En Hızlı Şekilde Kredi Nasıl Çekilir?

08.12.2018
186
En Hızlı Şekilde Kredi Nasıl Çekilir?

Acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için banka müşterileri çeşitli yöntemlerle kredi çekme taleplerinde bulunabilirler. Bu yöntemler: banka şubesinden başvuruda bulunma, SMS ile başvuruda bulunma, telefon bankacılığı ile başvuru, online bankacılık ile başvuru ve mobil bankacılık ile başvuru yöntemleridir. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemlerin kimisinde kredi başvurusu zaman alabilirken, bazıları daha hızlı şekilde değerlendirilebilmektedir. Yazımızda hangi kredi türlerine başvurunun hızlı yapılabileceği ve hangi kanallardan yapılırsa daha çabuk yanıtlanacağı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 

Hangi Kredi Çeşitleri Hemen Değerlendirilir?

Eğer kredi çekmenizdeki amaç konut veya taşıt almak değilse; ihtiyaç kredilerine başvuruda bulunmalısınız. İhtiyaç kredileri, en çabuk değerlendirilen kredi türleridir. Eğer mobil bankacılık, internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya SMS bankacılığı ile bu başvurunuzu gerçekleştirirseniz; kredi onay süreciniz son derece hızlı olacaktır. Bankanın otomatik olarak değerlendirdiği bu krediler kısa süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yalnızca birkaç dakika içerisinde kredi sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat konut kredisi veya taşıt kredisi başvurularında, birçok belge ve döküman talep edildiğinden dolayı; hem bu belgelerin kontrol edilmesi, hem prosedürlere uygunluğunun araştırılması hem de değerlendirilme süreci uzun olacağından; hızlı bir kredi türü olmadığını söyleyebiliriz. Fakat ihtiyaç kredilerinde durum böyle değildir. En hızlı olan kredi türü ihtiyaç kredisi başvurusudur. İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız kredi başvurularında yalnızca dakikalar içerisinde sonucunuzu öğrenebildiğiniz gibi, yine dakikalar içerisinde talep ettiğiniz tutarın onaylanmasını takiben hesabınıza para aktarılabilir. Fakat başvurularınızı şubeden gerçekleştirirseniz; bu süreç uzayabilir. Bunun için ya SMS bankacılığını ya da internet bankacılığını kullanmanız gerekmekte.

 

İnternet Bankacılığı Üzerinden Anında Kredi Başvurusu

En hızlı şekilde yanıt alabileceğiniz kredinin ihtiyaç kredisi olduğunu söylemiştik. Hızlı değerlendirilmesi, anında hesaba yansıtılması nedeniyle en çok tercih edilen seçenek de budur. Fakat ihtiyaç kredileri online kanallardan yapıldığında talep edilen meblağlar sınırlıdır. Bankadan bankaya göre değişenlik gösterse de, en fazla 35.000 ₺‘lik başvurularınızı yapabilirsiniz. Fakat banka şubesine gittiğinizde yapacağınız başvurularda, gelir durumunuza göre 100.000 ₺‘ye kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada önemli olan kredi puanınız ve gelir durumunuzdur. Aylık gelirinizin ortalama 10-15 katına kadar kredi çekebilirsiniz.

 

Onaylanan Krediyi Nasıl Kullanabilirsiniz?

İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurularınızın değerlendirilmesini takiben birkaç dakika içerisinde krediniz hesabınıza yansıtıldığı gibi, krediyi kullanmak için ATM’den paranızı çekebilirsiniz. Ya da onaylanan krediniz hesabınıza yattıktan sonra bir başka banka hesabına havale/EFT de yapabilirsiniz. ATM’lerden para çekme limiti yine bankadan bankaya göre değişkenlik gösterir. Ortalama 24 saat içerisinde 1.500 ₺ ile 2.500 ₺ arasında bir para çekme limiti bulunmaktadır. Fakat kredi ödemelerinizi, fatura ödemelerinizi, vergi ödemelerinizi vb. ödemeleri bu limit haricinde banka hesabınızdan ödeyebilirsiniz. Ayrıca hesabınıza yatan tutar için banka şubesine giderek, tümünü tek seferde çekme durumu da bulunmaktadır.

 

Hızlı Kredi Çekmek için Başvurusu Kredi Kartı Gerekli mi?

Bankalardan kredi çekme talebinde bulunmak için kredi kartınız olması gerekmez. Bankanın müşterisi olmanız yeterlidir. Banka müşterisi değilseniz, ilgili bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri olabilme şartlarını öğrenebilirsiniz. Telefon veya internet aracılığı ile müşterisi olabileceğiniz bankalar bulunmaktadır. Bu bankalarda vadesiz hesap açtırdıktan sonra internet bankacılığını anında kullanabilirsiniz. Ardından internet bankacılığı menüsünden krediler sekmesine giriş yaparak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurularınız, SMS ile veya e-posta yolu ile tarafınıza bildirilecektir. Olumlu değerlendirilen başvurularınızın akabinde, kısa süre içerisinde vadesiz TL hesabınıza talep ettiğiniz miktar, banka tarafından yatırılacak olup; bu tutarı dilerseniz ATM’lerden para çekerek kullanabilir, dilerseniz banka şubesinden çekebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.