Elektrikli ve Hibrid Araç Satışları Hakkında Bilgi

12.07.2017
214
Elektrikli ve Hibrid Araç Satışları Hakkında Bilgi

Azalan yer altı kaynakları sürekli olarak alternatif enerji kaynaklarının bulunması yönünde çalışmaları beraberinde getiriyor. Özellikle de motorlu taşıtlarda çevre kirliliğinin de vermiş olduğu etkiye bakarak birçok üretici firma bu konuda çalışmalarını giderek arttırıyor. Bu konuda şu an gündem de olan ve insanların tercih ettikleri araç türleri elektrikli ve hibrid şeklinde çalışan araçlardır. Japonya’da bu konuda zirvede olan ülke diyebiliriz. Dünyanın en büyük motorlu taşıt üreticilerinden olan Almanya’da 2030 yılına kadar petrol ile çalışan araçların ülke sınırları içerisinde olmayacağının kararını aldı. Bu ne kadar uygulanabilir olacağını zaman gösterecektir. Ülkemizde de her yıl bu yatık türü ile çalışan araçların sayısı artıyor.

TEHAD tarafından yapılan açıklama ile yani Türkiye Elektrikli ve Hibrid araçlar derneği tarafından bu türde araçların her yıl satışlarının arttığı söyleniyor. Şu an için istenilen seviyenin altında olsa da satışların belirli bir oranda artması bile gelecekte insanların tercihleri arasında öncelikli olacağının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu iki motor arasında ki fark birisinin sadece elektrik ile çalışırken diğerinin hem elektrik hem de benzin ile çalışmasını sağlamaktadır. Günümüzde hibrid motorlu araçların daha çok tercih edilmesinin nedeni kendi kendine şarj etme özelliğinin olmasıdır. Elektrikli araçların dolumu için yeterli sayıda dolum merkezinin olmaması da bunun bir nedenidir.

Elektrik ya da Hibrid Araç Almak

BMW, Hyundai, Honda, İnfiniti, Kia, Lexus, Mercedes , Porsche, Range Rover Renault, Toyota ve Volvo markalarının ülkemiz sınırları içerisinde satışları bulunuyor. Ülkemizde 2017 yılının ilk altı ayı itibariyle 33 adet elektrikli araç satılırken, toplam 1401 tane hibrid aracının satıldığını söyleyebiliriz. Hibrid iki yatıklı olması ve düşük emisyon imkanı ile kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Bu markalar arasında en çok satış yapan firma ise hatta çok önemli bir kısmının satışını yapan Toyota firmasıdır. Toyota C-HR hibrid arası 1203 tane aracın bu dönemde satışını gerçekleştirmeyi başarmıştır. Şu an için bu da o aracın ikinci el piyasasının oluşmasını beraberinde getirmektedir.

                   Toyota CHR

2025 yılı itibariyle satılan her 4 araçtan 1 tanesinin bu yatık türü ile çalışan araçlardan olduğunu söyleyebiliriz. Elektrikli araçların oranının artması içinse dolum tesislerinin sayısının artması gerekmektedir. Tabi buna beraber olarak kendi kendine şarj üretebilen araçların da tercih edilmesi bu satış oranının artmasını yardımcı olmaktadır. Ülkemizde araç alan bir çok insan araçlarını istedikleri zaman satarak nakde çevirmek istemelerinden dolayı ise bu oranının yükselmesi biraz yavaş olmaktadır. Genelde bu araçları tercih eden insanların daha rahat bir gelire sahip olduğunu ve çevre konusunda duyarlı insanlar olduklarını söyleyebiliriz.

               The Toyota C-HR

Eğer sizlerde yakın zaman içerisinde bu araçlardan herhangi birisini alacaksanız dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu konuda ülkemizde lider firma olan Toyota müşterilerine gerekli bilgi vermesi ve yüksek servis ağı ile kolaylık sağlıyor. C-HR hibrid modelinin anahtar teslim fiyatı 92,950 TL’den satışta bulunuyor. 8 farklı donanım seçeneği ile sunulan aracın 4×4 modeli dahil olmak üzere bütün motorları 1.2 kapasitesine sahiptir. Ülkemiz sınırları içerisinde ikinci elinin satılabilir olması açısından bakıldığından bu firma rakiplerinin bilinirlik konusunda bir adım önünde bulunuyor. Fiyat olarak uygun olmasının yanında normal yakıt tüketimini normal benzinli araçlara nazaran yarı yarıya düşüş sağlaması da büyük bir avantaj olarak görülüyor. Aynı model benzinli araçlar ile aynı standart donanıma sahip olması ve uygun seçenekleri ile kullanıcılar tarafından rahatlıkla tercih edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.