Engelli Vergi İndirimi 2018

16.04.2018
388
Engelli Vergi İndirimi 2018

Erken emeklilik ve devlet kapsamında yer alan birçok kanunundan yararlanmakta olan %40 derecesinde olan engelliler için olanaklar her geçen gün artmaya devam ediyor. %40 dolayında olan engelli raporunuzun olması halinde erken emekli olabilme durumuna sahipsiniz ve aynı zamanda kanun tarafından size tanınan tüm haklardan da faydalanabiliyorsunuz. Kanunlar nezdinde yer alan haklardan biri de çeşitli alanlara yönelik bulunan vergilerden indirim hakkınızın bulunması üzerinedir. Bu konumuzda engelli vergi indirimi 2018 yılında nasıl işliyor, vergi indirimi nedir ve benzeri merak edilen sorulara yönelik tüm bilgiler araştırarak en güncel verilerle sizler için hazırladık.

 

Engelli Vergi İndirimi Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği engelli vergi indirimi nedir ve nasıl bir işleyiş içerisindedir konusunun cevabı aslında oldukça basit ve anlaşılabilir bir düzenek üzerinden gitmektedir. Ücret dahilinde herhangi bir işyerinde çalışan 4/A SSK, 4/C emekli sandığı gibi çalışanların her ay gelir vergisine tabii tutularak kendilerinden vergi kesintisi yaptırımı bulunmaktadır. İşte bu kapsamda vergiye tabii olan çalışanlar arasında %40 engellilik raporu bulunan kişiler her ay maaşından diğer çalışanlar gibi tam kesinti değil, indirimli vergi uygulamasına tabii olunarak kendilerinden kesinti sağlanmaktadır. Bu aksam kanun nezdinde özürlü vergi indirimi veya bir diğer adı olan sakatlık vergi indirimi kapsamında da tanımlanmaktadır. Tam bir hizmet dahilinde olan herhangi bir hastaneden minimum %40 ve üzeri raporu bulunan engelli vatandaşlarımız vergi indirimi hakkından faydalanabilmektedir.

Dereceler ve Yüzdelik Raporu

  • Birinci derecede bulunan engelliler %80 ve üzeri olarak tanımlanmaktadır.
  • İkinci derecede bulunan engelliler %60%79 kapsamında tanımlanmaktadır.
  • Üçüncü derece engelli sayılan vatandaşlarımız ise %40 ila %59 arasında tanımlanmaktadır.

2018 Engelli Vergi İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gelir vergileri her yıl ilgili makam olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen tutarlar kapsamında yapılmaktadır. Bu gelir vergilerinde oluşacak olan vergi indirimlerin hesaplamaları da engelli vatandaşlarımızın rapor oranına göre her sene GİB tarafından değerlendirilerek belirlenmektedir. Buna yönelik 01 Ocak 2018 tarihi ila 31 Aralık 2018 tarihiler arasında kararlaştırılan engelli vatandaşlarımıza yönelik gelir vergisinden uygulanacak olan indirim durumu aşağıdaki gibi olmaktadır.

2018 YILI AYLIK VE YILLIK ENGELLİLİK İNDİRİMİ TUTARLARI VE
 SAĞLANAN VERGİ AVANTAJI
(Aşağıda yer alan tablodaki hesaplamalarda asgari geçim indirimi göz önünde bulundurulmadan çalışma yapılmıştır – dahil değildir)

ENGELLİLİK DERECELERİ VE ÇALIŞMA GÜCÜ KAYIP ORANLARI
(G.V.K. MADDE 31)

AYLIK
İNDİRİM TUTARLARI

AYLIK
VERGİ AVANTAJI

 

1. Derece Engelliler İçin
(Çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş olanlar)

 

1000 TL

 

150 TL

 

2. Derece Engelliler İçin
(Çalışma gücünün asgari %60’ını kaybetmiş olanlar)

 

530 TL

 

79,5 TL

 

3. Derece Engelliler İçin
(Çalışma gücünün asgari %40’ını kaybetmiş olanlar)

 

240 TL

 

36 TL

Engelli Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Hemen yukarıda engelli vatandaşlarımıza yönelik kanunlarda geçen ve hak olarak tanınan vergi indirimleri birçok farklı konu gibi belirli şartları da taşımaktadır. Buna yönelik vergi indirimlerden faydalanabilmek için öncelikli şartlardan biri ilgili vatandaşlarımızın engelli raporuna yönelik derece oranı minimum 3’ncü derece olarak görülmesidir, yani tam teşkilatlı bir hastaneden almanız gereken %40 ve üzeri bir engelli raporunuzun olması gerekmektedir. buna yönelik hemen aşağıda kimlerin faydalanabileceğine dair bilgiler edinebilirsiniz.

  • Ücretli olarak bir işyerinde çalışan kişi ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu diğer bireyler,
  • Kendi işyeri veya serbest meslek erbabı olarak çalışan kişiler ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu bireyler,
  • Basit usul vergi mükellefi olarak işleyiş gösteren engelli vatandaşlarımız ve bakmakla yükümlü olduğu bireyler bu vergi indirimlerinden faydalanabilmektedirler. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.