En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

30.10.2017
255
En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi, her türlü ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak bankaların sunmuş olduğu bir kredi çeşididir. Her türlü ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir kredi olmasından dolayı ise, oldukça talep edilen ve kullanılan bir kredi olmaktadır. Aynı zamanda düşük faiz oranları bu kredi için söz konusu olmaktadır. Kredi kullanımlarında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ve bu hususlar maliyeti arttırıcı veya azaltıcı rol oynamaktadır. Faiz oranları da bunlar arasında en önemlisidir.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde bankalar, fon toplayan en önemli finansal kaynaktır. Kredi piyasası ise, arz ve talep doğrultusunda bir araya gelerek, piyasada oldukça fazla sayıda banka ve finansal kuruluş olmasından dolayı bir rekabet ortamında işlem sürmektedir. Her iki taraftan bir inceleme yapılması söz konusu olursa eğer, bankalar ve finansal kuruluşlar daha çok kredi kullandırmak isterler ve oldukça fazla müşteriye ulaşarak müşteri portföyünü arttırmak isterler. Aslında hitap ettiği kitlenin genişlemesi ile rekabet ortamında aktif olarak ilerlemek ve ayakta kalmak isterler. Müşteri ise, kredi piyasasında talepte bulunduğu kredinin maliyetinin az olmasını, ödeme kolaylığının bulunmasını ve ihtiyaçlarını karşılamasını isterler. İşte bu iki taraflı düşünce ele alındığında, ortak bir noktada buluşmak gerekmektedir.

Kredi faizleri her zaman esnek olmalıdır. Bankaların temel amaçlarından bir tanesi de, fon fazlası bulunan kişilerle fon ihtiyacı olan kişileri bir araya getirmektir. Bu noktada işleyişi oldukça önemli bir konudur. Faiz oranlarının düşük olması ve vade oranının esnek ve çeşitli olması oldukça önemli bir kavramdır. Çünkü çeşitli vade oranlarının belirlenmesi ile faiz oranları da değişmektedir. Bu bilinen bir durumdur. Fakat şunu da bilmek gerekir ki, faiz oranının düşük olması ile bazı bankalar masraf maliyetlerini çoğaltmakta ve bu durumda maliyet durumuna göz atıldığında, faiz oranının azalması herhangi bir şekilde maliyeti düşürmemektedir. Kredi talebinde bulunan kişinin bu konuya oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi durumda zarara sebebiyet olacaktır.

En Düşük Faizle İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Birçok banka ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Bu kredilerin faiz oranları ve vadelerinin, bankadan bankaya değişiklik göstermesi görülmektedir. Bu sebepten dolayı, kredi kullanımında ön araştırma yapılması oldukça faydalı bir durumdur. Her banka için çeşitli araştırmalarda bulunarak, belirli bir miktar baz alınarak bu miktarın faiz oranı, vadesi ve masrafları öğrenilmeli ve daha sonrasında bir karar aşamasına geçilmelidir.

İhtiyaç kredilerinde 2016 yılında en düşük faiz oranlarının yer aldığı bankalar arasında; Garanti Bankası %1.28, Denizbank %1.35, Akbank %1.39, İş Bankası %1.38 ve ING Bankası %1.28 faiz oranıyla piyasa içerisinde yer almaktadır. Tabi vade oranları da bir o kadar değişebilmektedir. Hatta bankaların internet sayfalarını ziyaret ettiğinizde aylık ve yıllık faiz oranlarını da görebilirsiniz. Ve belirli bir miktarda hesaplama yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.