En Fazla Kaç Bankadan Kredi Çekebilirim?

29.01.2019
230
En Fazla Kaç Bankadan Kredi Çekebilirim?

Banka kredileri konut, ihtiyaç, taşıt olmak üzere değişken kriterlere bağlı olarak kullanılır. Ancak her biri için aranan nitelikler kredi notu ve gelir durumudur. Gelir beyanında bulunduktan sonra bankaya yapılan kredi başvurusu olumlu sonuçlanmış olabilir. Kullanılan krediye ek yeni bir kredi çekmek isteyenlerin bazı şartları yerine getirip getirmediği kontrol edilecektir. Hali hazırda kredisi olanlar ikinci bir kredi kullanımı yapmak istediğinde zorlanabilir.

 

İkinci Kredi Başvurusunda Gerekli Şartlar

Mevcut kredisi olup yeni bir kredi kullanımı için başvuruda bulunacak kişilerde aranan şartlardan bahsedecek olursak; tüketicinin talep ettiği yeni kredi tutarının gelirle orantılı olması gerekir. Her bankada geçerli olan tek bir müşteri limiti bulunur. Tüketicinin gelirine göre belirlenen bu limitin üzerinde kredi kullanmak mümkün değildir. Bu nedenle kişinin gelirinin yüksek olma şartı aranacaktır. Ayrıca borç ödeme düzeni de yeni bir kredi kullanımı için aranan şartlardan biridir.

 

Birden Fazla Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Tüketicinin vadesi dolmamış kredisi olması durumunda yeni bir krediye hatta birden fazla krediye belli aralıklarla başvurma hakkı tabi ki vardır. Ancak bankanın tüketicisine bu hizmeti sağlayabilmesi için öncelikle ödemeleri düzenli yapması gerekir. Gelir de belirleyici en önemli etmendir. Örneğin tüketici kredisi kullanmak isteyen kişi gelirinin maksimum 10-12 katı kadar kredi kullanımı yapabilir. Dikkat edilmesi gereken durum ise vade tutarının aylık gelirin %50 sini geçmemesi gerektiğidir. Örneğin; 5000 TL aylık geliri olan kişiler maksimum 50.000 TL ihtiyaç kredisi kullanabilir. Bu oranı geçmemek kaydıyla birden fazla kredi kullanımı yapılabilir. Ayrıca aylık taksitlerin toplamı 5000 TL gelirli birey için maksimum 2500 TL olması gerekir. Aksi durumda yeni kredi başvurusu olumlu değerlendirilmeyecektir.

Sıklıkla kredi kullanımına ihtiyaç duyan bir kişinin vadelerini uzun tutarak aylık taksit tutarını azaltması aylık gelir ortalama limitine takılmayı önleyebilir. Ayrıca mevcut kredilere düzenli ödemeler yapılması yeni bir kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasına yarar sağlayacaktır.

 

Birden Fazla Kredi Kullanmak için Neler Yapılabilir?

Birden fazla kredi kullanımı yapmaya ihtiyaç duyulması durumunda kişinin toplam müşteri limiti devreye girer. Bu limit maksimum banka hizmetinden yararlanabileceğiniz tutarı belirleyecektir. Kredi limitini arttırmak isteyen tüketici varsa kredi kartı borçlarını azaltabilir. Ayrıca mevcut borçların azalmaya başlamasıyla da azalan borç tutarı kadar müşteri limiti artacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise kredi notudur. Bankaya borçlarını düzenli ödeyen tüketici mevcut borcu olduğundan dolayı belli bir oranda kredi notunu da olumsuz etkilemiş olur. Çünkü kredi notunu belirleyen etmenlerden biri de mevcut borçlardır. Özellikle yeni kredi kullanımı yapmış olanların kredi notunda düşüş gözlenir. Borca düzenli ödemeler yapılması ve taksitlerin azalmaya başlamasıyla birlikte kredi notu yükselmeye başlar. Böylece yeni bir kredi kullanımı mümkün olabilir.

Gelirin yüksek olması ise birden çok kredi kullanımını kolaylaştırır. Bankanın gözlemleyemediği geliri olan tüketiciler özellikle serbest meslek grupları gelir beyan eder belgeleriyle banka şubesine giderek gelir güncellemesi yapmalıdır. Böylece bankanın yeni bir kredi kullandırması kolaylaşacaktır.

 

Bankadan En Fazla Kaç Kredi Çekilebilir?

Bu soruya aslında kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Yukarıda belirtilen şartlar ve kriterler değerlendirildiğinde bu sayı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Yüksek gelirli tüketiciler aynı veya farklı bankalardan çok sayıda kredi kullanımı yapabilir. Geliri yüksek olan kişilerde aranacak kriter kredi notudur. Tüketici kredilerinde toplam limit 50.000 TL ve 100.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra konut kredisi kullanmış ve ödemelerine devam eden kişiler ihtiyaç kredisi başvurusunda da bulunabilir. İpotekli konut kredilerinde müşteri limitinin etkilenmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Konut kredisi ödemeleri düzenli yapıldığı sürece ihtiyaç kredi limitini etkilemediği gözlemlenecektir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.