Evde Bakım Aylığı Almak 2019

15.02.2019
215
Evde Bakım Aylığı Almak 2019

Belli bir yaşa gelip, ciddi sağlık sıkıntılarını birçok insan yaşayabilir. Özellikle başka birinin yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremeyen kişiler için yardım kaçınılmazdır. Bu kişilerin bakımı noktasında aileler de hasta da ciddi manevi sıkıntı yaşar. Bakılan için kendine baktırmak zor olurken, bakan kişi için de sevdiği birine ağır bir yük altına girerek bakmak zorlu bir süreçtir. Elbette bu işin maddi boyutu da var. İşte bu noktada devlet tarafından destek verilerek, evde bakım aylığı sağlanıyor. Evde bakım aylığı 2019 noktasında merak ettiğiniz şeyleri yazımızda bulacaksınız.

Yaşanan hastalıklar sonucu bazı insanların normal yaşamsal faaliyetlerini dahi destek almadan sürdürebilmesi mümkün olmaz. Tuvalet gibi temel ihtiyaçlardan, yeme içme gibi hayatını devam ettirmek için faaliyetlere kadar birçok şeyi kendi başına yapamayan insanlarımız var. Bu kişilerin bakımı noktasında ailesi ve bakan kişi oldukça zor anları, hem maddi hem de manevi yaşayabilir.Bakım için hem zaman ayırmak zorundadır, hem de belli maliyetler altına girerek zorlanmaktadır. Bu insanlar için en büyük destek yine devlet yardımı ile geliyor. Ancak devlet tarafından evde bakım aylığı adı ile verilen desteğin alınması için de bazı koşullar var. 2018 yılı içinde yaklaşık 800 bin kişi bu destekten faydalandı. 2019 yılı ile de aynı oranda kullanım beklenirken; 2019 yılı ocak ayında 1149 TL, temmuz ayında ise 1207 TL olması zamlarla bekleniyor. Ancak bu rakamlar için kesin bir açıklama yapılmadığını belirtmekte yarar var.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar

Her koşuldan önce Sağlık Kurulu Raporunda Ağır Özürlü ibaresi bulunmakta olan her engelli vatandaş için bakımı üstelenen kişi tarafından evde bakım maaşı başvurusu yapılabilir. Bu destek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu desteğin temel amacı; bakım için muhtaç durumda olanın daha iyi bakılması içindir. Daha evvel yaşanan kötü tecrübeler nedeniyle ve tespiti yapılmış olan usulsüzlükler nedeniyle kesintiye gidildiği olmuştur. Evde bakım maaşı 2019 için gerekli prosedür ve şartlar çok daha sıkı şekilde inceleniyor. Evde bakıma muhtaç kişinin bakım koşullarını daha iyi hale getirmeyi amaçlayan yardımı alacaklar için gerekli şartları sağlaması şarttır.

Aslında evde bakım parası şartları 2019 yılı için de 2018 yılında olduğu gibidir.  Şartları şu biçimde sıralayabiliriz: 

📍        Her şeyden önce tam teşekküllü bir hastane tarafından bakımı üstlenelecek kişi için bir rapor almanız gerekiyor. Bu rapor, ‘Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’ kapsamında düzenlenmeli, bakımı yapılacak kişinin %50 ve üzeri engel oranına sahip olması gerekiyor.

📍         Alınacak olan Engelli Sağlık Kurulu Raporunda ‘Ağır Engelli’ yazan bölümde evet yazılı olması şarttır.

📍        Rapor dışında, bakımı üstlenecek hane geliri de önem taşıyor. Bu noktada da; bakıma muhtaç engelli bireyin bakıldığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3 oranından fazla olmaması gerekiyor. Bu rakam devlet tarafından, 847 TL olarak belirlenmiş olup bu rakam 2019 evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırı olarak ifade edilir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Evrakları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na aşağıda belirttiğimiz evraklar ile evde bakım maaşı 2019 başvurusu yapabilirsiniz:

📍         Tam teşekküllü hastaneden alacağınız %50 ve üzeri engel oranı olduğunu gösteren Engelli Sağlık Kurulu Raporu

📍         Evde bakım maaşı başvuru dilekçesi

📍         Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilerin gelir belgeleri

📍        Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilere ait varsa tapu ya da ruhsat fotokopileri

📍       Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilere ait varsa gayrimenkul tapuları

📍        Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilere ait tarımsal bir gelir varsa bunu gösteren belgeler

📍        2022 sayılı kanun kapsamında alınan maaş için bordro

📍        Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilerin hepsine ait ikametgah belgesi

📍        Engelli bireye ait 2 adet vesikalık fotoğraf

📍         Engelli bireyin varsa öğrenim durumunu gösteren belge

📍       Engelli bireyin ebeveynleri boşanmış ise boşanma için alınmış mahkeme kararı belgesi

📍         Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilerin hepsine ait nüfus cüzdanı fotokopileri

📍         Engelli birey ile aynı evde yaşayan kişilerin hepsine ait sicil yoklama belgeleri

📍        Sicil kaydı olan bireylere ait vergi levhası fotokopisi

📍       Engelli bireyin vasisi varsa, vasi olmasıyla ilgili alınan mahkeme kararına ait belge

Evde Bakım Maaşı Başvurusuna Ne Zaman Yanıt Alırsınız?

Gerçekleştirdiğiniz başvuru süreci sonrasında yapılacak incelemeler ile 3 – 6 ay arası bir süreç sizi beklemektedir. Belgeleriniz; SHÇEK il müdürlüğüne ulaştırılır. En az 3 kişilik bir heyet gerekli incelemeleri yapar. Bu değerlendirme heyeti uzman çocuk gelişimci, hemşire, doktor, sosyolog, sağlık memuru, fizyoterapist, sosyal çalışmacı unvanına sahip kişiler tarafından oluşturulur. Gerekli araştırmalar sonrası bu heyet rapor hazırlar ve sonrasında maaş ödemesine geçilir. E-devlet üzerinden maaş bağlanması için sorgulamalar yapabilir ve takibini gerçekleştirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.