Engelli ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

17.10.2017
484
Engelli ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Son yıllarda artan ÖTV indirimli araç satın alma işlemi bazen insanları aklının karışmasına neden oluyor. Ülkemizde özellikle yüksek motorlu araçların üzerine uygulanan vergi oranları inanılmaz seviyelere çıkabiliyor. Neredeyse aracın ülke sınırlarına giriş fiyatının iki katına çıkan fiyatlara ulaşabiliyor. Bunda devlet tarafından uygulanan vergi oranlarının yüksekliği ve çok sayıda verginin otomobil fiyatlarına eklenmesi neden oluyor. ÖTV yani özel tüketim vergisi olmadan araç satın alabilmenizi birkaç yolu var. Bu yollardan bazıları şehit ya da gazi yakını olmanız, ailenizde yaşayan sizinle ikamet eden bakıma muhtaç bir hastanın olması şartı koyulmuştur. Eğer bunlardan birisini sağlıyorsanız ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın alabilirsiniz.

Engelli olarak isimlendirilen insanların hepsinin bu indirimden yararlanarak araç satın alabilmesi için belirli şartlar koyulmuştur. Bu şartlardan birisi alınacak aracın maksimum 1.6 motor gücüne sahip olması gerektiğidir. Daha üstünde bir durum olursa araç satın alınma durumunda herhangi bir vergi indirimi alamazsınız. Ayrıca alınacak aracın ÖTV indirim oranları da aracın fiyatına göre farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar yüzünden oranı hesaplamak bazen zor olabiliyor. En son güncellenen fiyatlar ise size aşağıda net bir şekilde verdiklerimiz durumundadır.

Ötv İndirimi Hesaplama

  • 68.400 TL – İndirim Oranı %45
  • 68.401- 123.900 TL – İndirim Oranı % 50
  • 123.901 ve üzeri olan araçlarda ise İndirim Oranı %60 olarak sınırlanmıştır.

Bu fiyat aralıklarından alacağınız bir araca göre ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz. 123.901 TL üzerinde diyelim 150 bin TL’lik bir araç satın aldınız. Aracın indirimli fiyatı 103.448 TL olacak. Yaklaşık 46.500 TL araç indirimi yapılacak. Bu çok büyük bir meblağ olarak karşımıza çıkıyor. Bazen insanlar bu indirimi kullananları yadırgıyor. Ancak kazanılan miktar kendinize yeniden güzel bir ikinci el araç alma fırsatı sunuyor. Tabi bu fiyatlar ve oranlar bayi karlarının durumuna göre artış ya da azalış gösterebiliyor. Sınırda bulunan fiyatları bayiler ile iletişim haline geçerek netleştirip ardından hesaplama yapabilirsiniz. ÖTV indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız bazı şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekiyor.

ÖTV İndirimi Alma Şartları

Engelli birisinin araç alabilmesi için %90 oranında raporlu olması gerektiği konuşulmaktadır. Ancak zannedildiği gibi buna ihtiyaç yoktur. Aracı kullanmak için özel bir tertibata ihtiyaç duyması ya da sol kolda ve elde araç kullanmasını zorlayacak bir durumun olmasını gösteren otomatik vitesli araç kullanır ibaresinin olması gerekmektedir. Bu durum aracın engelli insanın kullanması halinde geçerlidir. Eğer o kullanmayacaksa % 90 engelli olması yeterlidir. Engelli araç alacak kişi de gerekli ehliyetin olması gerekmektedir. A ya da B sınıfı ehliyete kullanacağı araca göre sahip olması gerekiyor. Ve ayrıca ehliyetin üzerinde kullanabileceğiniz aracın kodlarının yazılı olması gerekiyor. 10.02 yazan kod ile anlatılmak istenen otomatik vites araçlardır.

ÖTV indirimi sadece tek başına uygulanan bir indirim değildir. Bir çok kişinin bilmediği detay bu indirimden yararlanan kişilerin aynı zamanda MTV ödemelerinden de muaf olacağıdır. Kredi kullanarak araç satın alacaksanız engellilere uygun herhangi bir araç kredisi olmadığını bilmelisiniz. Engelli insanlarda normal bireyler gibi banka kredi şartlarını kabul ederek aracı için kredi çekebilirler. ÖTV indirimi hak edilerek satın alınan araçlardan alan birisi 5 yıl boyunca aracı satamaz. Eğer bu süre dolmadan aracı satmak istersen ÖTV ödenmek zorundadır. Aksi taktirde aracın satışı gerçekleştirilemez. Otomobil tipi araçlarda 1.6 motor gücünün altında, kamyon ve eşya taşıyan araçlarda ise 2.8 motor gücünün altında olması şarttır. Bu özelliklerin dışında kalan araçlara ÖTV indirimi uygulanamaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.