Erken Emekli Olmanın Yolları

07.09.2017
237
Erken Emekli Olmanın Yolları

Belli bir yaştan sonra insanlar, daha rahat bir yaşam sürmeyi arzu etmektedirler. Ve bu dönemde sağlık güvencesini sağlamak, belirli bir miktarda gelir elde etmek ve kazanmak, ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmek, kendinin ve ailesindekilerin isteklerini gerçekleştirebilmek adına genç yaşta çalışmaya başlarlar. Ve bu çalışma süresi boyunca sosyal sigorta veya Bağ-Kur gibi kurumlara kayıt olurlar. Ve böylelikle emekli olmak için adım atmış olurlar.

Sosyal Güvenlik Mevzuatı’nın koymuş olduğu şartlar çerçevesinde ise, emeklilik ile ilgili tüm kavramlar açıklanmakta ve belirtilmektedir. Emeklilik döneminde bazı durumlar etki etmektedir. Kadın ve erkek için ortaya konulan yaş şartı, sigortaya bağlı olarak çalışmış olduğu gün sayısı ve buna bağlı olarak hizmet süresi gibi çeşitli etkenler emekli olma durumunu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca en önemli etkenlerden bir tanesi de bağlı olmuş olduğu kurumdur. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur her ne kadar amaçlar birbirine yakın olsa da iki farklı kurum olmasından dolayı, emekli olmak için farklı koşullar yer almaktadır.

Emeklilik döneminin erken yaşanması için gerekli olan bazı durumları incelediğimizde;

-Hizmet süresinin, özellikle on 3,5 yılı emeklilik adına çok önem arz etmektedir. Emeklilik adına yürürlüğe konulan mevzuatlar ve hükümler incelendiğinde ve bakıldığında, SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu), Bağ-Kur’a oranla daha erken yaşta emekliliğe ortam hazırlamaktadır. Bu bağlamda hizmet sürenizin son 3,5 yılı, yani 1260 günü içerisinde hangi kuruma bağlı olduğu çok önemlidir. Ve bu zaman aralığında hangi kuruma bağlı olduysanız eğer, bu kuruma bağlı olarak emeklilik işlemleri gerçekleştirilmektedir.

-Yurtdışında geçirmiş oldukları zaman içerisinde hizmet borçlanma durumları oldukça etki etmektedir. Erkeklerin yurtdışında geçirmiş oldukları vakit sırasında, çalışmış olmaları ve buna bağlı olarak da çalışma süreleri sayılırken, kadınların da ev hanımı olarak veya geçen sürelerin tamamını sanki Türkiye’de mesai harcıyormuş gibi borçlanma yolu ile göstermeleri emekliliğin erken olması adına önemlidir.

-Sosyal Güvenlik Mevzuatında, askerlik borçlanması adına uygulamaya konulan bir borçlanma durumu vardır. Askerlik ile ilgili 5510 sayılı Kanunda geçerli olan hükümlerde, askerlik döneminde er olan veya 01.01.1950 tarihi sonrasında yedek subay okulunda öğrencilik dönemi söz konusuysa eğer, askerlik borçlanması söz konu olabilmektedir. Ve şunun da önemi vardır ki; SSK bağlı olarak askerlikten sonra başlangıç söz konusuysa eğer, sigorta başlangıç tarihi ile askerlik süresi eş değer sayılıp, aynı gün sayısı kadar geriye doğru götürüleceğinden dolayı hem gün avantajı elde edilmiş olunacak hem de erken emeklilik öz konusu olacaktır.

-Kadınların başlarına en çok gelen sıkıntılardan bir tanesi, doğum yaptığı için iş sahipleri tarafından işten çıkarılmakta olup çalışmadıkları ve pirim yapmadıkları süreleri doğum borçlanması şeklinde sürdürebilmektedirler. Aynı zamanda erekli şartları taşımasına rağmen, gün sayıları emeklilik için yeterli olmadığı durumlarda borçlanarak prim gün sayısı elde etme imkânı bulmaktadırlar. Böylece erken emeklilik söz konusu olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.