Elektrikli Araçlarda MTV

21.04.2018
286
Elektrikli Araçlarda MTV

Hayatımız boyunca sürekli olarak farklı alanlara yönelik sürekli vergilendirilerek yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz gibi görünüyor. Bunlardan biri de elektrikli araçlarda olan MTV vergileri olmaktadır. Kısa süre önce hayatımıza giren ve artık çevremizde sıklıkla görmeye başladığımız elektrikli araçlara yönelik yapılan düzenlemeler ile birlikte TBMM’ye gönderilen kanun tasarısı da onaylandı. Kanun tasarısı nezdinde yer alan elektrikli araçlara yönelik vergi maddesi de dikkat çeken unsurlar arasında ilk sırada yer alıyor. Bu madde kapsamında yer alan elektrikli araçların, diğer araçlarda uygulanmakta olan “Motorlu Taşıtlar Vergisi” tarifesindeki oranın %25’lik oranına denk gelecek şekilde vergilendirme uygulanması yaptırılacaktır.

 

%25 Oranında Vergilendirme Uygulanacak

Yapılan haberler kapsamında öne çıkan MTV, TBMM’ye sevki gerçekleştirilen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nda yer alan elektrikli araçlara yönelik yeni maddelerin öne sürüldüğü de ortaya atılan diğer bilgiler arasında yer alıyor. Buna yönelik “otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları, motosiklet, panelvanlar ve benzeri araçlar” üzerine uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tarifesinin sadece %25’i oranında bir vergilendirme usulü uygulanması sağlanacaktır. Bu ibarelerin yer aldığı maddelerce, benzin veya dizel ile çalışmakta olan araçlara yönelik MTV vergi uygulanmasının sadece %25’i oranında elektrikli araçlar üzerine vergilendirmeye tabii olacağı bildirildi.

Bu konuya daha yetkin bir özetleme yapacak olursak, normal benzin ve dizel ile çalışan araçlara 4 bin TL’lik uygulanan MTV’nin sadece dörtte biri elektrikli araçlar üzerine uygulanacak. Buna yönelik 4 bin liralık olarak hesapladığımız normal araçların vergilendirmesinden yola çıkarak elektrikli araçlarda ödenecek olan MTV tutarı ise 1000 TL dolayında olmasıdır. Yapılan bu yeni düzenlemenin aslı, daha önceleri MTV kapsamında bulunmaması üzerineydi. Yani, elektrikli araçlar içten yanmalı bir motora sahip olamadığından ve aynı zamanda gücü bezin ve türevlerinden değil, elektrik teknolojinden aldığı için “Motorlu Taşıtlar Vergisi” kapsamında yer almıyordu. TBMM’ye sevki gerçekleşen ve onaylanan bu vergilere yönelik yeni kanun tasarısı ile 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlülüğe girmiş ve artık elektrikli araçlardan da MTV ödenmesi istenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.