Enerji Mühendisliği Nedir? Nasıl Olunur?

09.07.2019
295
Enerji Mühendisliği Nedir? Nasıl Olunur?

Analitik düşünmenin en iyi biçimde öğretildiği mühendislik alanı geçen yıllar içinde alt dallara ayrılarak çeşitleniyor. Son yıllarda ülkemizde de en çok revaçta olan mühendislik dallarından bir tanesi enerji mühendisliğidir. Dünya üzerinde tarihi daha eski olmasına rağmen ülkemize giriş tarihi 2008 yılıdır. Bu mühendislik alanı hem makine mühendisliği hem de elektrik mühendisliğinin enerji bileşkelerinden doğan bir meslek alanıdır.

 

Eğer yabancı dil eğitimi yok ise ya da öğrenci muaf ise kişi diğer mühendislik dallarında olduğu gibi 4 yıl lisans eğitimi alarak enerji mühendisi olur.Nedir sorusunun yanıtı ise dünya üzerinde yer alan enerji kaynaklarının etkin bir biçimde kullanılması için yapılacak her türlü mühendislik çalışmasına verilen isimdir.

 

 

Enerji Mühendisliğinde Okutulan Temel Dersler Nelerdir

Enerji mühendisliği eğitimi sonuçta bir mühendislik eğitimi olduğu için bu eğitimde temel mühendislik eğitiminde gösterilen ana derslerin eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler şunlardır:  Teknik resim, fizik, matematik, kimya, statik, dinamik, yüksek matematik, 3D modelleme, elektrik makineleri, termo dinamik sistemler, soğutma sistemleri, akışkanlar mekaniği, yakma ve yanma teknolojileri, güç elektroniği, elektro mekanik sistemler, mekatronik kavramı temel programlama ve imalat makine elemanları, mukavemet temel majör derslerdir.

 

Bunun yanı sıra enerji mühendisliği ile doğrudan alakalı olarak mekanik tesisat, diğer bir deyiş ile mekanikçilerin çok iyi bildiği üzere sıhhi tesisat, doğal gaz ve kaloriferlerin binalarda ister iş yeri olsun, ister döşenmesi için yapılan tesisat döşemeleri, yenilenebilir enerji türlerinin yani güneş, rüzgar, termal, biokütle, hidroelektrik sistemler. Nükleer enerji sistemleri. Termik enerji, tüm yalıtım sistemlerinin öğretilmesi, enerji dönüşümü verilen başlıca derslerdir. Okula göre derslerin süresi, hangi zaman diliminde öğretileceği ve eğitim isimleri değişiklikler gösterir.

Enerji Mühendisliği Nedir

Enerji Mühendislerinin Aldığı Maaşlar Nasıldır

Son yılların en gözde mesleklerinden bir tanesi olması ve bu alanda çok ciddi bir gereksinimin ortaya çıkması, yeni bir meslek alanı olması gibi durumlar maaşlara da yansıyan durumlar arasındadır. Enerji santralleri, yenilebilir enerji alanında  üretim yapan firmalar, işyerinde yenilenebilir enerji sistemi kullanan firmalar için çok fazla gereksinimin olduğu bir meslek dalıdır.

 

Tüm bunlara bağlı olarak da maaşları oldukça iyidir. Burada bilinmesi gereken en temel husus gerek Elektrik Mühendisleri Odası gerek ise Makine Mühendisleri Odasının bu konuda koyduğu alt birim fiyat altında enerji mühendislerinin çalışamayacağıdır. Bu noktada mezun olan gençlerin ister Elektrik Mühendisleri Odası isterler  ise Makine Mühendisleri Odasına kayıt yaptırmaları son derece yasal hakları açısından önemlidir.

 

Eğer enerji mühendisliği olan bir kişi iyi bir okuldan iyi bir derece ile mezun olmuş ise çok iyi bir maaşla işe başlaması söz konusudur. Bunun yanında yabancı dil yeterlilik düzeyi, katıldığı bu alanda mesleki kurslar, varsa deneyimi gibi faktörler ilgili mühendisin alacağı maaşları da doğal olarak yükseltmektedir.

Enerji Mühendisliği Nasıl Olunur

Bu Alanda Uzmanlaşmak Nasıl Mümkündür?

Enerji mühendisliği alanında uzmanlaşma tıpkı benzer diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi olmaktadır. Kişi alanında ilerlemek ve ciddi bir kariyer yapmak istiyor ise bu noktada öncelikli olarak ne istediğine tam olarak karar vermesi gerekir.

 

Elektrik ve Makine mühendisleri gibi kendisine ait bir büro açıp SMM yani Serbest Mühendislik çalışma belgesi alarak dışarıya kendi kapsama alanında çalışabilir. Bunun yanında özel olarak kendisine bir uzmanlık alanı seçip o alanda ilerleme yoluna da gidebilir.

 

Ülkemiz ölçeğinde bakıldığında yenilenebilir enerji bu alanda en ideal olanlardan bir tanesidir. Bu alanda katılacağı workshop, seminer, yüksek lisans programları ile çok ciddi bir biçimde uzmanlaşma mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.