Ek Hesap Nedir

08.11.2017
281
Ek Hesap Nedir

Sınırsız hizmetleri ile müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkartmak için her geçen gün yeni bir şeyler yapma gayretinde olan bankalar her geçen gün müşterilerine farklı ve yeni ürünler sunmaktadır. Bankalar bu doğrultuda çıkarmış oldukları ürünleri müşterilerinin kullanması için teşvik üzerine çalışmalarda bulunmaktadır. Bankalar genellikle düzenli geliri olan müşterilerini esas alarak alternatif kredi çeşitleri sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de limitli kredi çeşidine giren ek hesaptır. Genel olarak “ek hesap” olarak adlandırılsa da avans hesap, artı hesap, nakit avans gibi farklı isimlerle de bahsedilmektedir. Ancak ne kadar farklı adlandırılıyor olsa da sonuçta hepsinin müşterilere vermiş olduğu hizmet şekli aynıdır.

 

Ek hesap genelinde düzenli geliri olan banka müşterilerini hedef almıştır. Acil nakit ihtiyacı olan müşterilerin bu ihtiyaçlarına çare olabilmek adına kredili banka hesabının müşteri mevduat hesabına tanımlanması şeklinde olur. Tanımlanan bu hesaba ek hesap denir. Tanımlanan bu hesabın her müşteride limiti değişmektedir. Bunun sebebi müşterinin düzenli gelir miktarıdır. Bu miktarı baz alarak belirlenen limite ek hesap limiti denilmektedir. Eğer ki müşterinin nakit ihtiyacı olursa bunu ancak ek hesabının limitini geçemeyecek kadar kullanabilir.
Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu ek hesap sayesinde insanlar zor zamanlarını uygun faizler ödeyerek atlatabilirler. Sahip olduğunuz ek hesabınızı kullanarak limitini aşmayacak şekilde fatura ödemeler, EFT ile para gönderimi, çek ödemeleri, telefon faturası ödemeleri, ATM’den nakit avans çekimi ve alışveriş gibi bir çok işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

 

Bankaların müşterileri için böyle bir ürün ürütmesindeki amacı müşterilerinin acil nakit ihtiyacına çözüm bulmaktır. Ancak bilinmesi gereken bir nokta vardır ki; bu hizmet limitli kredi hizmeti olduğu için faiz uygulaması mevcuttur. Ek hesabınıza gelecek faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Fakat çok büyük farklar yoktur bu oranlar arasında. Bankalar, ek hesaptan kullanılan tutara günlük faiz uygular. Ek hesaptan başka bir şekilde bahsedecek olursak kredi kartından nakit çekmek de diyebiliriz. Çünkü aynı kredi kartında olduğu gibi faiz uygulayarak belirli bir süre nakit ihtiyacını karşılar.
Ek hesap ile ilgili olarak dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;
• Ek hesabınız otomatik olarak devreye girdiği için zamanla kendi hesabımız gibi kullanabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz.
• Bankanın sunmuş olduğu bu ürünü kullanmadan önce bu ürünü ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünüp karar vermeniz gerekmektedir. “Gerçekten ihtiyacım var mı?” diye kişinin kendi kendisine sorması gerekir.
• Sürekli bir sonraki aya eksik bakiye ile girerek mevcut finansal gücünüzü kaybetmemeye dikkat etmelisiniz.
• Ek hesabınıza ait borcunuzu 90 gün boyunca ödemez iseniz hakkınızda yasal takip başlatılacağını unutmayın, ona göre hesaplamanızı yapmanızı tavsiye ederiz.
Son zamanlarda bankalar sizin haberiniz olmadan ek hesap açabiliyorlar. Siz daha ne olduğunu anlamadan faizli bir borcun altına girmiş olabilirsiniz. Bu konuda bankanız ile iletişimde olmaya özen gösterin.
Eğer ki açmış olduğunuz ek hesabı kullanmaktan memnun değilseniz ve kapatmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir. Ek hesabınızı kapatmak için telefon bankacılığını kullanarak ya da bankanızın şubesine bizzat giderek ek hesabınızı kapatma talebinizi yetkililere iletebilirsiniz. Hesabınızın tam anlamıyla kapatılabilmesi için eğer mevcut bir borcunuz var ise onu ve işeyen faizini kapatmanız gerekmektedir. Eğer ki bu işlemleri gerçekleştirmez iseniz ek hesabınızı kapatma talebiniz gerçekleşmeyecektir.
Ek hesap limitiniz dahilinde paraya sıkıştığınız anda acil olarak nakit çekimi yapabilirsiniz. Bu da anlık çıkan ödemelerde size oldukça büyük bir yardım sağlamış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.