Ek Hesaptan Kredi Ödemesi Yapılabilir Mi?

28.07.2018
507
Ek Hesaptan Kredi Ödemesi Yapılabilir Mi?

Hayatın getirdiği zorunluluklar nedeniyle hemen herkes bir şekilde kredi çekiyor ve bu kredi borcunu bir şekilde ödemeye çelişiyor. İster konut kredisi ister tüketici kredisi ister araç kredisi olsun hepimiz bir şekilde borçlanıyoruz banklara. Tabi her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor. Kredi ödemesi geldiğinde hesabımızdaki tutar, kredi borcunu ödemek için yeterli olmayabiliyor. Bu durumda şu soru akıllara geliyor “Ek hesaptan kredi borcu ödeme mümkün mü?”

Ek hesap ya da diğer deyişle avans hesap ile kredi borcu ödeme aslında şimdiye kadar kullanılabilen bir araç oldu. Kredi borcunuz için hesabınızdan otomatik ödeme işlemi yapıyorsanız ve bankanız ile özellikle bir maaş anlaşması dahilinde çalışıyorsanız, kredi ödeme günü geldiğinde hesabınızda yeterli bakiye varsa kredi ödemeniz yapılıyor, yeterli bakiye yoksa kredi borcunuz da aynen otomatik ödeme talimatı verdiğiniz elektrik, su, telefon faturaları gibi ek hesaptan kesiliyordu. Hesabınıza sonradan eklediğiniz paradan da ek hesap faizi ile birlikte yine hesabınızdan tahsil ediliyor.

Ancak BDDK nın yeni aldığı önlemler sonrası en azından kredi borcunun ek hesaptan ödenmesi işlemi yapılamayacak gibi görünüyor. BDDK kredi kullanımının sınırlandırılması ve kontrol altına alınması amacı ile nasıl tüketici kredi vadelerinde sınırlamalar getirdiyse, ek hesaptan kredi ödenmesine de bazı sınırlamalar getiriyor. Risk yönetimi uygulamaları çerçevesinde tüketicilerin ödeyebileceğinden çok kredi borçlanmasının da önüne geçmeyi hedefleyerek bankaların hem kredi borcu hem kredi kartı borçlarını ek hesaptan ödeme işlemine devam etmesini BDDK istemiyor. Buna göre kredi borcunun ve kredi kartı borcunun ek hesaptan ödenmesi hem banka hem de tüketici için risk oluşturuyor.

Bazı bankalar ek hesaptan fatura ve benzeri ödemelerin devam edip ,kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmesini  durduruyor. Tabi bunu henüz başlatmayan bankalar da var. Kimi bankalar da müşterinin kredibilitesine, kredi notuna, geçmiş ödeme durumu ve potansiyeline göre uygulamalar da yapabiliyor. Doğal olarak banka müşterileri kendilerine haber verilmeden kredi borcunun ek hesaptan ödenmesinin durdurulması işleminden oldukça şikayetçi.

Aslında kredinin kredi ile ödenmesi olayı tüm zamanların handikabı durumunda. Kredi aslında doğrudan kredi ile ödenmiyor. Örneğin Kredi Yapılandırmada bile aslında teorik olarak eski borç kapatılıp yeniden borçlanıyorsunuz. Kredi ödemenin de ötesinde değişik uygulamalar da söz konusu olabiliyor. Hatta bazı bankalar kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi yanında ek hesaptan nakit çekimine de sonlandırabiliyor. İleride tüm bankalar tarafından ek hesaptan nakit çekimi de sonlandırılabilir. Buradaki temel çıkış noktası ve belirleyici olan , ek hesap sahibinin kredi ödeme potansiyeli ve hesap geçmişi ile kredi geçmişi.

Dolayısıyla avans hesap ya da ek hesaptan kredi borcu ve kredi kartı borcu ödeme işlemi bankadan bankaya ve müşteri profili ve kredi notuna göre değişiklik gösterebiliyor. Siz siz olun kredi borcunu ve kredi kartı borcunu ek hesap ile ödüyorsanız ara sıra bile olsa kontrol edin, ödenmemiş bir borç ile karşı karşıya kalıp da daha sıkıntılı bir duruma düşmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.