24.07.2019
338
Evde Sabun Nasıl Yapılır?

El emeği ürünlere son dönemde ilgi artmaktadır. Gelişen teknoloji her ürünü kolayca bulmamızı sağlamıştır. Fakat ekonomik şartlar gereği her insan ihtiyaçlarını daha uygun maliyetlerle yapma durumda kalmasına neden olmuştur. Bu amaçla evimizde birçok şeyi yapmamız mümkündür. Evde yapılacak ürünlerin sayısı çok fazladır. Birkaç örnek vermek gerekirse evde şampuan, maske, cilt temizleyici tonikler bile yapılabilmektedir. Bunların yapıldığı bilinirken sabun yapmak da mümkündür.

Evde Sabun Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Evde sabun yapabilmek için sabun bazı, sabun esansı veya lavanta, portakal gibi hoş kokulu yağlar, sabun boyası, silikon kalıplar, gözlük, eldiven, tahta kaşık, kostik soda veya temiz kül ve blender gereklidir. Bu malzemeleri tedarik edebileceğimiz birçok satıcı vardır. Evde sabun yapmak tahmin edilen kadar güç bir şey değildir.

 

 

Kalıp Sabun Yapımı

Evde bitkisel ve organik sabun yapmak için malzemelerimiz hazır olduğu anda kalıp sabun yapımına başlayabiliriz.

Katı sabun yapımında kostik soda ya da temiz kül kullanmak gereklidir. Eğer kostik soda var ise odanın iyi şekilde havalandırılmasından emin olmanız şarttır. Gözlerinizi sağlıklı tutmak adına mutlaka gözlük takmalısınız. Eldivenleri taktıktan sonda cam kaseye 15 gr kostik soda ve 40ml kadar su ekleyin. Ardından bu ikiliyi iyice karıştırın. Bunu yaparken kostik sodanın sağlığa zararlı olduğu bilindiğinden mutlaka cilt korunmalıdır. Cilt ile temas edilmemesine ve etrafa sıçramamasına dikkat edilmelidir. İyice karıştırılan bu karışım soğumaya bırakılır. Temiz bir tencereye 120ml civarında zeytinyağı koyularak ısıtılır. Isınan yağa bu karışım eklenir. Blender yardımı ile karıştırılır. Bu karşımın jel kıvamına gelmesine dikkat etmelisiniz. Jel kıvamına geldikten sonra silikon kalıbına koku olarak istediğiniz esansı ekleyin. Örneğin lavanta esansı kullanacaksanız kalıbın üzerine lavanta yaprakları ekleyin. Gül esansı ekledi iseniz gül yaprakları ekleyin. 24 saat boyunca kalıbı hiç hareket ettirmeden bekletin. 1 günün sonunda kalıptan sabunu çıkartın ve kuru bir ortamda minimum 1 ay daha bekletin. Arından artık organik el emeği sabununuz hazırdır. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Evde Sabun Yapımı

Külden Sabun Yapımı

Sabun yaparken elbette kostik soda tehlikeli bir madde olduğundan bu konuda çekinebilirsiniz. Sağlık açısından zararlı olması yapacak kişiye dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. Bu nedenle kostik soda ile de sabun yapımı mümkündür. Beyaz kül denen odun küllerinden de sabun yapmak daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Elbette yine de yapım esnasında gözlük ve eldiven mutlaka kullanılmalıdır.

 

Temiz odun küllerini ve 40 ml suyu tencereye koyarak başlayabilirsiniz. Bu karışımın ısınması gereklidir. Burada püf nokta kaynamadan tencerenin altının kapatılmasıdır. Isınmanın ardından karışım soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra üzerine 1 yumurta yerleştirmek gereklidir. Bu yumurta ile kül miktarı ile suyun oranının doğru olup olmadığı anlaşılır. Eğer yumurtanın yarısı karşımın içinde kalıyor ise oran doğrudur diyebiliriz. Yumurta karışımın üzerinde kalıyor ise mutlaka su ekleyerek oran dengelenmelidir. Ardından yeni bir tencereye zeytinyağı koyun ve ısınana kadar ocakta tutun. Ardında kül karışımını tencereye ilave edin. Tahta kaşık ile kısık ateş ile karıştırın. Jel kıvamına geldikten sonra ise altını kapatın ve silikon kalıba koyun. En az bir gün bekleme ardından bir ay gibi bir süre kuru ortamda bekleme gereklidir. 

 

Unutmadan silikon kalıp konusunda da istediğiniz modelleri bulabileceğinizi belirtmek isteriz. Silikon kalıpları son derece farklı ve değişik modelleri mevcuttur. Bu modeller arasında kendi zevkinize uygun olanı seçerek hem özel günleriniz için farklı sabunlar hem de kendi kullanacağınız sabunlar yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.