En Kazançlı Yatırım Araçları Ve Getirileri

30.06.2019
270
En Kazançlı Yatırım Araçları Ve Getirileri

 

Günümüzde belirli bir miktar sermayesi olan birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin sadece yüzde onluk bir kısmı parayı nereye yatıracağına ve en çok hangi yatırımdan kar edebileceğini iyi bilmektedir. Uzun yıllar para biriktirdiniz, çok çalıştınız ama şimdi bu parayla  ne yapacağınızı bilmiyorsunuz nereye yatıracağınız konusunda bir fikriniz yok ancak endişelenmeyin çünkü bu yazıyı sizler için hazırladık. Bu yazıda en kazançlı yatırım araçları hangileridir sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Döviz (Getiri Puanı 10/5)

Döviz yatırımı bazen çok mantıklı olmayabilir. Ancak bu listede kendisine yer bulmasının tek sebebi hangi dövize yatırım yapacağınızı öğretmek içindir. Döviz, yerel para birimi dışındaki tüm para birimlerine verilen addır. Dolar, euro, sterlin, dinar hepsi birer dövizdir. Döviz yatırımı yapmak demek aslında o ülkenin ekonomik durumuna da yatırım yapmak demektir. Eğer bir ülkenin geleceğini kendi ülkenizden daha iyi görüyorsanız döviz yatırımı her zaman mantıklı bir seçenek olacaktır. Döviz yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kendi ülkenizin enflasyon oranının, yatırım yaptığınız dövizden daha yüksek olması gerekliliğidir.

Türkiye’de şuanda enflasyon %18 civarında birkaç gün sonra %15’e düşmesi bekleniyor, siz bu enflasyon oranı ile kalkıp %30 enflasyon yaşayan bir ülkenin parasına yatırım yaparsanız %100 kaybedeceksiniz demektir. Bu nedenle yatırım yaptığınız dövizi iyi tanımanız hangi ülkeye ait olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Amerikan doları, adı üstünde Amerika Birleşik Devletlerinin para birimidir. Sadece Amerika’da değil dünyada pek çok ülke Amerikan dolarını kullanmaktadır.

Amerikan doları yıllık enflasyonu %2,5 civarındadır. Yani Türkiye’den 7-8 kat düşük bir enflasyona sahiptir. Bu oran Amerikan Dolarının Türk Lirasına kıyasla çok daha az değer kaybettiğini göstermektedir. Bu nedenle Amerikan doları yatırım yapılabilir bir döviz cinsidir.  Amerikan dolarının 2018 getirisi yaklaşık %41 olmuştur. 2 Ocak 2018’de 100 bin TL ile dolar alan birisinin parası, 2 Ocak 2019’da 141 bin TL’ye yükselmiştir. Bu nedenle Döviz en kazançlı yatırım araçları arasındadır. En kazançlı yatırım araçları arasında en yüksek getiriyi enflasyonu en düşük döviz cinsi vermektedir.

Altın ( Getiri Puanı 10/6)

Altın Türk milletinin en sevdiği en popüler yatırım araçlarından birisidir. Altın’a yatırım yaptığınızda doğal olarak Amerikan dolarına da yatırım yapmış olursunuz. Çünkü dünyada ki altın fiyatı dolar ile ölçülmektedir. Yani dolar yerel para birimine karşı yükselince altın fiyatları da paralel olarak yükselecektir.

Altın pek çok yatırımdan hatta dövizden bile daha fazla kazandıran yatırım aracıdır. 2000 yılında 10 bin TL ile altın alan birisinin parası bugün 450 bin TL’ye yükselmiştir. Altın huzursuz ortamdan etkilenen bir yatırım aracıdır. Ülke ekonomileri kötüye gittiğinde ülke yerel paralarının değer kaybedeceğine yönelik endişeler ortaya çıkar ve pek çok kişi altına yönelir.

Çünkü altının dünyada belli bir miktar rezervi vardır, daha fazla altın basmak gibi bir olay olmadığı için uzun vadede hiçbir zaman altının değeri düşmeyecektir. Ancak para birimleri öyle değildir. Bugün piyasada bulunan para miktarı kadar para basarsanız paranız iki kat değer kaybeder ve o ülke para biriminden sermayesi bulunan yatırımcıların paraları iki kat azalır. Altında böyle bir olay kesinlikle yoktur.

Altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Altına para yatırıp da 1 ay sonra kar beklemek normal bir davranış değildir. Altın yatırımını kısa vadeli düşünüyorsanız zarar etme ihtimaliniz yoktur. Eğer cebinizdeki paranın bir bölümüne 5-10 yıl boyunca ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, altına yatırım yapabilirsiniz büyük ihtimalle kar edeceksinizdir. Altın 2018 yılında %39 getiri sağladı. 2018’in başında 100 bin TL ile altın alan birisinin parası 2019 başında 139 bin TL’ye yükseldi. Altın en kazançlı yatırım araçları arasındadır.

Yatırım Fonları (Getiri Puanı 10/3-8)

Yatırım fonları bu listede biraz daha yukarıda kendine yer buldu. Ancak sakın yatırım fonlarının her çeşidinin altın ve dövizden daha karlı olduğunu düşünmeyin hatta pek çok yatırım fonu vadeli mevduattan bile daha az getiri elde edebilmektedir.  Yatırım fonları, çeşitli yatırım enstrümanlarına parça parça yatırım yapmanızı sağlayan likit varlıklardır.
Örneğin, döviz sepeti adı verilen fonlar vardır. Bu fonlarda, dolar, euro, sterlin gibi envai çeşit döviz cinsi bulunur. Siz bu döviz cinslerinin hepsine tek tek yatırım yapsanız satmaya kalktığınızda farkınızda olmadan birileri düşebilir ve zarar edebilirsiniz. Ancak yatırım fonlarında böyle bir olay yoktur. Satış emri geldiğinde tüm döviz cinslerinden aynı anda
çıkış yapılır ve kolaylık sağlanır.

Yatırım fonları aynı zamanda riski azaltmak için de ortaya çıkmıştır. Örneğin çok riskli ve düşük riskli iki enstrümana bir arada yatırım yapmanızı sağlayarak hem yüksek risk sayesinde yüksek getiri elde etmeniz hem de düşük riskin avantajıyla paranızı kaybetmemeniz veya çok az kaybetmeniz hedeflenir. Yatırım fonları bu alanda uzmanlaşmış fon yöneticileri tarafından yönetilirler. Yatırım fonlarında yatırım yapılan enstrümanlardan birinin düşeceği öngörülüyorsa yatırım fonu yöneticileri bu enstrümanın fondaki ağırlığını azaltır böylece olası düşüşlerde kayıplarınız azaltılmış olur.

Yatırım Fonları risklerine göre ayrı gruplara ayrılmaktadır. A B grubu şeklinde pek çok yatırım fonu bulunmaktadır. Yatırım fonları sayesinde hisse senetlerine, altın ve dövize bir arada, riskli ve risksiz pek çok yatırım aracını alıp satabilirsiniz. Örneğin gayrimenkul katılım fonlarıyla hiç ev veya arsa almakla uğraşmadan yatırım yaparak gayrimenkul piyasasından sermayenize etki yapabilirsiniz. Yatırım fonları için getiri puanımız 3 ile 8 arasında değişmektedir. Yatırım fonları en kazançlı yatırım araçları arasındadır.

Hisse Senedi ( Getiri Puanı 10/9)

Hisse senedi bir şirkete çok düşük tutarlarla bile ortak olmanızı ve şirketin karından, büyümesinden yararlanmanızı sağlar borsada pek çok sektöre ait pek çok farklı şirket işlem görmektedir. Borsadaki şirketlerin hisse senedi fiyatları o günkü ekonomik şartlara göre çok ciddi tepki verebilir yükselebilir veya düşebilir.

Örneğin petrol üreten bir firmanın petrol fiyatlarına indirim gelmesi haberiyle beraber alt üst olabilir şirketin piyasa değeri aniden iki kat azalabilir. Hisse senetleri ufak bir gelişmeye bile çok ciddi tepkiler verebildiğinden en kazançlı aynı zamanda en çok kaybettiren yatırım araçlarından biridir. Hisse senedi öyle bir yatırımdır ki bir ayda elde edeceğiniz karı hiçbir yatırım aracında 1 yılda elde edemezsiniz.

İnsanları hisse senedinden uzak tutan yegane olay, aşırı riskli olmasıdır. Az önce de belirttiğimiz gibi özellikle Türk şirketlerinin piyasa değerlerinin yerlerde sürünmesinden dolayı ufak bir sermaye çıkışı hisse senedi fiyatlarını düşürebilmektedir. Hisse senedi piyasasını bir örnekle açıklayalım.

