Evde Bakım Maaşı Yatan İller

02.09.2018
446
Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı yatırılması 2018 yılında tarih olarak ve illere göre fark göstermektedir. Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan ve ağır engelli ibaresine sahip engelli bireylerin bakımını üstlenen vasilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen paradır. Her ayın belli dönemlerinde yatan bu maaş için ödemeler illere göre farklı zamanlarda yatırılmaktadır. Bu sebeple anlık olarak takip edilmelidir. Bakıma muhtaç olan yaşlı, engelli ve hasta kişilerin bakımını üstenen kişilere ödenen bu maaşın amacı;

  • Bakıma muhtaç olan kişilere daha iyi bir ortamda bakılabilmesi
  • Bakımı üstlenen vasinin ekonomik açıdan rahatlaması
  • Bakıma muhtaç kişinin ihtiyaçlarının rahat bir şekilde karşılanması olarak sıralanabilmektedir.

İllere göre farklı tarihlerde yatırılan evde bakım maaşı için duyurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır Duyuruları takip ederek ve online sorgulama işlemi ile evde bakım maaşınızın yatıp yatmadığını görebilirsiniz. Evde bakım maaşı yatan iller 2018 Ağustos ayı için liste şeklinde duyurulmuştur. Listede yer alan iller şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Hatay, Tokat, Aksaray, Antalya, Giresun, Çanakkale, Adıyaman, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Çanakkale, Konya, Malatya, Bursa, Samsun, Zonguldak, Ankara, İstanbul, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Muğla, Tekirdağ, Kırklareli, Şanlıurfa, Bilecik, Manisa, Denizli, Uşak, Balıkesir, İzmir, Kocaeli, Ordu, Kırşehir, Bolu, Sakarya, Trabzon, Adana, Isparta, Karabük, Kayseri, Batman, Kastamonu, Yozgat, Çorum ve Düzce’dir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra Alo 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattını arayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulama işleminizi https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu adresini tıklayarak yapabilirsiniz. Adrese tıkladığınız açılan ekranda Kimliğimi Şimdi Doğrulu butonuna tıklamanız gerekmektedir.

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için T.C kimlik numarası ve şifreye ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamladığınızda sorgulama sonucunuz otomatik olarak açılacaktır. Bu sorgulama işlemini yaparak evde bakım maaşınızın durumunu görebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı 2018 Yılından Ne Kadar Yatıyor?

Yeni yılda yapılan zam sonrasında evde bakım maaşlarında artış yaşanmıştır. Ülkemizde yaklaşık 800 bin kişi evde bakım maaşından faydalanmaktadır. Gelen zamlarla birlikte evde bakım maaşı ne kadar oldu? sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Evde bakım maaşı 2018 zamlı tutarları şu şekildedir;

  • 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile 1068 TL’ye çıkarılmıştır.
  • 1 Temmuz 2018 tarihi itibari ile 1105 TL olarak ödenmiştir.

Evde bakım maaşının 2019 zamları ile birlikte 1207 TL’ye kadar çıkacağı düşünülmektedir. Bakıma muhtaç engelli bireylerin bakımını üstlenen kişiler için ekonomik anlamda rahatlık sağlayan bu maaş için 2019 yılında da zamların yükselmesi haberi birçok kişiyi sevindirmiştir. Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır, Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı başvurusu şartlara uygunluk sağlayan tüm vasiler tarafından yapılabilmektedir. Başvurular Engelli Sağlık Kurulu raporu ve diğer gerekli evraklarla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Evde bakım maaşı alınabilmesi için belirli şartlar bulunmakta olup bu şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir;

  • Engelli Sağlık Kurulu raporunda engelli bireyin ağır engelli olduğuna dair ibarenin yer alması gerekmektedir.
  • Bakımı sağlanan bireyin engel oranının %50 ve üzerinden olması gerekmektedir.
  • Hanede yaşayan kişilerin toplam gelirinin kişi başına düşen payı, asgari ücretin üçte ikisinden az olmalıdır. Evde bakım maaşı alınabilmesi için 2018 yılında kişi başı gelir oranının 967.27 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.