Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

21.11.2018
252
Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Bankalardan satın alınacak ev için konut kredisi başvurusunda bulunulduğunda, birçok belge ve dökümanın haricinde bir de ekspertiz raporu istenir. Bu rapor özetle evin değerini belirleyen bir belgedir. Konut kredisi başvurusunun akabinde banka ekspertizi, evi incelemeye gelir. Evin bulunduğu konuma, yaşına, işçiliğine, kullanılan malzemenin kalitesine, kat sayısına ve kaçıncı katta olduğuna, toplu taşıma araçlarına yakınlığına, satışa konu olan evin yakınlarındaki evlerin piyasasına ve daha birçok parametre incelenerek bir değer biçilir. Ekspertizin biçtiği bu değer bir rapor olarak bankaya iletilir. Banka da rapor incelemesinin ardından konut kredinizi değerlendirir ve ne kadar kredi verebileceğini müşteriye bildirir.

 

Ev satın almak için, evin satış bedelinin tümüne sahip olmak gerekmez. Bankacılık sektöründe en çok kullanılan kredi türlerinden birisi de konut kredisidir. Satın almak istediğiniz evin %20‘si kadar tutarı birikim yapabildiyseniz ve alım yapacağınız ev krediye uygunsa konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Konut kredisi başvurularında, peşinat miktarının yanı sıra gelir durumunuzun da müsait olması kredinin olumlu sonuçlanabilmesi için gerekli şartlardandır.

 

Ev fiyatlarının yükseldiği bu dönemde, asgari ücretle geçinenlerin veya düşük maaşla geçinenlerin bir ev birikimi yapmaları oldukça zor hale gelmiştir. Özellikle çocuklu aileler ve kirada oturanlar, birikim yapmak için oldukça zorlanmaktadır. Hayalini kurduğunuz evin ücretinin tamamını vermektense, %20’lik bir peşinat ve konut kredisiyle ev satın almak tercih edilebilecek tek yol olarak gözükmektedir.

 

Ekspertiz Raporu Belli Oldu, Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Evinizi incelemeye gelen ekspertiz raporu neticesinde ev için bir değer biçilir. Bu değerin %20’sini peşin olarak ödeyerek konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Daha anlaşılır olabilmesi için somut rakamlarla örnekleyelim. Diyelim ki satışa konu olan evin ekspertiz raporundaki değeri 200.000 ₺ olsun. Bu rakamın %20‘si 40.000 ₺’ye tekabül etmektedir. Yani bu evi konut kredisi çekerek satın almak için 40.000 ₺ peşinatınızın bulunması gerekir. Geriye kalan 160.000 ₺ ise bankalardan kredi yoluyla temin edilebilir. Fakat 10 yıl ve daha uzun vadelerde güncel kredi tutarları incelendiğinde ortalama çekilen tutarın 2 katı kadar ödeme yapılmaktadır. Eğer ödediğiniz kira tutarı fazla ise konut kredisiyle ev satın almak mantıklı olabilir. Fakat düşük fiyata kirada kalıyorsanız, biraz daha birikim yapıp yüksek peşinatla konut kredisi çekmeniz yararınıza olacaktır.

 

Bankaların Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır?

Konut kredisi başvurularında ekspertiz ücreti banka müşterisinin ödemesi gereken bir harcamadır. Her bankanın farklı ekspertiz ücretleri bulunmaktadır. Yapı Kredi Bankası’nın ekspertiz ücreti 611 ₺, Denizbank’ın 700 ₺, Garanti Bankası’nın 620 ₺, ING Bank’ın 650 ₺, Akbank’ın 750 ₺, İş Bankası’nın 800 ₺ ve Ziraat Bankası’nın 498 ₺’dir.

 

Konut Kredilerinde Kaç Yıla Kadar Vade Seçeneği Bulunmaktadır?

Mortgage kredisi olarak da nitelendirilebilen konut kredileri genellikle 120 ay (10 yıl) veya 240 ay (20 yıl) olarak verilmektedir. Fakat bazı özel kredi kampanyalarında bu vade sayısı 300 aya (25 yıl) kadar çıkabilmektedir. Güncel vade seçenekleri incelendiğinde konut kredisi kapsamında ülkemizde en fazla vade sayısı 25 yıl (300 ay) ile Denizbank’tır. Denizbank’ın kredi oranları ise 2,90’dır. ING Bank 120 aya 2,17 faiz oranı, Akbank 240 aya kadar 2,95 faiz oranı ile dikkat çeken diğer bankalardır. Konut kredisi almadan önce bankaların güncel kampanyalarını takip etmeniz yararınıza olabilir. Ev kredisi başvurularında ödeme gücünüzü ve vade sayısını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.