Eşi Vefat Eden Yoksul Kadına Devlet Maaş Bağlıyor

05.04.2018
230
Eşi Vefat Eden Yoksul Kadına Devlet Maaş Bağlıyor

Yaşamımız boyunca elbette ki manevi durumlarımızda maddiyat gibi iyi gidemiyor olabilir. Buna yönelik herhangi bir işte çalışmak ve asgari ücret almak gibi durumlar birçok aileyi kurtaramıyor olabilir. Bunların dışında yalnız yaşayan veya eşi vefat eden kişilerinde olduğunu unutmayalım. Buna yönelik devlet tarafından birçok farklı duruma yönelik yardımların yapıldığı da bilinen gerçekler arasında. Bunlar anne adayları, emekliler ve işsizlik gibi maddi sıkıntıların yoğunlaşacağı alanlarda da devletin birçok vatandaşa maddi açıdan destek verdiğini söyleyebiliriz. Özellikle de bu çerçevede maddi açıdan sıkıntı yaşayanların büyük bir kısmı da eşi vefat eden yoksul kadınlara yönelik yapılan devlet yardımları oluyor. Daha önceleri farklı isimlerle anılan yardım paketleri 2013 yılında resmileşerek devlet tarafından eşi vefat eden ve yoksul olan kadınlara yönelik maaş sistemi oluşturulmuştur. Günümüze kadar aksatılmadan verilen bu maaşın durumu her sene biraz daha yükseltilerek az da olsa katkıda bulunan devletin nezdinde gerçekleşmektedir.

 

Eşi Vefat Eden Yoksul Kadınlara Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Eşi herhangi bir sebepten ötürü fark etmeksizin vefat eden yoksul dul kadınlara devlet tarafından 2018 yılı öncesi daha düşük miktarlarda ödemeler gerçekleşiyordu. Buna yönelik ihtiyaç dahilindeki durumların artış göstermesi ve sürekli oluşan zamlardan kaynaklı olarak devlet bu duruma el atıp düzenlemeler yaparak maaşı 2018 yılında yukarıya çekmiştir. Her ne kadar insani olarak düşük bir tutar olsa da hiç yoktan iyidir düşüncesi ile birçok dul ve yoksul kadının bu paraya ihtiyacı olduğunu da söylemekten kaçınmayalım. Lafı fazla uzatmadan ilgili maaşın aylık 250 TL olduğu ve bu maaşın 2 ayda bir ödendiğini söylemekten kaçınmayalım. Yani maaşlar 2 ayda bir yatırılmaktadır. Her ay 500 TL tutarındaki maaşlar ise 2018 yılının ilk ayından ödenmeye başlanmıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilmekte olunan bu yardımın hangi kadınlara verileceği de diğer bir merak konusu olmaktadır. Bunun için başvuru nasıl yapılır ve gerekli evraklar nelerdir sorusuna da konumuzu okumaya devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maaş Başvurusu Nereye Yapılır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilerek dağıtılan maaşlar için birtakım şartların sağlanarak başvuru yapılması istenmektedir. Aylık veya iki aylık olarak iki farklı seçeneğin olduğu maaş türü 250 ve 500 TL olarak sınıflandırılmıştır. Bunun için maaştan faydalanmak adına ilk şart başvuruda bulunacak olan kişilin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için sadece nüfus cüzdanınız yeterli olabilmektedir. Bunun dışında bu maaşı alabilmeniz için herhangi bir ek belge bulunmuyor. Başvuru için gerekli müracaatları ise maaş talebinde bulunacak olan kişinin şahsen bağlı olduğu il veya ilçe SYD binalarına giderek yapması gerekiyor.

Maaşı Alacak Olan Kişilerin Birtakım Şartları Kapsıyor Olması Gerekmektedir

SYD tarafından sağlanan bu maaşı alabilmek için hemen yukarıda belirttiğimiz bilgiler doğrultusunda dul ve yoksul kadınlara verildiğini belirtmiştik. Şimdi gelelim 2 ayda bir olmak üzere 500 TL’lik yardım parasını alabilmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğine. Hemen altta maddeler halinde sıraladığımız bilgileri okuyarak daha kapsamlı bir başvuru yapabilirsiniz.

  • Kayıtlı olmak kaydıyla aile hanesine 484 TL’den fazla gelire sahip olan kişilere bu maaş sağlanmamaktadır.
  • İlgili kişinin 65 ya maaşı bulunmamalıdır.
  • Kişi herhangi bir yerde kayıtlı(sigortalı – resmi) olarak çalışıyor ise bu maaştan faydalanamamaktadır.
  • Maaş talebinde bulunacak olan kadın gayri resmi olarak bir erkek ile yaşıyor ise maaşı derhal kesilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.