Eğitim Kredisi Nedir?, Kimlere Verilir?

24.10.2018
284
Eğitim Kredisi Nedir?, Kimlere Verilir?

Eğitim kredisi nasıl alınır sorusu, her sene öğrencilerin merak konularından biri haline gelir. Eğitim kredisi adı altında birçok banka öğrencilere kredi desteği sağlar. Normal şartlarda kredi almak oldukça zordur ve öğrencilerin kredi kullanmasının pek imkanı yoktur. Bunun sebebi öğrencilerin herhangi bir gelir gösteremiyor oluşudur. Bankalar bu durumun farkındadır ve öğrencilere verilen kredi desteğinde gelir belgesinden ziyade kefil talep ederler. Eğitim kredisi alabilmek için istenen bazı belgeler vardır. Bu belgeleri temin etmeniz halinde, siz de eğitim kredisinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Bu kredi tipi genel olarak 50.000 ₺’ye kadar çıkar ve 36 aya varan vadeyle seçenek sunulur.

Eğitim Kredisini Kimler Alabilir?

Eğitim kredisi başvurusu yaparken bazı şartları yerine getirmeniz beklenir. Bu kredi tipinin verildiği kişiler, herhangi bir eğitim kurum ya da kuruluşundan eğitim alacak olmalıdır. Bu kurumlar; dershane, okul, üniversite, kurs ve benzeri şekilde karşınıza çıkabilir. Eğer ki düzenli bir gelire sahipseniz ve kredi notunuz da yüksekse, ihtiyaç kredisi çatısı altında eğitim kredisi almanız mümkündür. Bu kredi tipi sadece öğrenciye verilmez. Öğrencinin velisi de bu kredi tipinden faydalanabilir. Bu kişiler başvuru yaparken, öğrenim belgesi, kayıt belgesi ya da eğitim kurumundan alınan fatura örneğini bankaya götürmelidir.

Eğitim Kredisi Veren Bankalar:

Öğrenciye ihtiyaç kredisi adı altında verilen eğitim kredileri, günümüzde birçok banka tarafından sunulmaktadır. Bu bankalar arasından hangisinin şartları sizin için daha uygunsa, o bankayı seçerek eğitim kredisi alabilirsiniz. Eğitim kredisi veren bankaları listelemek gerekirse şu şekilde bir sıralama yapılabilir:

 1. Vakıfbank
 2. Ziraat Bankası
 3. Akbank
 4. Halk Bankası
 5. Yapı Kredi Bankası
 6. Türkiye İş Bankası
 7. ING Bank
 8. Şekerbank
 9. Denizbank

Bu bankalara ek olarak her geçen gün başka bir banka da hizmet vermektedir ancak en çok tercih edilen bankalar bu şekilde sıralanır. Eğitim kredisi almak isteyen kişiler bu bankalara giderek 50.000 ₺’ye varan kredi fırsatlarından faydalanabilir. Üstelik bu kredileri 36 aya varan vade imkanlarıyla da ödeyebilirler.

 

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Evraklar:

Eğitim kredisine başvuran kişilerin bu başvuruda yanlarında bulundurması gereken evraklar vardır. Bu evrakların önceden bilinmesi ve hazırlanması, işleminize hız kazandıracaktır. Bu evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Gelir durumunu gösteren belgeler ( maaş bordrosu, SGK’dan alınan gelir belgesi vs. )
 3. Eğitim görülecek kurumdan alınacak bir makbuz, fatura ya da dekont
 4. Eğitim görülecek kuruma kayıt belgesi ya da öğrenci belgesi

Bu belgelerin tamamlanması halinde, eğitim kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenciye kredi veren bu bankalar, eğitim masraflarının giderilebilmesi için olanak tanır.

 

KYK Kredisi:

Bankaların verdiği ihtiyaç kredisinin yanı sıra, devletin verdiği Kredi Yurtlar Kurumu kredisi de bulunmaktadır. En çok tercih edilen öğrenci kredi sistemi budur. Aslında bu sistemde öğrencilerin her ay hesabına belli bir miktar para yatar. Bu paranın yattığı hesaba özel kredi kartı da bulunur ve yatan parayla aynı oranda kredi kullanma alanı açılır. Bu sayede hem kredi kartı kullanılabilir hem de nakit ihtiyacı giderilebilir. KYK burs başvurusu için daha farklı belgeler ve şartlar gerekmektedir. Bu krediyi başvurmak için temmuz veya ağustos ayında açılan başvuru takip edilmelidir. Başvuru ekranında sizden istene bilgileri eksiksiz doldurmanız halinde kredi imkanına kavuşursunuz. Geliri iyi olmayan başarılı öğrencilere de burs imkanı tanıyan KYK, en çok tercih edilen öğrenci kredisidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.