Eft Saatleri Saat Kaça Kadar?

12.10.2017
275
Eft Saatleri Saat Kaça Kadar?

EFT banka üzerinden yapılan para transferlerinden birisine verilen isimdir. Bu transferin en büyük özelliği ise iki farklı banka arasında yapılan transfer için kullanılmasıdır. Elektronik Fon Transferi anlamına gelen bu kısaltma sayesinde kişiler ve şirket arasında para transferi işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu transferin bankalar arasında gerçekleştiriliyor olması işlemin diğer transfer çeşitlerine göre daha kısa yapıldığı anlamına gelmektedir. İşlemin yavaş olmasının altında en büyük etkenlerden birisi de Merkez bankası tarafından tüm işlemlerin kontrol edilmesinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde IBAN sistemine geçilmesi ile birlikte nispeten daha kolay bir hal almıştır. İstenmesi alında hesap numarası kullanılarak da EFT yapılmaktadır.

 

Banka EFT Saatleri

Her banka kendi sistemine göre farklı EFT saatleri belirlemektedir. Bankalar genel olarak EFT yapma işlemlerini iş günleri içerisinde sınırlı tutmaktadır. Hafta sonları ve EFT işlemine kapalı olanlarda EFT işleminin yapılması talep edilirse transfer bir gün sonraya ya da hafta başına sarkmaktadır. Genel olarak saat 9 da bankalar EFT yapma işlemlerini açarlar. Bitiş saati olarak ise ortalama her banka 17:00 saatini tercih etmektedir. Bazı bankalar bu saati 16:30 olarak güncellemektedir. 16:31’de EFT işlemi yapılırsa para diğer bankaya bir gün sonrasında EFT işleminin açılması ile aktarılır. Bu konuda transferi yapacak kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. Gün içerisinde erken saatlerde transfer yapılması işlemin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

İş Bankası EFT işlemleri 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır. Halkbank EFT saatleri 08:00 ile 16:30 saatleri arasında sınırlıdır. Türkiye Finans bankası İş bankası ile aynı saatler arasında işlem yapılmasını tercih etmektedir. Ziraat Bankası EFT saatlerini 08:30 da başlatıp saat 17:00 geldiğinde sonlandırmaktadır. Yapı Kredi bankası işlem sonunu 17:20 olarak belirtmektedir. Ancak bu saate yakın bir anda transfer talebinin alınması transferin bir gün sonraya sarkmasına neden olmaktadır. Tavsiye edilen EFT işlemleri genelde gün ortasında ya da başında yapılması yönündedir. Çünkü transferin incelenmesini göz önüne alırsak 1 saatten fazla bir zaman gerekmektedir. Ayrıca bankalar bu sürede parayı gece olsa da kullanmak isteyecekleri için özellikle transferleri yavaşlatmaktadırlar.

Çalıştığınız bankaya giderek bu konuda detaylı bilgi alabileceğiniz gibi isterseniz internet sitesine girerek de bilgi alabilirsiniz. EFT iki banka arasında ki işlemlerden başka genelde tercih edilen bir transfer şekli değildir. Bunun en büyük nedeni ise işlemin çok yavaş olmasıdır. Diğer işlemler genelde anlık olarak gerçekleştiği için para akışının daha hızlı bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. EFT işleminin ise nasıl yapılacağı ise genel de standart olarak belirlenmiştir. Her banka bu konuda sabit birkaç bilgiyi transfer yapacak kişiden yada şirketten talep etmektedir. Gerekli boşlukların doldurulmasının ardından transfer için gerekli miktarın yazılması ile işlem yapılabilir. Tabi bu işlem esnasında miktara göre değişen kesintiler yapılacağını da unutmamalısınız.

Genelde EFT geçişi saat 11’den önce yapılırsa daha hızlı bir şekilde karşı tarafa geçmektedir. Ancak öğle arasından sonra yapılan EFT işlemleri bankalar tarafından da yavaşlatılarak bir sonra ki güne sarktığı görülmektedir. O nedenle transferinizi öğle mesaisi başlamadan önce yapmanızı tavsiye  ederiz. Ücretsiz yapılan EFT hizmeti sunan bankaların olduğu gibi maksimum 3,5 TL EFT ücreti alan bankalarda bulunmaktadır. EFT ücretleri 1 TL ile 3,5 TL arasında değişen ücret tarifeleri ile sunulmaktadır. İBAN numarası ve karşı tarafından adı ve soyadı ve ya şirket adı transferin sorunsuz bir şekilde yapılması için gereklidir. Ayrıca transfer açıklamasının da yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.