Evde Pasaport, Vize, Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir?

28.09.2018
315
Evde Pasaport, Vize, Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Biyometrik fotoğraf çekimi profesyonel bir iştir. Bunun için gerekli unsurlara sahip olmanız gerekmektedir. Fotoğrafçılarda biyometrik fotoğrafların ücretleri biraz yüksek olduğundan evinizde de çekebilme şansınız bulunabilmektedir. Biyometrik fotoğraf yapımında gerekli olanlar hakkındaki bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

📌 Evde Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Gerekli Olanlar: 📷

Evde biyometrik fotoğraf çekmek isteyen kişilerin aşağıdaki unsurları sağlaması gerekmektedir:

 • Arkaplan: Fotoğrafınızda beyaz bir arka fon olması gerekmektedir. Bunu perde, çarşaf benzeri şeylerle sağlayabilirsiniz. Fakat kırışık olmamasına özen gösteriniz.
 • Profesyonel Fotoğraf Makinesi: Biyometrik fotoğraflar yüzdeki hatları tam olarak göstermelidir. Bu yüzden çekimlerinizde profesyonel makine kullanınız. Ayrıca fotoğraf makinenizi koymak için tripot kullanmanız gerekmektedir. Çünkü fotoğraf makinesi, yüz ile aynı seviyede olmalıdır ve yüze karşıdan bakmalıdır. Eğer kendi fotoğrafınızı kendiniz çekecekseniz, fotoğraf makinesine ait uzaktan kumandanızı bulundurunuz.
 • Geniş Alan: Fotoğraf makinesi ile kişi arasında gerekli alan bırakılmalıdır.
 • Bilgisayar: Fotoğrafı çektikten sonra uygulamanız gereken işlemler için bilgisayarınızdaki Photoshop programını kullanabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır

📌 Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır? 📷

Yukarıda belirtilen koşullar sağlandıktan sonra fotoğraf çekimine başlanabilir. Biyometrik fotoğrafta dikkat etmeniz gerekenler:

 • Biyometrik fotoğraf ölçüleri kullanım alanınıza göre değişmektedir. Türkiye pasaportu için 50×60 mm gibi bir ölçü gerekmektedir. Vizeler için gerekli biyometrik boyutları ülkeden ülkeye değişmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf makyajlı çekilir mi? Hayır. Biyometrik fotoğraflarınızın çekimi sırasında makyajsız olmalısınız.
 • Fotoğrafınızın arkaplanı renkli olmamalıdır. Beyaz arka plan olmasına dikkat ediniz.
 • Çektiğiniz fotoğraf net olmalıdır. Yüz hatları belli olmalıdır. Ayrıca aydınlık da olmalıdır.
 • Fotoğrafınızı en iyi kalitede çekip bastırmanız gerekmektedir. Renk değişimi olan biyometrik fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğrafta ifadesiz olunmalıdır. Herhangi bir gülümseme, göz kırpma, başı yan döndürme vb. durumlar olmamalıdır. Baş dik durmalı ve yüüzn tamamı net bir şekilde önden görülmelidir.
 • Biyometrik fotoğrafta gözlet tamamen görülmelidir. Gözler kapalı olmamalı ya da saç, başörtüsü gibi unsurlarla kapatılmamalıdır. Gözlüklü çekimlerde de göz tamamen görülmeli ve gözlüğün yansıması engellenmelidir. Koyu camlı gözlükler kullanılmamalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf saçı, yüzünüzü kapatmayan ve toplu olan bir saç olmalıdır. En sık kullandığınız saç renginizi kullanmalısınız. Başörtülü fotoğraflarda da başörtüsünün yüzü kapatmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca başörtüsü düzgün olmalı ve yüz açıklığına uygun olmalıdır. Saçta başörtüsü dışında herhangi bir nesne bulunmamalıdır. Bere, şapka, bandana vb. öğelerin bulunması yasaktır.
 • Fotoğrafta sakal veya bıyık bulunabilir. Fakat kullanacağınız dönemleri düşünerek fotoğraflarınızı çekiniz. Çünkü bu fotoğrafa göre bilgisayar ve insanlar sizi tanıyacaktır. Bu yüzden eğer seyahat döneminizde de benzer sakal veya bıyığı kullanacaksanız, fotoğrafta da kullanınız.
 • Çocuklar için biyometrik fotoğraf çekilmek istendiğinde, çocukların fotoğrafta tek olmasına özen gösteriniz. Çocukların kameraya bakmaları zorunlu değildir. Fakat çocuğun yüzünün tamamı önden net görülecek bir biçimde çekilmelidir.

Fotoğrafınızda yüzün istenilen şekilde görünmesini sağlamak için fotoğraf makinenizi yüzün burun kısmına odaklayabilirsiniz. Fotoğraflarda herhangi bir gölge oluşmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer var ise çekimlerde yardımcı ışıklar kullanabilirsiniz. Işıkları kişinin sağ veya sol kısmına koyabilirsiniz. Fotoğraftaki kıyafetler günlük olmalıdır. Üniforma, önlük gibi kıyafetler giyinmemeniz gerekmektedir. Fotoğraflarda aksesuar kullanmayınız. 

📌 Biyometrik Fotoğrafı Çıkarmak: 💯

Yukarıda belirtilen koşullar doğrultusunda çekilen fotoğrafı Photoshop aracılığıyla düzenleyebilirsiniz. Işık ve netlik gibi durumları ayarlayabilir ve baskı düzenini almasını sağlayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı, fotoğraf kağıdına çıkarmanız gerekmektedir. Normal kağıda çıkarmayınız. Evinizde fotoğraf yazıcınız ve fotoğraf kağıdınız var ise evinizde fotoğraflarınızı çıkabilirsiniz. Eğer yazıcınız yok ise fotoğrafçılar aracılığıyla fotoğrafınızı çıkartabilirsiniz. Bu işlem için ödenen ücretler fotoğraf sayısına göre değişebilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.