Engellilere Kredi Veren Bankalar

08.10.2019
317
Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engelli maaşı alan kişilerin kredi kartı ve kredi almaları en çok araştırılan gündem konularından biri haline geldi. Devlet tarafından engelli vatandaşlara tanınan ayrıcalıklar her geçen gün arttığı gibi, bankalarında sunduğu ayrıcalıklar aynı oranda artmaktadır. Kamu ve katılım bankaları engelli kişilere kredi ve kredi kartı imkanı sağlıyor. Türkiye genelinde çıkartılan özel kanunlar ve farkındalık kampanyalarına kayıtsız kalmayan bankalar, engelli vatandaşlara özel birçok kampanyaya imza atmıştır. Kredi kartları, krediler gibi alanlarda öncelik sağlayan bankalar, hizmet kalitesi için şube ve müşteri hizmetleri aracılığı ile de önceliği engelli vatandaşlarımıza veriyor. Kampanyalarda bazı bankalar dosya masrafı ve aidat almazken, bazı bankalar faiz oranlarını düşük tutmakla yetiniyor. Engellilere kredi ve kredi kartı veren bankalar denildiğinde akıla ilk gelenleri sizler için sıraladık.

 

Engellilere Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

 • Vakıfbank

Vakıfbank engelsiz kredi kartı, vatandaşların gelir belgelerini getirmeleri üzerine hizmete açılabilen kredi kartlarından bir tanesidir. Kredi kartı ve kredi çekme işlemlerinde gelir belgenizi getirmeniz yeterli olacaktır.

 • İş Bankası

İş bankası engellilere özel çıkarttığı kredi kartlarında aidat sorununu ortadan kaldırıyor. Faiz oranlarını da düşük tutan İş Bankası,  kredi işlemlerinde ise gelir belgesi, ikametgah belgesi, fatura ile şubelere gitmesi gerekiyor.

 • QNB Finansbank

QNB Finansbank engellilere ayrıcalık tanıyan herhangi bir özelliği yok fakat gelir belgesi ile gelen tüm engelli vatandaşlara gerekli kolaylıkları sağlamaya çalıştıklarını söyleyebiliriz.

 • Kuveyt Türk

Engelli bireylere özel olarak bloke teminatlı kredi ve kredi kartı hizmeti sunan Kuveyt Türk, engelli vatandaşlara özel kampanyaları da sürekli geliştirmektedir. Özel kampanyalarla farkındalık yaratmak isteyen Kuveyt Türk bunu başarmış diyebiliriz.

 • Ziraat Bankası

Engelsiz destek sloganı ve kampanyası altında engelli vatandaşlara kredi ve kredi kartı hizmeti sunuyor. Tüm hizmetlerin yanı sıra engelli vatandaşlardan aidat ve masrafları almıyor. Faiz oranlarını engelli vatandaşlara özel hazırlıyor.

 • Garanti Bankası

Düşük faiz oranları ile birlikte aidatta almayan banka, engelli vatandaşlara hizmet kalitesi sunmayı amaçlıyor. Nüfus cüzdanı, gelir belgesi, 1 adet vesikalık fotoğraf ve ikametgah belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.

 

Engelliler Kredi Kartı ve Kredi Alabilir Mi?

18 yaşından büyük her bireyde olduğu gibi engelli vatandaşlarda kredi ve kredi kartı ayrıcalıklarından yararlanabilmektedir. Engelli maaşlarının gelir beyan belgesi ile başvuru yapmaları halinde hizmetlerden yararlanabilmektedirler.

 

Engellilere Kredi ve Kredi Kartı Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelliler kredi ve kredi kartı alırken bazı belgeler ibraz etmek zorundadır. Belgelerin bazıları bankadan bankaya farklılık gösterse de genel olarak belgeler şu şekildedir;

 • İkametgah
 • 2022 Aylığı Gelir Beyanı
 • Üzerine Elektrik, Su, Doğalgaz Aboneliği Faturası
 • Nüfus Cüzdanı
 • 1 Adet Vesikalık Fotoğraf

 

Engelli Maaşları Kredi Kartı ve Kredi Almak İçin Yeterli Oluyor Mu?

Devlet engelli vatandaşlara ayrıcalıklar sunmaktadır. Engelli maaşları da bunlardan biridir. Maaşlar çerçevesinde bankalar kredi ve kredi kartı vermeyi kabul etmektedir. Gelirin yüzdesine göre işlem yapan bankalara ilgili belgeleri götürmeniz halinde kredi başvurunuzu işleme alacaklardır. Engelli vatandaşlara bankalar hariç iş kurmaları için KOSGEB’de destek vermektedir.

 

KOSGEB Engellilere Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB bilindiği üzere iş kurmak isteyen vatandaşlara faizsiz hibe usulü ile kredi veren kuruluştur. Engelli vatandaşlarımıza da destek veren KOSGEB, özel şartları şu şekilde;

 • Geri Alınmaz, Hibedir.
 • Üst Limiti Toplam 50 bin TL’dir
 • Sıfır Faiz
 • Yeni Ekipman ve Demirbaş İçin Sunulur

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.