Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

07.03.2018
278
Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

Erkeklere oranla iş sektöründen geri kalan kadınlar için artık Devlet destekli kredi imkanı sunuluyor. İş gücünün artması ve kadın girişimcileri desteklemek için artık ev hanımlarına kredi desteği veriliyor. İş değerinin %70’i kadar kredi verilen kadınlar, artık iş sektöründe geri kalmayacak ve kendi işlerinin patronu olacaklar.

Yapılan proje ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ev hanımlarına 15 bin TL faizsiz kredi sayesinde tüm kadınlar iş sahibi olabilecek. Ev hanımlarına faizsiz kredi imkanı devlet tarafından desteklenmekte olup, ödemeler 2 yıl ertelemeli olarak yapılıyor.

Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ayırdığı ödeneklerden karşılanan kredi imkanı, kadın girişimciler KOSGEB gibi iş projesi oluşturup başvuru yapmaları gerekmekte. İş projesini oluşturan kişiler, yapacakları başvuru ile onay aldıkları taktirde faizsiz devlet destekli kredi alabilecekler. Toplamda 15 bin TL verilecek olan kadınlar artık iş yerlerini açabilecek ve kredinin geri ödemelerini 2 yıl sonra ertelemeli olarak yapabilecekler. Bakanlık tarafından üst limit olarak 15 bin TL ödenek ayrıldığı için daha yüksek miktarlar alınamayacak. Daha üst miktarlar 50 bin, 100 bin TL’lik krediler için KOSGEB’e başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için bölgenizdeki Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek KOSGEB için başvuru yapabilir ve eğitim sertifikanızı alabilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Hibe Desteği

Geri ödemesiz devlet kredisi imkanından yararlanmak isteyen kadınlar için alternatif tarım sektörü de devreye giriyor. Kadın girişimciler KOSGEB üzerinden veya bölgesel kalkınma ajanslarından Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu sayesinde hibe desteği alabilecek. Bu hibe desteği sayesinde kırsal alanlarda kadın girişimciliği de artacak. Örneğin bu proje kapsamında yapılabilecek başvuru meyve bahçesi, kapalı alan sebze yetiştirme, zeytinlik, bademlik gibi tarım projeleri ile devlet hibe desteği alınabilecek.

Uygun bir bölge tespiti yapıldıktan sonra üretim için çalışmalara başlayacak olan kadınlar, alacakları faizsiz devlet kredisini 11 yıllık vadeler sonucunda geri ödeyecek. Kredi alındıktan sonra ilk ödeme 5 yıl sonra başlayacak. Bu sayade tarımın en verimli olduğu dönemlerde paranızı kazanıp, ödemeleri o şekilde yapmanız sağlanacak.

Kadın Esnaflar İçin 50 Bin TL Devlet Kredisi

Belirtmiş olduğumuz desteklere ziyade ek olarak, dükkan açmak isteyen veya var olan dükkanını büyütmek isteyen kadın esnaflar için 50 bin TL devlet kredisi imkanı veriliyor. Mevcut iş yerini büyütüp daha modern ve teknolojik imkanlarla donatmak isteyen kadın girişimciler için KOSGEB yardıma koşuyor. KOSGEB, kadın girişimciler için kolaylık sağlayacak bu kredi sayesinde topluma yeni iş alanları kazandırmayı hedefliyor. Bu sayede işsizlik oranında ciddi azalmalar olacağı öngörülüyor.

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi imkanından yararlanmak için ilk olarak kursu bitirmeniz ve gerekli sertifikayı almanız gerekiyor. Daha sonrasında yapılacak iş projenizi veya mevcut işinizde ne gibi değişiklikler yapılacağını raporlayıp, 50 bin TL faizsiz kredi için başvuru yapıyorsunuz. Başvurunun onay alması durumunda kredinizi tahsil edebilirsiniz.

50 bin TL aldınız ve yetmedi diyorsanız o halde 2. kez KOSGEB için başvuru yapmanız gerekiyor. En üst limit olan 100 bin TL geri ödemesiz kredi için başvuruyu yine Sosyal Güvenlik Kurumlarından yapmalısınız. Tabi alınacak olan kredi miktarları sizin yapacağınız işin büyüklüğüne göre belirlenecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.