Erken Emekli Olmanın Yolları

16.05.2017
218
Erken Emekli Olmanın Yolları

Yıllardır çalışma hayatında olan ve emekli olacağı günü bekleyen kişiler, emeklilik sürelerini tamamlamalarına çok az bir süre kaldığı zaman, bir an önce emekli olmak ve dinlenmek için adeta sabırsızlanmaktadır. Fakat, binlerce vatandaşımızın geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yasa ile birlikte emeklilik yaşına takıldığı, bundan dolayı da birkaç yıl daha çalışma zorunda kaldığı görülmektedir. Eğer bu gibi durumlar ile karşılaşan kişiler varsa ya da erken emeklilik için yapılabilecek yolları arayan kişiler için, kesinliği bulunan beş farklı yöntem bulunmaktadır. Erken emeklilik için kişilerin başvuracağı bu beş yöntem ise şu şekildedir.

  1. Her sektörde heçerli olmasa da, bazı meslek dalları için yıpranma ya da fiili hizmet süresi zammı gibi durumlar söz konusu olduğundan dolayı, çalışma süreleri dikkate alınarak kişilerin daha erken emekli olmalarının ön açılmaktadır. Bu tür işlemler için, çalışılmış olan süreler belirli değerler ile geriye doğru çekiliyor ve iş girişi daha erken başlatıldığından dolayı da kişilerin emeklilik süreleri de daha önce tamamlanmış oluyor.
  2. Daha erken bir sürede emekli olmak isteyen erkeklerin biraz daha şanslı olduğu görülmektedir. Çünkü, emeklilik süresini kısaltmak isteyen erkeklerin karşısında askerlik borçlanması çıkacak. Eğer askerlik faaliyetinizi işe girmeden önce yapmışsanız, yapılan borçlanmalarınız prim şartlarınızı azaltıyor ve neredeyse 2 yıl kadar erken emeklilik şansını yakalamış oluyorsunuz. Fakat bilinmesi gereken tek durum, askerlik şartına bağlı durumlarda askerliğin işe girilmeden önce yapılmış olmasıdır.
  3. Eğer doğum borçlanması içerisindeyseniz, eksik kalan primlerinizi kendiniz ödeyerek hem yıl şartını tamamlamış oluyorsunuz hem de yaş şartına takılmadan emekli olabiliyorsunuz. Eğer 3 çocuğnuz varsa ve kullandığınız süre borçlanmaları bulunuyorsa, 6 yıla kadar erken emekli olma şansına sahip olabiliyorsunuz.
  4. Eğer 15 yıllık bir sigortalılık süresine sahipseniz, 3 bin 600 günlük prim ödemeleri, emekli olabilmeniz için yeterlidir. Bu formülü kullanarak emekli olmak isteyen kişilerin, 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir.
  5. Son olarak da, bakıma muhtaç hale gelen ve malul çocuğu bulunan kadın sigortalı çalışanlar için, 2008 yılından ödenmiş olan prim sayılarının 4’te 1’lik kısmı, prim ödeme günlerine ekleniyor ve eklenen bu süre de yaştan eksiltiliyor. Böylelikle de erken emeklilik için bir şans doğmuş oluyor.

Erken Emeklilik Yollarını Herkes Deneyebilir Mi?

Erken emeklilik gibi bir isteği olan kişiler, yukarıdaki beş yöntemden birisini uygulayabilir ya da şartları tamamlayabilirlerse, istediklerine ulaşabilirler. Fakat, bu şartların olması, her çalışanın bir an önce emekli olabileceği anlamına gelmemelidir. En başta da belirttiğimiz gibi yaş engeline takılan ya da birkaç yıllık süresi kalan vatandaşlar için yukarıdaki yöntemler etkili olmaktadır. En etkili sonucun alınabilmesi için ise, kişilerin ne kadar günlük prim ödemelerinin yapıldığını bilmeleri gerekecektir.

SGK Prim Günümü Nasıl Öğrenirim?

Erken emeklilik için adım atmaya hazırlanan kişiler için ilk olarak prim günü sayılarını öğrenmeleri gerektiğini az önce sizlere belirtmiştik. Ne kadar süre ile priminizin ödendiğini öğrenmek için karşınızda iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu
  2. E-Devlet

Erken emeklilik için SGK primini sorgulayacak olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak, bilançolarını çıktı halinde alabilirler. Fakat, daha hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmek isteyen bireylerin E-Devlet sistemi üzerinden hesaplarına giriş yapmaları, buradan da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçerek, gerekli sorgulamaları yapması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalar, kesinlikle elden yapılacak sorgulama işlemlerindeki sonuçlar ile aynı değerleri içerecektir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.