Emekliler İçin Faizsiz Avans

29.04.2019
209
Emekliler İçin Faizsiz Avans

Artan fiyatlar toplumun çalışmayan kesimi olan emeklileri çok daha fazla etkiliyor. Onlara destek olması adına önemli karar alındı. SGK tarafından verilecek olan avans, mali açıdan bir parça olsun rahatlamalarını sağlayabilir. Verilecek avansa, emeklilik ya da gelir başvurusu yapanlar isterlerse sahip olabiliyor ve ödenecek miktar net asgari ücretin üç katı olarak 6 bin 62 ₺ bir tutarı ifade ediyor. Üstelik bu avans için faiz söz konusu değil. Emekliler için faizsiz avans için detayları yazımızda bulacaksınız.

Emeklilerin sayısı ülkemizde milyonları buluyor ve 2019 yılı ocak ayı ile birlikte zamlı maaşlara kavuştular. Zam oranları SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 10.19 oranında olurken memur emeklilerinde oran yüzde 10.73 oldu.  Üstelik bir diğer önemli miktar maaşlara, yüzde 4 oranındaki ek ödemeler hesaplanarak eklendi ve maaş ödemeleri yapıldı. Zamlı maaşları emeklilere 6 ay boyunca verilirken yıl içinde iki adet bayram ikramiyesi ödemesi de yapılacak.

Yeni emekli olmayı düşünenler için bir ek olanak daha getirildi. Bu yıl emekli olabilmek için bekleyenler, maaşlarına bir an evvel bağlanıp emekliliğin tadını yaşamak istiyor. Onlar için bir diğer olanak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından getirildi. Yeni emekli olmayı planlayanlar ve gelir başvurusu yapmış olanlara faizsiz avans imkanı geldi. Bu avanstan faydalanmak amacıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe vermek yeterli oluyor. Üç asgari ücret tutarını bulmakta olan parayı alarak değerlendirmek yeni emekli olacaklara hak olarak verildi. Üstelik alınacak olan avans için geri ödemeler oldukça avantajlı ve ana para dışında herhangi bir faiz talep edilmiyor.

Emekliler İçin Faizsiz Avans Şartları

Bu avantajdan, emeklilik için tüm şartları sağlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu‘na emekli olma başvurusunu yapanlar yararlanabiliyor. Maaş almayı bekleyenler, ama henüz maaşı bağlanmayanlar avans imkanını yakalıyor. Ayrıca bu avans avantajı, gelir için başvuran hak sahiplerini de kapsıyor.

Avans Alabilmek İçin Süre Şartı

Emeklilik için faizsiz avans için süre şartı bulunuyor. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu‘na emeklilik ya da gelir için başvuru yapmanız üzerinden 90 gün geçmiş ve henüz maaşınız bağlanmamışsa, yazılı dilekçeyle başvuru yapabilirsiniz. Kısacası avans başvurusu yapabilmeniz için, emeklilik başvurusunun üzerinden 90 gün geçmesini beklenme zorunluluğu var.

Avans Miktarı Belirlenmesi

Emekliler için faizsiz avans miktarı maaşınıza başlı olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirleniyor. Avans miktarı için bir üst sınır da var. Emekli faizsiz avans miktarı belirlemesi, yeni bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçememektedir. 2019 yılı için emekliler için faizsiz avans başvurusu yapan emekliye:

2.020,90 TL X 3= 6.062,7 TL

Gelir için başvuran hak sahibine ise

2.020,9 X 2= 4.041,8 TL ye kadar avans ödemesi yapılıyor.

Çekilen Avans İçin Geri Ödeme

Toplu biçimde alınan avans için geri ödeme taksitlendirilerek yapılıyor ve faiz alınmıyor. Emekli olmayı beklerken biriken para avans hesabında önem taşıyor. Verilen avans, emekli olarak bağlanacak olan gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümünden, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek alınıyor.

Eski Emekliler Avans Alabiliyor Mu?

Eski emeklilerin talepleri olsa dahi şu an için eski emekliler için böyle bir avans uygulaması bulunmuyor. Kabul edilmesi durumunda eski emekliler de verilecek faizsiz avans sayesinde yaşadıkları nakit sıkıntısını aşabilir. Faizsiz biçimde verilecek avans ile emekliler, bankalara kredi başvurusu yapıp faiz yükü altına girmeden de bu sayede kurtulabilir. SGK tarafından bu yönde bir karar çıkması, eski emekliler  tarafından isteniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.