Esnaf Destek Paketine Başvuru Şartları

11.04.2020
244
Esnaf Destek Paketine Başvuru Şartları

Dünyada Corona Virüsü salgınının artması ile beraber; ekonomik olarak birçok sorun meydana geldi. Nakit akışının durmasını engellemek ve istihdamı korumak için birçok banka, Esnaf destek paketi oluşturdu. Esnaf destek paketine nasıl başvuru yapılır, kimler katılabilir gibi soruların yanıtını sizler için yanıtladık.

 

Esnaf Destek Paketi Nedir?

Esnaf Destek Paketi, bankaların esnafları korumak ve ekonomik istikrarı sağlayabilmek için sunulan bir destektir. Esnaflar, başvuru yaparak 25 Bin TL nakit para ve 25 Bin TL limitli kredi kartı alabilirler. Alınan krediler, ilk 6 ay ödeme şartsızdır. Yani krediyi aldıktan 6 ay sonra ödemeye başlanılmaktadır. Kredi kartlarında ise durum benzerdir. Zira ödeme asgari tutarı minimum seviyede ve 3 ay sonra ödeme seçeneği ile gelmektedir.

Ekonomik olarak zor günler geçiren esnafların nefes almalarını sağlayacak bu paket, 36 aya kadar vade seçeneklerine sahiptir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan faiz destekli işletme kredisinden yalnızca esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olan esnaflar faydalanabilecek.

Esnafların ve sanatkarların genel olarak faaliyet gösterdiği ulaştırma, perakende, yiyecek – konaklama ve imalat başta olmak üzere; % 4.5 faiz oranıyla 25 Bin Türk Lirası limit ile işletme kredisi kullandırılacak.

İşletme kredisinin yanı sıra; 3 ay ödemesiz ve 12 ay vadeli 25 Bin TL limitli esnaf kredi kart tahsis edilecek. Bu kredi kartı ile vadeli ve taksitli işlem, senet ve çek işlemleri gibi birçok bankacılık ve nakit işlemler yapılabilecek. Peki, tüm bunları sağlayan Esnaf destek paketine nasıl başvurulur?

İşte Esnafa Destek Paketi

 

Esnaf Destek Paketine Nasıl Başvurulur?

Esnaf destek paketine başvuru yapabilmek için öncelikle esnaf destek paketi sağlayan bankalardan birisine gitmeniz ya da müşteri iletişim merkezinden iletişime geçmeniz gerekmektedir. Akabinde internet üzerinden başvuru yapacaksanız; kimlik bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. İşlem sonucunda olumlu ya da olumsuz dönüş tarafınıza SMS ile yapılacaktır. Şayet başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa, sizin ek olarak herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan nakit paranız banka hesabınıza tahsis edilecektir.

Banka şubesinden başvuru yapacaksanız; kimlik bilgilerinizi, esnaf ve sanatkarlar odası kaydınızı ve vergi levhanızı beraberinizde götürmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizin teyit edilmesinin ardından, kredi notunuza göre tarafınıza belirli bir limitte nakit para ve kredi kartı tahsis edilecektir.

 

Esnaf Destek Paketi Başvuru Şartları

Esnaf destek paketi başvuru şartları; corona virüsünün ekonomik etkilerinin minimum seviyeye indirgenmesi için esnekleştirildi. Ekonomik olarak zor zamandan geçen, nakit akışı bozulan esnaflar; destek paketi başvurusu yapabilirler. Esnaf Destek Paketi, tüm esnaf ve sanatkarların Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında işletme kredisi alması için devreye girmiştir.

Esnaf Destek Paketi Sağlayan Bankalar

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bank

Yukarıda yer alan bankaların tamamı, Halk Bankasının öncülüğünde Esnaf Destek Paketlerini duyurdular. Bütün bankalar, neredeyse aynı şartları kullanmaktadır. Esnafların çekebileceği kredi miktarı 25 bin TL olurken, maksimum vade ise 36 aydır. Buna ek olarak, ilk 6 ay ödemesiz olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra esnaflara 25 bin TL limitli kredi kartı da tanımlanmaktadır. Tanımlanan kredi kartları; 12 ay taksit süresine sahiptir. İlk harcama sonrasında yapılacak ödeme ise, 3 ay sonradır.  Peki, Esnaf Destek Paketi başvuru şartları nelerdir?

 

Esnaf Destek Paketi Başvuru Şartları

Hazine ve Maliye bakanının yaptığı açıklamaların sonucunda önce kamu bankaları, sonrasında ise özel bankalar birer birer Esnaf Destek Paket sağlamaya başladılar. Genel olarak şartların hepsi aynıdır, bu noktada kredi notunuzdan ziyade, kayıtlı olunan esnaf ve sanatkarlar odasıdır. Başvuru sonrasında 25 Bin TL nakit kredi verilirken, 25 Bin TL limitli kredi kartı verilmektedir. Kredinin vade süresi ise 36 aydır. Buna ek olarak; ilk 6 ay ödemesiz kredi olurken, kredi kartı için ise ilk 3 ay ödeme bulunmamaktadır.

Şartları ise şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olmak
 • İşetme sahibinin bankaların kara listesinde olmaması
 • İşletmelerin faaliyetlerine devam etmesi
 • Sicil belgesi ve Vergi levhası sahibi olmak
 • Esnaf ve Sanatkarlar odasından herhangi bir uyarı, ceza almaması

Esnaf Destek Paketi Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 • Nüfus Cüzdanı
 • Vergi Levhası
 • Başvuru esnasında sicil belgesi ve vergi levhası bankalarca tespit edilecektir. Ek olarak belgelendirmek gerekmemektedir.

Bu belgelere sahip olan ve şartları sağlayan bütün esnaflar, destek paketi başvurusunda bulunabilirler. Başvurular İnternet şube, banka şubesi ve müşteri iletişim merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.