Bir şirkete ortak olmak isteyen X adında biri vardır. bu kişi ortak olmak istediği şirketin hisse senetlerini satın almak için, bir aracı kurum seçmesi gerekmektedir. Aracı kurum seçildikten sonra Y adındaki hisse senedine al talimatı verilir, eğer piyasada aynı şirketin hissesini satan biri yoksa bu kişi hisse senedini alamayacaktır. Ancak hisse senedine bir alım talebi girilmiş fakat talep karşılanamamıştır. Bu durumda hisse senedinde bir talep enflasyonu yaşanacak ve fiyat hisse senedini satan birini bulana kadar yükselecektir. Aynı şey satışta da gerçekleşir birileri şirketin hisselerini satmak istiyor ancak alıcı bulamıyorsa hisseler aşağıya doğru düşecektir. En kazançlı yatırım araçları arasında hisse senetleri bulunsa da bazı hisse senetlerinden uzak durmanız gerekir.

Sığ, Geniş Hisseler Ve Hisse Senedi Dolandırıcıları

Hisse senetlerinde sığ ve geniş tabiri vardır. Piyasa değer ve işlem hacmi düşük olan hisse senetleri sığ olarak tabir edilir. Bu hisse genelde keriz avlamak için kullanılır, şirketin piyasa değeri o kadar düşüktür ki ufak bir  yatırım bile şirketin hisse fiyatlarını yukarı taşıyabilir. Bu avlanmaya gelmemeniz için size olayı anlatmak istiyorum Öncelikle zengin ve sermayesi yüksek olan kişiler avlayıcı olarak tabir edilir. Bu kişiler sığ bir hisse seçer, bu kişiler zengin birkaç gruptan da oluşabilir. Hisse fiyatının yukarı doğru tırmanması için hafiften şirketin hisseleri satın alınmaya başlar.

Hisse senedi her kapanışta %5-10 arası yükselişle günü kapatır. Daha sonra bu hisselerin  her yerde reklamı yapılmaya başlar. Hissenin geleceği olduğu 4-5 kat yükseleceği söylenir durur. Sonrasında tek tek keriz diye tabir edilen küçük yatırımcılar hisseye doğru çekilir. Hepsi çok para kazanmak umuduyla hisseleri satın almaya başlar. Ancak tuzağa düştüklerinin zerre farkında değillerdir.

Küçük yatırımcıların da etkisiyle beraber şirketin hisseleri iki katına çıkmaya başlar. Sonrasında bazı şanslı kerizler hisseden çıkar ve oltaya yakalanmadan iyi bir karla ayrılırlar. Daha sonra avlayıcı diye tabir ettiğimiz varlıklı  dolandırıcılar hisseden ufak ufak çıkmaya başlar. Her çıkışında karla ayrılırlar ve küçük yatırımcılar hissenin daha da düşebileceğinden korktukları için, onlarda daha az zararla ayrılmak için hisseden çıkarlar. Sonunda büyük avlayıcılar da hisseden tamamen çıkıp tahtayı kapatırlar ve hisse senedinin fiyatı eski  haline hatta daha da düşük fiyata geriler. Bu işlemden karlı çıkan tek kişi büyük yatırımcılar ve  bazı birkaç şanslı kerizdir. Hisse senedi piyasasında böyle oltalara gelmemek için kesinlikle sığ hisselere yatırım yapmamalısınız . En kazançlı yatırım araçları arasında hisse senedi bulunsa da bu tip hisseler genellikle para kaybetmenize neden olur.

Güvenilir Hisseler 

Geniş hisselerde avlanma gibi bir durum yoktur. Hissenin düşmesi için çok yüksek miktarda satım yapılması gerekir. Örnek verelim Koç Holding şirketinin hisselerinin %10 düşmesi ve sizin %10 para kaybetmeniz için 4,5 milyar TL eski parayla 4,5 katrilyon lira satış yapılması gerekir. Bu nedenle geniş hisselerde daha güvenli olursunuz Hacmi geniş hisseler BIST 30 ve BIST 100’de listelenirler. Diğer hisseler büyük yatırımcıların kendi kendilerin
tatmin ettikleri bir kumar masasından farklı bir yer değildir. Gel gelelim ki hisse senedi yatırımı çok kazançlı bir yatırımdır. Ama alacağınız şirketin hissesini iyi seçmeniz gerekir, evlilik için arabanız için eviniz için biriktirdiğiniz parayı kaybetmek veya zarar etmek size sıkıntı veriyorsa eğer. En kazançlı yatırım araçları arasında bir numarayı hisse senetlerine veriyoruz.

Son 1 Yıl Bıst 100 Getirisi :  – %1

Riski Düşük Getirisi Yüksek Güvenilir Hisseler 

 

1- KOCHOL

2- TUPRS

3- THYAO

4- TTKOM

5- BIMAS

 

Bu yazıdaki hiçbir bilgi yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.