Eğitim Kredisi Veren Bankalar

11.12.2017
256
Eğitim Kredisi Veren Bankalar

  İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için sürekli olarak nakit para ihtiyacı duymaktadırlar. Bu insan yaşamı için tam olarak bir temel unsur niteliğini de taşımaktadır. Yeme, içme ve sağlık kapsamında yer edinmiş olan bu ihtiyaç durumları kimi zaman daha farklı durumları da beraberinde getirebilmektedir. Nakit paraya ihtiyaç duyulabilinen diğer bir önemli çerçeve ise özelliklede öğrencilerin talep etmekte olduğu eğitim kredileri olmaktadır. Üniversite öğrencilerinin eğitim giderlerini karşılayabilmesi adına ailelerinden yardım istemek yerine kendilerini sıkıntıya sokabilmektedirler. Bu doğrultuda gerekli olan nakit gereksinimini ise farklı çözüm yolları ile temin etmeye çalışmaktadırlar. Kimileri yarım zamanları çalışarak okumaya çalışsa da derslerin verdiği yoğunluktan ötürü bankacılık hizmetlerine de yönelmektedir. İşte tam da bu kapsamda kendilerine sunulan eğitim kredisi bulunuyor.

 

 

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar kredi alanına yönelik insanların ihtiyaçlarına göre birden fazla kredi türünü sunmaktadır. Hemen her ihtiyaç durumunda bulunan müşteri grubuna yönelik çözümler sunmayı başaran bankalar öncelikli olarak kişinin gelir durumu ve kredi notu değerlerini göz önünde bulundurarak işlemler yapmaktadır. Aylık belirli bir gelir düzeyine sahip olan müşteriler kredi ödemelerini daha rahat yapacağından ötürü bankalar öncelikli olarak bu kişilerin kredi taleplerini onaylamaktadır. Fakat eğitim kredisi kapsamında yer alan türde ise öğrencilerin herhangi bir geliri olmadığından ve buna ek olarak çalışma durumları bulunmamasından ötürü öğrencilerin kafasında “öğrenciyim, kredi alabilir miyim” sorusu da oluşmaktadır.

Öğrenciler kredi alabilmek adına bu ekonomik gelir düzeylerini geri de bırakarak krediyi alabilme düşüncesine girmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak öğrencilere kredi veren bankalar müşteri portföyünü geliştirmek için eğitim kredisi adı altında öğrencilere alternatif yollar hazırlayarak kredi kullanabilmeleri durumunu da geliştirmiştir.

  • Velilerinin onayı üzerine öğrenciler ebeveynlerini kefil göstermek kaydıyla kredi kullanabilmektedirler. Tabi ki bu durum çerçevesinde kefil olacak olan kişinin de gelir durumu sorgulanarak ve kredi notu göz önünde bulundurarak onay alınması sağlanmaktadır.
  • İkinci bir kredi çekme olanağı ise bankaların öğrencilerin hesabında kredinin iki katı kadar nakit paranın bulunmasını talep ediyor. Bu durum kapsamında bankalar kişiye kredi başvurusu üzerine daha rahat bir onay alabilmesini sağlıyor.
  • Yazımızın hemen başında yarı zamanlı çalışmakta olan öğrencilerin de bulunduğunu söylemiştik. Bankalar son seçenek olarak bu tür işlerde çalışma gücü gösteren öğrencilere aldıkları maaş miktarı hesaplanarak kredi olanağı verebilmektedir.

Not: Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin adına kira geliri olan daire, ziynet eşya ve araç var ise ipotek usulü gösterilerek kredi çekebilme durumu yaratılabilinmektedir.

Eğitim Kredisini Kimler Alabilir?

Eğitim kredisini çoğunlukla üniversite öğrencilerinin başvuru kabulünün olduğunu söyleyebiliriz. Lise okuma durumunda ve açık öğretim okulunu okuyan kişiler için de bankalar kredi onayı verebilmektedir. Bunun için öncelikli olarak kurs-dershane kapsamı üzerine eğitim kredisi almak isteyen bu öğrenci sınıfına yönelik masraflar için bankalar eğitim kredisi verebilmektedir. Bununda tabi bir bölüm şartları bulunuyor. Öncelikle yeni bir şehir ve yeni bir yaşamsal alanda olan öğrencilerin bu kredi türünden daha hızlı faydalanabildiğini söylemekte fayda var. Bu doğrultuda bankaya yapılacak olan başvuru neticeleri daha olumlu bir seyir içerisinde olacaktır. Gelelim hangi bankalar öğrencileri kredi veriyor içeriğine. Bankalardan eğitim kredisi alabilmek için bu hizmeti sunan banka kuruluşları üzerine iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Sizler için araştırmış olduğumuz ve ülkemizde hizmet kapsamında yer alan eğitim kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir; 

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

  • Vakıfbank
  • Garanti Bankası
  • İş Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.