En İlginç 5 Paradoks

17.09.2017
499
En İlginç 5 Paradoks

Dünyanın en ilginç paradokslarına geçmeden önce paradoks nedir sorusunu cevaplayalım. Paradoks, görünüşte doğru olan ancak derine indikçe işin içinde çıkılamayan bir hal alan çelişkiler bütünüdür. Bir başka tanım da ise paradoks, başı sonu ve aynı zamanda sonu da başı olan kısır döngüler olarak adlandırılmış. Yani bir konu hakkında çelişkiye düşüp işin içinden çıkılamayan bilgiler bütünüdür diyebiliriz.

Aslında yaşadığımız dünyayı paradoks olarak adlandırabiliriz. Biz dünyaya bir anlam yüklemeye çalıştıkça işin içinde çıkılamaz bir hal alır ve o döngü sürekli kendini tekrar eder. Paradokslar ile özellikle bilim alanında karşılaşırız. Şimdi sizlere birçok insanı oldukça fazla edilen ve belki birçoğunuz tarafından bilinen paradoksları sıralayacağız.

İşte En İlginç Paradokslar

En çok bilinen paradoksları bir araya getirdik ve işleri sizin için içinden çıkılamaz bir hale soktuk. Gelin hep birlikte bunlara bakalım.

1.Doğru Yanlış Paradoksu

Aslında en çok bilinen paradokslardan biridir. Bunu şöyle açıklayabiliriz.

Doğru – Yanlış Paradoksu

Elinizde bir kağıt var ve bu kağıdın bir yüzünde “Bu kağıdın arkasında yazan cümle doğrudur.” yazsın. Kağıdın arka yüzünde ise “Bu kağıdın ön yüzünde yazan cümle yanlıştır.” yazsın. Sizce hangi cümle doğrudur?

2.Yalancı Paradoksu

Yalancı paradoksu en çok bilinen paradokslardan biridir. Bir kişi “Şimdi yalan söylüyorum!” şeklinde bir cümle kurarsa, acaba doğru mu söylüyor yoksa yalan mı söylüyor?

Yalan Paradoksu

3.Sınav Paradoksu

Bu paradoksu birçok öğrenci duymuştur, Sınav Paradoksu! Bir öğretmen bir Cuma günü öğrencilerine şöyle der “Gelecek hafta hiç ummadığınız bir gün sizleri sınav yapacağım!”

Sınav Paradoksu

Buradaki sorun şudur; “Öğretmen sınavı Cuma günü yapamaz. Eğer Perşembeye kadar sınavı yapmamışsa öğrenciler sınavın Cuma günü olduğunu bilerek gelecektir. Aynı şekilde Perşembe günü de yapılamaz. Çünkü öğrencilere Cuma günü yapılacak sınav sürpriz olamayacağı için Perşembe günü de sınava hazırlıklı gelecektir. Yine Çarşamba günü de sınav yapılamaz. Çünkü Salı günü sınav olmamışsa Çarşamba olacağını öğrenciler bilecektir. Aynı durum Pazartesi ve Salı günleri de geçerli olacağından sınav hiçbir şekilde yapılamaz!”

4.Epimenides Paradoksu

Giritli olan Epimenides bir gün şöyle bir cümle kurar; “Bütün Giritliler yalancıdır.”

Epimenides Paradoksu

Peki sizce bu söz doğru mudur yanlış mıdır?

5.Doğal Sayılar ve Tek – Çift Sayılar Paradoksu

En çok bilinen paradokslardan biri de sayılar paradoksudur. Şimdi bunu bir örnekle gösterelim.

Sayılar Paradoksu

X= {1,2,3,4,5,∞} = Doğal Sayılar Kümesi

Y= {1,3,5,7,∞} = Tek Sayılar Kümesi veya

Z= {2,4,6,8,∞} = Çift Sayılar Kümesi

Şimdi Matematiğe göre doğal sayılar kümesi tüm kümeleri kapsar. Fakat Doğal Sayılar Kümesi ve Tek Sayılar Kümesi ve / veya Çift Sayılar kümesi sonsuzdur ve eşittir. Peki bu nasıl olur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.