Esnaf Kefalet Kredisi

16.07.2018
226
Esnaf Kefalet Kredisi

Esnafların iş durumlarını daha iyi getirmeleri amacıyla yapılan desteklemelerin ve yardımlar farklı şekillerde yapılırken esnaf kefalet kredisi bunlar arasında en fazla bilinenlerden bir tanesidir. Bu kredi özellikle son dönemlerde esnafların çok önemli bir kısmı tarafından araştırılmakta ve şartları öğrenilmeye çalışılmaktadır. Öncelikle bu kredinin basit bir tanımının bilinmesi konu hakkında fikir sahibi olunması açısından son derece önemlidir. Söz konusu kredi büyük ya da küçük esnafların nakit ihtiyaçlarını karşıladığı çok önemli bir kredidir fakat bu kredinin alınabilmesi için bazı şartların tam olarak sağlanması gerekmektedir. Dolayısıyla da bu kredi her esnafa verilmemekte ve sadece şartları sağlayan esnaflar bu önemli imkandan yararlanabilmektedir.

Ülkemizdeki ekonominin sağlık bir şekilde büyümesi ve çarkların dönebilmesi için esnafların oynamış olduğu rol çok önemlidir. Esnafların işlerinin durması ya da yavaşlaması ülke ekonomisinde bir takım sorunlar olduğunu göstermekte ve bundan dolayı da esnafların durumları yakından incelenmektedir. Esnaf kefalet kredisi de bu kapsamda sağlanan desteklerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Bu krediden kimler yararlanabilir, başvuru için hangi şartların sağlanması gerekiyor, başvuru şartları sağladıktan sonra istenen evraklar nelerdir gibi sorular esnaflar tarafından sorulmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi için İstenen Başvuru Şartları

Esnaf kefalet kredisi ile ilgili genel bir bilgi verdikten sonra bu kredi için istenen başvuru şartlarına değinmek gerekmektedir. Bu kredi yukarıda da ifade edildiği gibi sadece şartları sağlayan kişilere verilmektedir. Söz konusu şartlar şu şekildedir:

 • Bu krediyi almanın ilk şartı esnaf ya da sanatkar olmaktır. Farklı mesleklerden olan kişiler bu krediden yararlanamaz.
 • Krediyi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka esnaf ve sanatkar odasına kayıtlı sicilinin bulunması gerekmektedir.
 • Krediyi kullanmak için gerekli olan kefaleti veren kooperatifin hizmet verdiği bölgede ikamet etmek ya da işyeri söz konusu bölgede yer almalıdır.
 • Aynı zaman diliminde yani aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkar Kredi Kooperatiflerine bağlı olmama ya da ortak olmamak şartlardan bir diğeri olarak dikkat çekmektedir.
 • Esnaflığa yeni başlamamış olmak ve en az 1 yıldır esnaf olarak çalışma şartı istenmektedir.
 • Kredi kullanmak isteyen kişilerin vergi borcu bulunmamalıdır.
 • Kredi notunun yüksek olması ve kredi kullanmaya engel bulunmaması ise istenen en önemli şartlardan bir tanesidir.

Yukarıda yer alan başvuru şartlarının tamamını sağlayan kişiler esnaf kefalet kredisi kullanmak istediklerinde öncelikle bağlı bulundukları kooperatife yazılı olarak bir dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu dilekçenin verilmesinin ardından kooperatifin gerekli kurulları geniş çaplı bir değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirme sonucu başvuru yapan kişiye en geç 15 gün içerisinde bildirilmektedir. Söz konusu sonuç olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilmektedir. Dolayısıyla başvuru şartını sağlayan herkese bu kredinin verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Onaylananlardan İstenecek Olan Belgeler

Esnaf kefalet kredisi için yapılacak başvuru sonrasında kooperatifin kararı olumlu olursa bu sonuç başvuru sahibi ile birlikte Halk Bankası’na da bildirilir. Banka tarafından da aynı şekilde bir inceleme yapılır ve kişilerin başvuruları onaylanırsa bir takım evrakları teslim etmeleri istenir. Söz konusu belgeler şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi (2 adet)
 • İşyerine ait vergi levhası, oda kayıt belgesi, vergi dairesi mükellefiyet belgesinin fotokopileri (2 adet)
 • Esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • S.G.B. (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı) Fotokopi 
 • Şoför Esnafı İçin Ticari Araç Ruhsat (Aslı ve Fotokopisi)
 • Kooperatife üye olacak esnaf için 4 adet resim
 • İkametgah belgesi
 • Yıllık ciroyu gösteren belge

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.